haydi hayırlı olsun zam geldi :)

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu bahsettiğiniz sözde cumhuriyetçi olanların yaptıkları baskılar sonucu oluşmuş olmasın.

ne kadar çok kendinizle çelişiyorsunuz. daha düne kadar masum sivilleri vurdun öldürdün diye ayyuka çıkan chp/bdp birlikteliği bugün şimdi akp kaçakçıları mazlum gösteriyor mu diyorsunuz yani? ayıptır ya ayıp. bugün o sözde Atatürk'ünkurduğu partinin başında bulunan ermeni dönmesi sözde kürt/alevi olayları bu kendi çıkarları için bu noktaya getirmeseydi uludere olayı kapanmış gitmişti. herkes biliyor ki onlar kaçakçı falan değildi, ya da kaçakçı olsa bile silah kaçırıyorlardı ve ya sınırlarımız içerisine mühimmat sokuyorlardı. kimse bunları inkar edemez. ama bizim meclisimizde bulunan güya kendini milli çıkarları korumakla görevli sanan belli zihniyetler kendi çıkarlarımızı baltalıyor.

bir parti ayrımı yapmıyorum ancak herşey ortada chp ne halde, bdp dersen zaten farklı bir zihniyet, mhp dümeni olmayan kaptan, akp dediğiniz gibi sözde adalet sadece.

eee o zaman bırakın boş kalsın ortalık. ;)

bu işin cumhuriyetçi ile muhafazakar ile veya milliyetçilerle alakası yok. kaçakçılık yapan babansa ona da acımıycaksın. kaçakçılık hiçbir şekilde masum görülemez, ne taşırsa taşısın... ben işin akp-chp-mhp'sinde değilim. adam gibi bir duruş sergileyemiyor hiçbir lider. orda ayrı burda ayrı konuşuyorlar. her kesimde bu dar görüşlü zihniyetler olduğu sürece bizim ülkemizden bir şey olmaz...

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin cemaatin odtü'lü kızların fuhuş yaptığı yalanını yayarsa, cemaat tabi ki alınmaz odtü'ye.

ODTÜ'de polis "Kaçmayın Atatürk'ün piçleri" diye bağırıyorsa; mesele sadece ağaç değil sen hâlâ anlamadın mı?

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki gıybet, yalan vs. gerçek müslüman işi değilse size en az 5 örnek çıkartırım bu konuda, açık yakalarım çünkü. Öyleyse ya bunlar müslüman değil ya allah korkusu yok yada çıldırmış olmalılar. 2. sorunuz için ise; Din işleri haricindekilere cemaat diyemem ben.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cemaat Bakıldığı üzere en kapsamlı tanım; "dinde ibadet etmek için bir araya gelen topluluklara denir."

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki siz gerçekten dinle haşır neşir olan birinin gıybet yapmayacağını hala anlamadınız mı? cemaat demek illa din üzerine mi olmalı?

Bahadır abi eğri oturup doğru konuşmak lazım. günümüzde öyle dini tam anlamıyla yaşayan kimse kalmadı artık. gıybet etmekle kalsalar ona da rağzıyız ama neler oluyor neler. görmemek mümkün değil. hele ki bu iş din ve siyasete gelince daha da beter oluyor. resmen dini duygular sömürülüyor.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki gıybet, yalan vs. gerçek müslüman işi değilse size en az 5 örnek çıkartırım bu konuda, açık yakalarım çünkü. Öyleyse ya bunlar müslüman değil ya allah korkusu yok yada çıldırmış olmalılar. 2. sorunuz için ise; Din işleri haricindekilere cemaat diyemem ben.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cemaat Bakıldığı üzere en kapsamlı tanım; "dinde ibadet etmek için bir araya gelen topluluklara denir."

cem arapça toplanmak ve topluluk, çoğul anlamına gelir. din ile kelime anlamı yoktur. cami, cem evi vs. toplanılan yer anlamı taşır bundan dolayı cemaat denilince doğrudan din ile ilişkilendiriyoruz biz. din ile alaklı olan kısım "cemeat-i müslimin" dir.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki siz gerçekten dinle haşır neşir olan birinin gıybet yapmayacağını hala anlamadınız mı? cemaat demek illa din üzerine mi olmalı?

Hocam sürekli sana misilleme yapıyormuş gibi olmayayım ancak, yapacağım açıklamalar terbiye sınırlarını zorlayabilir, forum kurallarına bile aykırı olabilir.

1) Çok dindar bir ailenin evini kiraladık, yerel cemaat lideri konumundalar, ancak kira kontratında kirayı 250 lira gösteriyoruz vergi alınmasın diye, bunu talep eden ev sahibimiz, kapalı garajında passatı var, kanserli öldü ölecek...
2) Çok dindar arkadaşlarım var, 2-3 dakikada kanlarına giriyorum, lafla koridordaki tüm kızların ırzına geçiyorlar, çok dindarlar 5 vakit namaz, full+full oruç vesaire.
3) Son iki yılda çok kötü zamanlarım oldu, öfkemi karı kız kısmından(kötü bir tabir olduğunun farkındayım) çıkarmayı kendime iş edinmiştim, bir güne 3 türbanlı dini-bütün 5 vakit namaz kılan kızı? sığdırmayı deneyip 3/2 başarı elde etmişliğim vardır. Özel ilgi alanım dindar kızlardır ki ne yazık ki 1 yılıma sığdırdığım yanlış hatırlamıyorsam 17 kızdan 13ü türbanlı ve oldukça dindar kızlardır, yanlış anlamayınız ırzcı değilimdir, ancak gerçekleri öğrenebilmek için bir hayli savaşmanız gerekiyor. Tavsiyemdir türbanlı kızlarla evlenmeyiniz :D
dipnot: marifet olarak görmüyorum utanılacak şeyler bunlar ancak ben din ve dindarlığı gönül işi olarak bilirdim ancak samimiyetle uzaktan yakından alakası yokmuş...
4) Eski ev sahibimiz imam idi, evi 250 liraya kiraladık 1 yıllık kontrat yapıldı, ancak eve 1 arkadaş alınca sözleşmeye rağmen kirayı artırma talebinde bulundu aynı zamanda da tavandan su sızdığında bunu bize mal etti, kavga gürültü kışın ortasında evi dağıttık, çok dindar insanlar imam yani düşün :(
5) Biraz kişisel olayları geçip ülke geneline yayalım, odtü gibi bir üniversiteye torpille giremezsiniz, belli başlı gereksinimler vardır, ancak Afyon kocatepe üniversitesi gibi bir okulda "Sen bizim öğrencimizsin, seni mülakata almaya gerek bile yok, 100 vericez mülakattan" deyip eve gönderirler. Mülakat puanına 10 verip, daha düşük okul ortalaması ve puana sahip cemaat şakirti yüksek lisansa alınır, biz?

İnan ki bende saymakla bitmeyecek olay var, kimisi bunları palavra uydurduğumu düşünür, hayatta kalmak için günde bir kaç saat uyuyan bir insanın düşünecek çok zamanı oluyor, fikirleri hayata geçirmek için daha da çok zamanı oluyor, ya cehalet ile birleşerek dini inanç silahının kurbanı olmadan ya da kişisel menfaati olmadan akp yandaşı olmanın mantığını bulamadım ben, aslında cemaate yazılabilirim. Sahi ya cemaate yazılsam akp yandaşı olarak gençlik kollarından belge falan alsak yüksek lisans işimi hallettirebiliyonuz mu?
Özlü bir söz paylaşayım

l.php

Son düzenleme:

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mert'in yazdıklarının altına imza atmamla beraber, öyleyse ülkede cemaat adına kurulup zikir vs. ibadet yerine getirenler de var? Yani ya adam kayışı koparmış ya cahil. Çünkü daha yaptığı şeyin adını bilmiyorsa, ne diyelim...
edit; cem evi ibadet yeri değildir gibi bi laf kalmış aklımda :D cem'den giriş yaptınız ya.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten boşuna dememişler "para ile imanın kimde olduğu bilinmez" diye. Mert ben bunları misilleme olarak görmüyorum. tamamen haklısın. başını şu şekilde kapat, böyle yürü, yemeği şöyle ye vs. gibi değişik davranışlarda bulunarak birde kendi içlerinde gruplaşır bu tipler. ve emin ol en çok ifrit olduğum tiplerdir. arkadaş herkesin dini kendine değil miydi? o zaman sen dinini kendince yaşa herkesin gözüne sokmaya ne hakkın var bunu değil mi? yani bunu yapınca sana onur madalyası mı verecekler. usame bin ladin müslüman mıydı? ama o ve ya bu anlattıkların yüzünden diğer insanların dine başık açısı malesef kötüleşti. bunda hemfikiriz galiba değil mi?

bunlar müslüman falan değil malesef. onlar sözde kalanlar, yarın kaygısı olup kıyıdan köşeden girelimde yarın birgün işimiz hazır olsun diye düşünenler. birde bunların örf, adet olarak kapananları var ki onlarda bir bu kadar tehlikeli. onların hiç din ile bağlantısı yok. ha bandana takmışsın ha kafana başka birşey takmışsın. ya evde baskı var ya sırf şekil olsun diye yapıyor.

şimdi yıllardır mücadele ettiğimiz birşey var değil mi avrupa insanı gözünde. adamlar haklı ama inkar edemeyiz değil mi? sözüm meclisten dışarı ülkemizde dışlanmış, egosu fazlasıyla büyük olan, bildiğin krolar gitmişler zamanında yurt dışına. yineliyorum herkes aynı değil ama içinden çıkan bir iki tane halis mulis anadolu öküzü var malesef. gitmiş yere tükürmüş, gitmiş tuvalet yerine arabanın arkasına sıçmış, gitmiş adamlara saldırmış, vs. sonuç? Türkler şöyle Türkler böyle. şimdi bir tane mal yüzünden "ki sorsan o kişiye göğsünü gere gere ben Kürt'üm diyor bugün, yani işine hangisi gelirse Türk/Kürt onu kullanıyor" bütün herkes mi kötü? bir arkadaşım vardı halis mulis İstanbul'lu. sonradan gitme değil ama bildiğin İstanbul fethiyle orada yaşamaya başlamış birisi. tam bir İstanbul beyfendisi, hani öyle bir tabir varya... bu bir kaç yıl önce avrupa turuna çıkıyor. bir sürü yabancı uyruklu arkadaşı var ve bana diyor ki" beni ilk tanıdıklarında -sen Türksen diğerleri ne?- demişler o yabanclılar" şimdi din konusunda da aynı. ben öyle ahım şahım bir müslüman değilim ancak zaman zaman soruyorum kendime. bu senin bahsettiklerini ve ya daha kötülerini görünce BUNLAR MÜSLÜMANSA BEN MÜSLÜMAN DEĞİLİM, BENİM ONLARLA AYNI DİNE MENSUP OLAMAM"

yıllar önce üniversite yıllarımda bir hoca vardı beni hiç sevmez. din giyinişle, şekille olmaz. bana böyle öğretildi. "the imam" filmini bilirseniz benimki aynen öyle bir durum. tabi o zamanlar benim saçlar falan uzun omuzlarımda "ha şuan kelleştim o başka" küpe falan... beni okulda öğrenci derneği adı altında birleşmiş gruplar pek sevmez. ama reis dedikleri en yakın arkadaşlarımdan olduğundan dokunamazlardı. bunun yanında ev arkadaşımda koyu kominist onlardan olanlarda beni sevmezlerdi cuma'ya gidiyorum diye. benimde zaten kimseye kendimi sevdirmek gibi bir uğraşım olmadı. çünkü ben bendim. onlara ihtiyacım yoktu. neyse bu hoca beni aşağılar sürekli kendi tipinide bir görseniz bıyıklar çeneye kadar incelerek iner konuşma o biçim ağzından Ahmet Şafak gibi sanatçıların adını düşürmez, konsere gideni dersten geçiirir bir tip. dedim ya beni sevmez şeklimden dolayı. bir gün bana laf soktu ama artık sınıra gelmişti yani. anlatıyor bu çok milliyetçi hoca " işte arkadaşlar ben birgün Londra'da bilmem ne yerinde şöyle eğlendim, bir gün New York'ta şu ünlü cadde de şurda yemek yedim" övünüp duruyor... dayanamadım söz istedim. tabi konuşması bölününce pek bir bozuldu. aynen şöyle dedim dün gibi hatırlıyorum " hoca güya milliyetçisin gezmiş dolaşmışsın oraları övüyrsun ancak sen hiç İstanbul'un şurasına gittin mi? Ankara'nın şurasında yemek yedin mi? senin gibi sözde milliyetçiler yüzünden bu ülkeyi ileri taşısın diye akademik olarak yetiştirilmiş kişiler ancak öküz tren misali öyle bakar anlatır. bu ülke için o gördüğün yerlerle ilgili ne yaptın?" dedim. çok bozuldu. velhasıl ben 2 dönem o dersten kaldım. sonra hoca değişti falan filan.

anlatmak istediğim bu tipler malesef çoğunlukta. herşeyi sadece şekil olarak yapan ve gerçekleri kötüleyen tiplerden bahsediyorum.

üzülüyorum bazen ama elden gelir. hani bir söz var ya "konuşsam tesiri yok, sussam gönül razı değil" diye. off off.. efkarlandım yaa bak şimdi. bana o hocayı hatırlattın...