Kilima geç ısıtıyor

cihanpc27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Arabam 97 model GLS vectra b kılimayı açıyorum önce buz gibi üfürüyor.... kılima bu arada sıcakta tabi sonra 1 çekiyorum yaklaşık 5 ila 10 dk sonra sıcak üfürmeye başlıyor sizce sebebi ne olabilir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Erhan Bey klimayi eco dügmesi ile kapatin,klimayi devre disi birakin klimanin isitma fonksiyonu yoktur sogutma ve iceri dis havanin nemini alarak kuru soguk hava verme funksionu vardir siz sirf havalandirmayi calistiracak ve sicak konuma getireceksiniz, zaten soguk motordan ilk hemen sicak hava gelmeyecek cünkümotorunuz isinmasi lazim size sicak havayi motorun sicak suyu sagliyor

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç çalıştıktan 5-10 dakika sonra mı ? yoksa motor sıcakken kaloriferi açtıktan 5-10 dakika sonra mı sıcak geliyor ?
önce bu konuyu açıklığa kavuşturalım

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor ısınır ısınmaz sıcak hava gelir. hararet gostergesı yukselmeye başladığı an motor ısınmış demektir. zaten çok soğuk havalarda motor ısınmadan, akü kendini biraz toparlamadan hemen elektrik aksamına yüklenmeyin. şarj dinamosunu alırsınız elinize.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dedigim gibi klimayi kapatin eco isigi yansin zaten anlik rolanti yakitindan farkedeceksiniz devirden motor titremsinden de ayni zamanda...klima sirf sogutma ve disdan nemli havanin kondesatör tarafindan nemini emmek iceri soguk hava vermek baska fonksiyonu yok...ancak yakit artar kullanamadiginizda kisin kapatin. sicak hava ancak motor isininca buda 5 dakika sonrasinda motor isininca sicak hava konumuna getirsiniz sicak verir

cihanpc27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Siz klima ısıtmıyor diye açınca başlığı semih bey yanlış anladı sanırım. Sizin araçta eko düğmesi bulunmaz klima düğmesi bulunur. Eco düğmesi sürekli kliması devrede olan otomatik klimalı araçların klimasını devre dışı bırakmak için bulunur.

Isıyı veren klima sistemi değil aracın motoruna bağlı olan soğutma sistemine bağlı olan kalorifer sistemidir. Bu sistem motorun ısıttığı suyu kullanarak dışarıdaki havayı ısıtarak aracın içine verir. Yani motor suyu ısınmadan sıcak hava almanız mümkün değil.

5 ile 10 dakika son derece normal sürelerdir ısınma süresini kısaltmak için aracı yüksek devirde kullanabilirsiniz ki tavsiye etmiyorum. Yada ısınana kadar kaloriferi kapalı tutarsınız, ısınıp ısınmadığı anlamak amacıyla ara ara kaloriferi açarak kontrol edersiniz. Semih beyin de demek istediği gibi klimayıda kapalı tutmalısınız en fazlabuğuları açıcak kadar kullanmak iyidir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
semia bey gitim baktım arabaya ama benim arabada eco düğmesi yok. :(
Sizin Klima analog o zaman kar resimli dügme isigi yanmayacak klima kapali olacak...arac sabah ilk calismadan en erken 5 dakika sonra isininca sicak hava verir yukarida yazdigim gibi motor isininca sicak hava gelir isinmadan gelmez