Kızdırma Buji Değişimi

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bugün değişimi yaptıracam. dördünü de değiştirecekler. Usta eğer bujiler kaynamışsa motora kadar sökmemiz gerekecek diyor. BU durumda da masraf 1000-1500 TL arası olabilirmiş. İnşallah sorun çıkmaz.
Sorun çıkmaz ise değişim sonrası sonucu paylaşırım.
Bosch marka buji taktıracam..

o ustadan uzak durun belli ki öpecek:)

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
--------------

arkadaşlar s.a. uzun süredir formda yoktum , 99 vectra b opelim vardı sattım dizel bi megane aldım 2006 model kullanmaktayım , ısıtma bujisi benim araçtada var bunlar arızalanırsa nasıl anlarım belirtileri ne olabilir

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
arkadaşlar s.a. uzun süredir formda yoktum , 99 vectra b opelim vardı sattım dizel bi megane aldım 2006 model kullanmaktayım , ısıtma bujisi benim araçtada var bunlar arızalanırsa nasıl anlarım belirtileri ne olabilir

%99 arıza kaydı oluşturuyor. Küçük ihtimal denk gelirse, ilk soğuk marşta zor çalışma, kızdırma ışığının uzun yanması belirtidir.

Sorun yoksa -30 da devam.
http://www.youtube.com/watch?v=YpIF_CmD0gY

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biri gidince diğerleride aynı ay içinde gidiyor arıza lambası yanınca ben önce aküden kablo çekip deneyerek arızalıyı bulup birini değiştirdim 2 hafta sonra diğeri gtti değiştim sonra yine arıza lambası yandı aküden yine kablo çekip kontrol ettiğimde 2side sağlam duruyordu 2sinide değiştim arıza veren hangisi bilemedim diye ışık söndü.

işçiliğine 10tlden fazla vermem 4 tane vidayı takıp sökmekten fazlası eksiği yok ben gidip 10-15tlye kovan anahtarı aldım kendim değiştim

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biri gidince diğerleride aynı ay içinde gidiyor arıza lambası yanınca ben önce aküden kablo çekip deneyerek arızalıyı bulup birini değiştirdim 2 hafta sonra diğeri gtti değiştim sonra yine arıza lambası yandı aküden yine kablo çekip kontrol ettiğimde 2side sağlam duruyordu 2sinide değiştim arıza veren hangisi bilemedim diye ışık söndü.

işçiliğine 10tlden fazla vermem 4 tane vidayı takıp sökmekten fazlası eksiği yok ben gidip 10-15tlye kovan anahtarı aldım kendim değiştim

konu kirliliği olmasın diye bu başlığa yazıyorum,

benimde dün başıma geldi... araç giderken arıza ışığı yaktı, kenara çekip stop edince söndü, ancak kayıt bıraktı, yarım kontakta arıza lambası sürekli yanmaya devam ediyordu, gittim sanayiye, tech2 ile baktı kızdırma bujisi elektrik kaçağı yazıyordu. aküden kablo çekti tek tek baktı birinde elektrik yoktu, buji değişecek dedi, takım değiştirelim dedim abi ne gerek var kendini masrafa sokmak mı istiyon dedi, onlarda sıkıntı çıkarsa o zaman değişiriz dedi, dediğiniz gibi değişimi çok basit lokman ile gerçekleşiyor ama nette biraz okudum kırıldı mı da kapak açılıyormuş, takip edicem bakalım diğerlerinde yakın zamanda sıkıntı çıkacak mı... 30 TL aldı buji için işçilik almadı zaten 1 dakika sürmedi işlem...

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün değişimi yaptıracam. dördünü de değiştirecekler. Usta eğer bujiler kaynamışsa motora kadar sökmemiz gerekecek diyor. BU durumda da masraf 1000-1500 TL arası olabilirmiş. İnşallah sorun çıkmaz.
Sorun çıkmaz ise değişim sonrası sonucu paylaşırım.
Bosch marka buji taktıracam..

Konuyu hortlattım :) ustanın demek istediği sanırım buji yerine sararsa ve çıkaramadan kırarsak motor üst kapağı açılacak demiştir. Aynı durum benimde başıma geldi özel servis diye gittiğim yerde bujinin birini kırdılar yerine sarmış sanırım. Baya bi zorladılar araba bile yerinden oynuyordu:sopa: haliyle kırıldı. Kapak açtırmadan hallettirdim ama riskli bir iş. Riski alıp almamak kişinin elinde. Bununla ilgili konu http://www.opelim.net/forums/teknik...bujisi-kirilirsa-ust-kapak-acmadan-cozum.html

ay_erdi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba,

Corsa D 1.3 Cdti modelinde,kızdırma bujileri nerede yer alıyor.Değişim işlemini kendim yapmak istiyorum da :)