İspanya GP Massa'nın..

barcha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İSPANYA'NIN KRALI MASSA OLDU!
massa_2007_ispanya_2.jpg

Formula 1'de İspanya GP'sine pole pozisyonunda başlayan Ferrari pilotu Felipe Massa damalı bayrağı da ilk göğüsleyen isim oldu. Ferrari'den Kimi Raikkonen'in yarış dışı kaldığı GP'de McLaren'den genç Hamilton ikinci oldu ve takım arkadaşı Fernando Alonso da podyumu tamamladı.

(Ajansspor Dış Haberler Servisi)

Barcelona'da koşulan İspanya GP'sinde zafer Brezilyalı Massa'nın oldu!

Barcelona'nın Montmelo bölgesinde güneşli bir havada, 140.000'i aşan seyirci önünde, koşulan sezonun 4. GP'sinde Ferrari Massa ile zafere uzandı. Hava sıcaklığının 30 ve pist sıcaklığının 50 dereceye dayandığı İspanya'da ikinci sırayı McLaren'in genç Britanylısı Lewis Hamilton aldı ve podyumu tamamlayan isim McLaren'den, ev sahibi 2 dünya şampiyonluğu bulunan, Fernando Alonso oldu.

BMW Sauber'in Polonyalı pilou Kubica'nın 4. sırayı elde ettiği İspanya'da 5. sırayı Red Bull'un tecrübeli ismi David Coulthard elde etti.

İspanya'da 2. sırayı elde etmeyi başaran McLaren'in "çaylak" pilotu Lewis Hamilton topladığı puanlarla bir ilki başararak F1'deki ilk sezonunda genel klasmanda ilk sıraya oturdu.

Williams'dan Rosberg 6. sırayı elde emeyi başarırken, Kovalainen Renault ile 7. oldu. Ancak görülmeye değer görüntüler Super Aguri garajında yaşandı. Japon ekibin Japon pilotu Takuma Sato 8. sırayı elde ederek ilk puanlarına uzandı.

İspanya ile sezonun 4. GP'sinde başlayan Formula 1'in Avrupa ayakları, 27 Mayıs'ta koşulacak olan 5. yarış olan Monaco GP'siyle devam edecek.

FERRARI'DEN KIMI 10 TUR DAYANDI!
Ferrari'nin Fin pilotu Kimi Raikkonen İspanya GP'sinin 10. turunda yarışa veda etti ve sezonun 4. ayağında genel klasmanda lider olma umutlarını da Barcelona'da kaybetti.

Avustralya'da yapılan sezon açılışını kazanan Raikkonen, GP'den önce McLaren'in çift şampiyonluğu bulunan pilotu Fernando Alonso ve Britanyalı çaylağı Lewis Hamilton ile 22 puanda yer alıyordu.

Raikkonen 3. sıradayken bir anda yavaşlayarak yerini Alonso'ya kaptırdı ve Fin pilot garaja giderek GP'ye veda etti.

Hamilton F1'deki ik sezonunda 3 GP'de podyumda yer almyı başararak gerçekleştirdiği "ilkin" ardından genel klasmda da Alonso'nun 2 puan üzerinde yer alarak "çaylak" haliyle bir ilk yaptı. Alonso 28 puana çıkarken, Massa'nın puanı da 27 oldu.

GP'yi tamamlayamayan Ferrari'den Kimi Raikkonen ise 22 de kaldı.

Massa kariyerinde peş peşe 2. kez toplamda da 4. kez GP kazanırken, yarışı Hamilton'un 6.7 saniye önünde tamamladı.

HAMILTON'DAN BİR İLK
İspanya'da zafere uzanan Massa GP'nin ardından zafere uzandığı için çok mutlu olduğunu ifade ederken, Hamilton rüyalarının gerçek olduğunu belirtti ve Alonso da evinde hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Massa: "Çok sıkı bir yarış oldu. Dediğim gibi ik virajda çok şey belirlendi. İlk virajda içeride kalarak riski aldım ve kazanmayı başardım. Alonso ile birbirimize dokunduk ve Alonso benim içerde kalmamı istiyordu. Ufak bir temas oldu ama birşey olmadı. Ben ilk pit'de benzin yangını olduğunu anlamadım ve birinci olduğumuz için çok mutluyuz. İyi bir hafta sonunu geride bıraktığımıza inanıyorum. Araçtan biraz endişem vardı ama arayı açınca rahatlayarak sonuca gittim. Kimi'ye tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Mühendislerim bana anlattı ve şampiyona açısından yazık oldu eme bir sonraki GP'de olacak inşallah."

Hamilton: Yarışa girerken stratejimizden emindik. Bu pistte geçmek çok zor ve amacımız en başta öne geçmekti. Ben de Kimi'yi geçtim. Neredeyse Fernando ile çarpışacatık ama sorun olmadı. Felipe'nin temposuna yaklaşamadık ama zamanla O'na da dediğim gibi Ferrari'yi yakalayacız. Lastik seçiminde tam olarak emin değilldik ama takım 4 haftada yaptığı çalışmanın neticesini aldı. Ben hep söylüyorum, rüyalarımı yaşıyorum. 4. GP'de olup da lider olmak inanılmaz. Herkese çok teşekkür ediyorum. "

Alonso: İlk virajda ne yazık ki 3 yer kaybettim ve benzin rakiplerinden azken geride kalınca işiniz çok zor oluyor. Başlangıçta Felipe'nin arkasındaydım ama daha hızlıydım. Şanslıydık ve ikimiz de GP'yi tamamladık. Aracım da zarar gördü ve zorlandık ama elimizden geleni yaptık ve biraz da kumar oynadık. Bize ilerlemek için mucize lazımdı ama lastik kumarı çok işe yaramadı ve bu GP'de ilk viraj sonucu da belirledi. Evimde kazanmak isterdim ve benim için hayal kırıklığı oldu ama 3. olmak da çok önemli ve bunu başardık."

İspanya GP'si sonucu:
1 Felipe Massa Ferrari
2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes +6.7 saniye
3 Fernando Alonso McLaren-Mercedes +17.4 saniye
4 Robert Kubica BMW +31.6 saniye
5 David Coulthard Red Bull-Renault +58.3 saniye
6 Nico Rosberg Williams-Toyota +59.5 saniye
7 Heikki Kovalainen Renault +62.1 saniye
8 Takuma Sato Super Aguri-Honda +1 tur
9 Giancarlo Fisichella Renault +1 tur
10 Rubens Barrichello Honda 64 +1 tur
11 Anthony Davidson Super Aguri-Honda +1 tur
12 Jenson Button Honda +1 tur
13 Adrian Sutil Spyker-Ferrari +2 tur
14 Christijan Albers Spyker-Ferrari +2 tur
Nick Heidfeld BMW
Ralf Schumacher Toyota +21 tur
Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari +46 tur
Scott Speed STR-Ferrari +56 tur
Kimi Räikkönen Ferrari +56 tur
Jarno Trulli Toyota +57 tur
Mark Webber Red Bull-Renault +58 tur
Alexander Wurz Williams-Toyota +64 tur

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah Serdar...
Alonso'ya gıcık olduğum için McLaren'den bile soğumuştum, bir türlü yakıştıramyorum adamı McLaren'e.Hamilton sayesinde tekrar ısındım ama. :) Çok yetenekli bir pilot ve çok daha iyi olacak inşallah...

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Massa iyi bir yarış çıkarttı...Çaylak hamilton sanırım f1'e damgasını vuracak gibi...

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Hamilton felaket birşey.İleride efsaneleşebilir.Biraz pişmesi gerekiyor sadece...Massa ise beni şaşırtmaya devam ediyor hızıyla.Hele ki o ilk virajda schumacher vari bir meydan okumaya girebilecegini hiç sanmıyordum,hayretler içinde kaldım...Ama yine de gerçek bir mücadeleye, ekstra birşeyler yapmaya maruz kalmadı massa.Bakalım öyle yarışlar geldiğinde neler yapabilecek.

Alonso'ya diyecek birşeyim yok zaten

corsaDistorsiyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alonso hakkında fikri sabit olduğumu düşünen arkadaşlarım keşke burayı okuyabilseler.Sevmiyorum adamı yahu :)