Halojen Ampul Deneyimleriniz

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar, iyi forumlar...

Uzun zamandır bu konu hakkında araştırma içerisindeyim ancak halen net bir sonuç alabilmiş değilim.. Bugüne kadar kullandığım araçlarım halojen merceksiz farlı idi ve mercekli farlara geçiş fazlaca maliyetli olduğundan, led montajı sonucunda ise büyük bir olasılıkla diğer sürücüleri rahatsız edeceğimden ötürü bu planları rafa kaldırmak zorunda kalıyordum.. Yeni aldığım Egea aracım mercekli farlara sahip ancak içerisindeki sarı halojen ampuller düşünüldüğü kadar iyi bir performans göstermemekte...

Bu sebeple yaptığım araştırmalar sonucu led ampuller geniş kasasından dolayı far arkasındaki kasaya sıkışıp aracımın far yükseklik motorunu bozmakta, aracımın sıfır olmasından dolayı araç garantisi problemseli ve hem maliyet açısından hem de performans açısından tek çare olarak tekrar halojen ampulleri bulmaktayım..

Geçen hafta içimde kalmasın diyerek beyaz renkli halojen ampul olarak (keşke kalsaymış dedim ama olan oldu yapacak bir şey yok :D ) Photon markasının 70W'lık Xenvision modelini almaya karar verdim ve ürünün montajını yetkili serviste yaptırdım.. Başlarda farın renk tonu çok hoşuma gitti, görüntü olarak muhteşem oldu ancak geceleri pek fazla kullanmadığım için tam bir test imkanım olmadığından dün akşam bir yola çıkayım dedim ve sonuç benim için biraz hüsran oldu... Aydınlatma direklerinin yola verdiği sarı ışıktan ötürü farım aydınlatmıyormuş hissi verdi ve gündüz farlarının bile daha çok iş gördüğünü farkettim..

Fotoğrafları ekliyorum deneyimimin anlaşılması açısından ve sizlerden bu konu hakkında tavsiye almak istiyorum...

IMG_172215e71862c4ff304d.jpg
IMG_17149e2bd31a1d28c812.jpg
IMG_171606c7f6dbdfb5d7dd.jpg

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, sağlıkla kalın..

• Beğen
Tepkiler: cagatay16

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Sanırım normal ampul var far içinde bunun için size philips x tream yada osram night breaker osram biraz pahalı olabilir

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sanırım normal ampul var far içinde bunun için size philips x tream yada osram night breaker osram biraz pahalı olabilir
Evet hocam h7 tipinde ampuller.. Artık gözümü kararttım düzgün bir şey olsun da maddi kısmı önemli değil diyorum... Bu hafta Şaşmaz'a doğru ineceğim bakalım Philips ya da Osram'lardan birini bulup alayım... İnternettekilere ve bayilerini bulamadığım için sağda solda satılanlara güvenemedim, umarım denk getirebilirim..

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Evet hocam h7 tipinde ampuller.. Artık gözümü kararttım düzgün bir şey olsun da maddi kısmı önemli değil diyorum... Bu hafta Şaşmaz'a doğru ineceğim bakalım Philips ya da Osram'lardan birini bulup alayım... İnternettekilere ve bayilerini bulamadığım için sağda solda satılanlara güvenemedim, umarım denk getirebilirim..
Internet üzerinden alabilirsin bu tarz ampuller pek bir dükkan da bulmak kolay olmuyor güvenilir siteler alıp bakabilirsin

• Beğen

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Internet üzerinden alabilirsin bu tarz ampuller pek bir dükkan da bulmak kolay olmuyor güvenilir siteler alıp bakabilirsin
Önce aldığım ampulü değiştirme yoluna gitmeyi deneyeceğim hocam daha iki gün oldu alalı, bayisinden almıştım yardımcı olabilirlerse yine Photon marka (sadece bu marka mevcut bayisi olduğu için) Xtreme Vision %100 diye geçen ampulü ile fiyat farkını vererek değişim isteyeceğim bir aksilik çıkıp olmazsa da yine Şaşmaz'da bir parçacının sitesinde buldum Osram Night Breaker ürünü, gidip dükkanlarından elden alıp montajını orada yaptırmayı tercih ederim..

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Malesef ki AFL farlar bile beyaz renk olduklarından dolayı şehiriçinde zayıf hissi yaşatıyorlar. Özellikle şehir dışında ve karanlık bir ortamda ne kadar mükemmel aydınlattıklarını farkedebiliyorsunuz. Ayrıca ampül denerken yağmurlu havalarıda düşünmek lazım. İnsignia aracım varken sonradan takılma zenon mavi renkli ampüller vardı... Uzun yolda ve kötü hava şartlarında resmen süründürürdü... Kelvin değerinide unutmamak lazım...

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay ve Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Malesef ki AFL farlar bile beyaz renk olduklarından dolayı şehiriçinde zayıf hissi yaşatıyorlar. Özellikle şehir dışında ve karanlık bir ortamda ne kadar mükemmel aydınlattıklarını farkedebiliyorsunuz. Ayrıca ampül denerken yağmurlu havalarıda düşünmek lazım. İnsignia aracım varken sonradan takılma zenon mavi renkli ampüller vardı... Uzun yolda ve kötü hava şartlarında resmen süründürürdü... Kelvin değerinide unutmamak lazım...
Aynen üstad şehir ıçi aslında bizim farlarda gün ışığı rengi gibi o göz kesinlikle yormuyor ama şehir ici gerçekten zayıf duruyorlar ama uzun ve karanlıkta muazzam lar

• Beğen
Tepkiler: Hasip

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Beyaz ampul bile böyleyken maviyi düşünemiyorum... Konuda geçen aracım için söyleyeyim gruplarda herkes mercekli farın aydınlatmasından şikayetçi, merceksiz halojenler daha iyi yol gösteriyor diyorlar.. Bizim farketmemiz yerine araçları üretirken farkedip yapmaları lazım aslında ya ampulü güçlendirip ya da orijinal zenon gibi opsiyon vermeliler çünkü her ne kadar uğraşsak da orijinali gibi olmuyor maalesef... Ledler fara uymuyor, çoğu sonradan takma ampul sıcaktan dolayı merceği karartıyor vs vs.... Bakalım pazartesi günü bir aksilik çıkmaz ise ben de çözeceğim bu meseleyi, renk olayını geçtim varsın sapsarı yansın, önemli olan işini görmesi :)

Diğer yandan halojeninden en memnun kaldığım araç olan Mokka X.. Adamlar bir far koymuşlar Enjoy donanımda Intellilux olmamasına ve ampullerin halojen olmasına rağmen fabrikasyon iken bile öyle bir çalışıyor ki gece sürüşte insana keyif veriyor, uzundan hiç bahsetmeyeyim; yaktığımda sanki ortalık gündüz gibi oluyor projektör takmışım gibi :) Ancak Astra Sedan aracımızda durum orta şekerli ne çok iyi ne de çok kötü.. Keşke her marka her model aracında standart şekilde iyi malzemeyle üretim yapsa çoğu insan aydınlatma konusunda alternatif aramaktan vazgeçer...

• Beğen
Tepkiler: Hasip

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Herkese tekrar selamlar, güncelleme yapmaya geldim :) Yeni ampüllere geçmeden önce orijinallere döndürdüm Philips mini ledlere geçme düşüncem var ve bunun için biraz beklemem gerekecek.. Fakat akşam aydınlatmasında fotoğraftaki gibi bir sıkıntı oldu, sebebini bilemedim... Ne yaptırmam gerekiyor, far ayarı kurtarır mı? Yoksa başka bir sıkıntı mı var...

B11D5EBD-CE14-46CA-8B83-416DEDC47A3633e68968dbc1cf25.jpg
B581B30B-80F2-41DA-9CE1-21C107D7B9C0d81d240c38bbde70.jpg

@li58

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Slim ledler far içine sığıyor ve alacağınız led csp led chip olursa göz almaz
Cob ve cree ledler çok göz alır
Size tavsiye edeceğim tek slim led joye car slim modeli

• Beğen