Heel and Toe Teknigi ile Vites Küçültme

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debriyaj sanzuman ustaları bunu tavsiye ediyor

motor ustalarıda klasik vites kücültmeyi tavsiye ediyor
motor içindeki zararlı partiküller kartel havalandırmadan çekiliyormus

ben genelde fren fazla kullanmam vites kücülterek yavaslarım haliyle ugultu çok oluyordu sanzuman saglıgı için bunu deneyecegim artık

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bunu yapıyorum araba çok yığılmasın diye yapıyordum demekki faydalı birşeyler yapıyomuşuz farkında olmadan...

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Farkında olmadan yıllardır bunu yapıyormuşum.Özellikle ışıklara yaklaşırken yığılmayı önlüyor.Ayrıca yokuş aşağı uzun dönemeçlerde vites küçültürken hem aracın boşlamasını hemde stabilitesinin kaybolmasını engelliyor.Ben topuğum frende ike ayak ucuyla gaza basarak yapıyorum.Kırmızı ışıkta yokuşta beklerkende faydalı...

Heavenguardian

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim yaptığım da buna yakın bir şey olabilir galiba. Tam olarak bunu yapmasam da. Ben vites küçültürken; debriyaja basmaya başlayana kadar ayağımı gazdan çekmem (Devri yükseltmeyecek ve sabit tutatacak şekilde) ve o hızda bir alt viteste aracımın hangi devirde olacağını bilirim. Dolayısı ile vitesi değiştirdiğim esnada motor devrini kaybetmez ve farkettirmeden bir alt vitese geçer. E tabi bu sırada frene de basıyorum. Bir ayakla da iki pedala basmak zorunda kalmıyorum. Aracım da ne boğuluyor ne sarsılıyor. Elim de zaten devamlı vites üzerinde olur, sağ elimle araç kullanamam pek fazla. Alışkın değilim. İki elimle de kullanmaya kalkarsam direksiyon hakimiyetim zayıflıyor gibi geliyor. Bence en güzeli devri ayarlayıp debriyajı bırakmak. Tabi ki bunu da saniyede yapmak. 3 saat deli dana gibi dönecek miyim yoksa kendi etrafımda. O benzine neler alırım ben arabama :D Tik Tak Toe :D :D :D

Gereksiz...

maverick_ozel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eski arabamda oluyorduda bu astrada fren gaz hizası dagla ova gibi olmuyor :S

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki böyle bir ayakla iki pedala basmak gibi bir cambazlık yerine, ayak debriyaja basarken sağ ayaklada normal ara gaz versek devir düşmedende ayağı debriyajdan kaldırsak aynı şey olmuyormu?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki böyle bir ayakla iki pedala basmak gibi bir cambazlık yerine, ayak debriyaja basarken sağ ayaklada normal ara gaz versek devir düşmedende ayağı debriyajdan kaldırsak aynı şey olmuyormu?

bizim araçlarımızdaki pedallar bu iş için uygun değil. spor pedallara bakarsanız gaz pedalının sol alt tarafında fren pedalına doğru çıkıntı bir kısım vardır. o çıkıntı bu işi rahat bir şekilde yapmaya yarar. bu yöntemler ekstrem oldukları için pistte yada parkurda kullanılır. pilot ne kadar geç fren yapıp son anda vites değiştirirse o kadar az zaman kaybeder. şimdi siz yüksek hızla gidiyorsunuz önünüzde viraj var ama hala dip gazdasınız. frene bastınız o anda tabi debriyaja bastınız 3. bir ayak olmadığı için mecburen sağ ayağın topuğu ile gaz vermeniz gerekecek ki 1 salise dahi kaybetmemk için.

06 BP 9612

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bunları yapıyormuşum ama,anlattıklarınıza göre eksk yapıyormuşum

ışıklı hafif rampalarda, yarı debriyaj-yarı gaz yapıyodum
((brda okuyunca eksi olarak debriyaj balatasını nasıl eskittigimi ögrendim)) :)

vites küçültürken de trafigin akışına göre deviri ayarlıyamıyordum,yol ayrımlarına,virajlara yogun trafikte yüksek devirle giriyodum frene basarak ilerledikçe devri küçültüyodum,tabi şanzumana,trigere nasıl yük biniyomuş bunuda anlamış olduk :)

deniyecem İNŞALLAH beceririmde farkını yakalarım :)