Kalorifer ısıtmıyor, Ayağıma soğuk hava geliyor... Petek mi oynamış???

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
--- Aracımla sabah ilk Çevre yolundan gidersem ( yani 5Km.de bir Trafik ışığı var ancak ozaman duruyorum ) 13Km lik İş yerime kadar hararet ibresi 80 e bile gelmiyor, kısacası yerinden bile oynamıyor... Muhtemelen Termostatı arızalı ve açık kalmış, ilk çalışmadan itibaren su devir daim oluyor ve soğuk su motor ısınmadan motor bloklarından dolaşıyor ve ısınmıyor, soğuk çalışma nedeniylede yakıt sarfiyatı fazla oluyor, ön ızgaradan da 80-90Km lik hızla hava giriyor ve radyatör içindeki soğutma suyu ısınmadan soğuyor.... Haliylede kalorifer sıcak hava vermiyor...

--- Şehir içinden gittiğimde ise dur-kalk ve trafik ışıklarındaki beklemden dolayı, ön ızgaradan hava girmiyor ve 3-4 Km de 90 C a ulaşıyor. Ancak kalorifer yinede tam olarak ısıtmıyor, Fan hızını 3-4 kademesine aldığımda farkettiğim durum ise gaz pedalının üzerinden sağ ayağıma soğuk hava geliyor, oysaki diğer kapaklardan sıcak hava gelirken...

***Bunun nedeni yerinden oynamış kalorifer peteği olabilirmi???
***90 C de bile tam ısıtmaması da bu yüzden mi yoksa kalorifer peteğini şişletmelimiyim???

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracininin termostadindan önce aracin isininca yapman gerekenler....;
1- karburatöre giden ve gelen üst hotumlara ve alt hortumlara bak devirdaim yaptigini anlaman icin...sicakmi???
2- iceri kaorifere giden iki ince hortuma bak sicakmi...
3- yedek su deposuna bak sicakmi
bunlarin hepisi normal ise yani isininca sicak oluyrsa devirdaimin normal geriye kalan...
havalandirma yani ön konsulün icinde kapak var sicak soguk ayarini yaptigin zaman disaridan soguk veya petege yönlendirerek sicak hava üfüren..o kapak calismiyordur...
anlatabildimse mutlu olurum türkce deyimlerden biraz zayifim kusura bakma
;)

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D yok estağfirullah, sağolasın anladım gayet net, ama dediğin kadar detaylı incelemiştim, sanki 40 yıllık ustayız:D hemen teşhisi koydum ben... Diğer borular kolayda, içeriye giden 2 ince boru bulamam galiba:).

bu gün okadar baktım hiç öye birşeye rastlamadım,, yarın ilk iş bakıp cevap yazacağım...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nasil bulamassin parmagin kalinliginda boru bas parmagin...aracin önüne gelirsen sol tarafinda ön konsula giden iki hortum var zaten baska yok

alper a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük ihtimal 2 Sorun var.1 Termostat 2.side peteğin içi dolmuş devridaim yapmıyor.90a gelipte hala ılık yada soguk hava veriyorsa açıklaması bu.

fırtına42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bendede vardı 93 gt termostat değişti kalorifer peteğide değişti gene aynı ılık üflüyor kalorifer motorundanmı acaba?

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardes ne oldu problem hal oldumu??

İlginizden dolayı teşekkür ederim, 2 farklı ustaya gösterdim, (tavsiye ile gitmedim sadece yolumun üzerindeydi o şekilde sordum) sağını solunu ellediler, termostat ta sorun yok, radyatörde sorun yok cevabını aldım...

Radyatör peteğine su giriş çıkış sıcaklıkları aynı , bende baktım.

Bu gün trafik kazası nedeniyle trafik 30-35 dk civarı kilitlendi, santim santim hareket ettik, fan 2. kademede resmen yaktı, kapattım artık, camları açtım... Ancak bu süre çok uzun değilmi...

Artık tanıdıklardan tavsi alıcam işinin ehli bir ustaya gideceğim... 3 gün sonra aracım komple bakıma girecek bakımı yapan ustaya göstermeyi düşünüyorum öncelikle....

Gelişmeleri yazarım....

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bendede vardı 93 gt termostat değişti kalorifer peteğide değişti gene aynı ılık üflüyor kalorifer motorundanmı acaba?

önce motor kaputunu ac ve motordan iceri giden iki hortumu kontrol et sicakmi yani kalorifere giden eger sicaksa o zaman alorifer petegin tikali..
onun icin hortumu cikarip press hava bas pislik ciksin sonra tekrar dene olmuyorsa kalorifer petegi degisecek

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginizden dolayı teşekkür ederim, 2 farklı ustaya gösterdim, (tavsiye ile gitmedim sadece yolumun üzerindeydi o şekilde sordum) sağını solunu ellediler, termostat ta sorun yok, radyatörde sorun yok cevabını aldım...

Radyatör peteğine su giriş çıkış sıcaklıkları aynı , bende baktım.

Bu gün trafik kazası nedeniyle trafik 30-35 dk civarı kilitlendi, santim santim hareket ettik, fan 2. kademede resmen yaktı, kapattım artık, camları açtım... Ancak bu süre çok uzun değilmi...

Artık tanıdıklardan tavsi alıcam işinin ehli bir ustaya gideceğim... 3 gün sonra aracım komple bakıma girecek bakımı yapan ustaya göstermeyi düşünüyorum öncelikle....

Gelişmeleri yazarım....
garip evet... o zaman termostad arizali onlar farketmedi..söyleki ..termostad tam kaptmiyor...motor tam isinmiyor...onun icin ancak kuyrukta hararet yükseliyor...yani termostad az acik kaliyor...