Isıtmalı Direksiyon Kılıfı

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler,

İki yıl önce 1.3 CDTI Astram varken aracın ve direksiyonun çok geç ısınması nedeni ile böyle bir fikrim vardı. Fakat gerçekleştirmek bugüne nasip oldu. Kontrol Ünitesi (Serdar) kardeşimin şu konusu sayesinde uğraşmaya karar verdim. Kendisi ile de yaptığımız mesajlaşmalar neticesinde projeyi hayata geçirdik. Şunu belirtmek isterim ki, bu sistem sadece ilk çalıştırmadan önce (Sabah olduğunu varsayıyorum) 2 dk direksiyonun üzerine koyup ılıtmak içindir. Özellikle dizel kullanıcıları bu durumu iyi bilirler. Daha sonra sürüş esnasında direksiyonda olmayacak. Yapılan ısıtma esnek ve katlanabilir olduğu için işimiz bitince katlayıp kapı cebine vs koyabiliriz.

Öncelikle rezistans satan yerlerden aşağıdaki rezistansı aldım. Normalde 220V için olduğundan ufak hesaplamalar ile 12V için kaç cm gerektiğini hesapladık. Kestiğimiz parçaya 12V bağlayarak çektiği akımı, istediğimiz ısıyı vs kontrol ettik. Optimum ısıyı 75cm civarında veriyor. 0,6A çekerek.
7hw5.jpg

Alınan adi kılıfın içine nasıl yerleştirmemiz gerektiğini hesaplayıp çizdik.
4nza.jpg

Dikiş işini bir ablamız halletti.
hwd6.jpg

Dikişi bitmiş hali.
uvbh.jpg

Diğer kablolar bağlanırken.
u7lz.jpg

Son aşama, test. Geriye sadece kılıfı kolay çıkarıp takmak için kenarlara lastik takılıp tamamen dikilmesi kaldı.
yz05.jpg

Direksiyon isitma/Heated Steering Wheel Cover

Son düzenleme:

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi muhtesem olmus...cok guzel fikir...Yanliz abi direksiyon isitma icin cakmakligami bagliyacagiz.?bu goruntu acisindan guzel birsey degil.bunuda direksiyonun icinden yollayip kabliyuda bir dugme sistemine koymayi yapsan daha orjinal olmaz mi?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi muhtesem olmus...cok guzel fikir...Yanliz abi direksiyon isitma icin cakmakligami bagliyacagiz.?bu goruntu acisindan guzel birsey degil.bunuda direksiyonun icinden yollayip kabliyuda bir dugme sistemine koymayi yapsan daha orjinal olmaz mi?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler İbrahim. Evet dediğine katılıyorum fakat benim niyetim öyle tesisatı fazla karıştırmadan sabah soğuğunda tutulamayacak kadar soğuk olan direksiyonu ılıtıp rahat sürüş sağlamak. Özellikle dizel kullanıcıları bu durumu iyi bilirler. Yapılan ısıtma esnek ve katlanabilir olduğu için işimiz bitince katlayıp kapı cebine vs koyabiliriz.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maşallah zekice bir icat olmuş. Elinize sağlık.
Ben bunu formula 1 de kullanılan lastik battaniyelerine benzettim. =)
lastik-%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1.jpg

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son halinin fotosunu bugün çektim. Test için verdiğim kişiler memnun kaldılar.
2ief.jpg

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o direksiyon buz kalıbı bile olsa o kablolarla kullanmazdım :D abi deri direksiyon kılıfının içine falan takıpta dikseniz olmaz mı acaba ? direksiyonun içinden doğru daha orjinale yakın birşeyler olabilir. ben bunları yapamam ama en azından siz kalkıştınız mağdem orjinal birşey olsun diye söyledim...

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o direksiyon buz kalıbı bile olsa o kablolarla kullanmazdım :D abi deri direksiyon kılıfının içine falan takıpta dikseniz olmaz mı acaba ? direksiyonun içinden doğru daha orjinale yakın birşeyler olabilir. ben bunları yapamam ama en azından siz kalkıştınız mağdem orjinal birşey olsun diye söyledim...

Yorumunuz için teşekkür ederim, fakat anlamadığım şey, sadece ben mi bunun sadece ilk çalıştırmada kullanılmasını ısındıktan sonra çıkarılıp kenara konmasını düşündüm anlayamıyorum. Aynı yorumu yapan kaçıncı kişisiniz inanın bilmiyorum :D
İlk mesajda da yazdığım gibi, sadece sabah ilk çalıştırmada 1-2 dakika kullanıp çıkarmak üzerine kuruldu fikir. Bahsettiğiniz şekilde yapmak için daha teferruatlı işlem gerekiyor. Direksiyonun içinden kablo geçecek, bu kablo direksiyon dönüşünü engelleyecek, ona çözüm, vs derken en basiti ile benim çözümüm bu oldu. Orada gözüken rezistanslar kor haline vs de gelmiyor ayrıca, sadece 30-35 derece ısı veriyorlar ve rezistansın üzeri beyaz kılıf ile örtülü (kendisi bu şekildeydi). Direksiyona kesinlikle zarar verecek durumda değil. Birde şunu unutmayınız, bu yaptığımız bir prototip, tabiki eksiklikleri var. bu şekilde yapmamın bir nedeni de ürünü istediğim zaman çıkarıp başka araca aktarabilecek olmak. Tamamen portatif, katlanabilir.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
:) :) güzel çalışma olmuş elinize sağlık :)

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
ümit kardeşim süper olmuş gelişimleri bekliyoruz eline sağlık
bunlar geliştirmeye açık malzemeler dikiş eğri olmuş kablo kalın olmuş yorumlar yerine daha yapıcı teşvik edici fikir verici paylaşımlar sağlıklı olacaktır..

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
proje güzel olmuş güle güle kullanın. bende düşündüm bunu fakat çıkartıp takma işine üşendiğim için vazgeçmiştim. sabit bir şekilde yapılabilse benim gibi üşengeç insanlar için daha iyi olur :)