Geri vitese girerken ses gelmesi

mazlumas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaslar aracımda 2 gündür falan geri vitese girişlerinde ses gelmeye basladı debriyaja ne kadar basarsam basayım bu sesi duyuyorum bosa alıp 5-6 kere denedim yine bu sesi duydum acaba bu bir arızamı

yildirim451

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Geri vitese girerken ses gelmesi

bazen debriyaja tam basılmadığı için veya araba tam durmadan geri vitese takmaya çalıştığımız  zaman çıkan bi ses var ondan mı bahsediyorsun. yoksa farklı bi ses mi var ?

mazlumas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet o sesten bahsediyorum ama her geri vitese girişte yapmaya başladı bu sesi

yildirim451

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geri vitesi yavaş geçirmeyi dene. hızlı geçirmeye çalışırsan yapabilir. ayrıca soğukken rolanti yüksek olduğu içinde yapabilir

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mazlumas link' Alıntı:
çözümü çok basit forumda da çok konuştuk bunu aracı geri vitese almadan önce 3'e alın sonra geri vitese alın
bu sesi duymayacaksınız
arç tam durmadığı için geri vitese atmaya çalıştığınızda garçç diye ses çıkar, bunun çözümü dediğim gibi önce 3'e ya da 1'e almak
sonra geri vitese almak, deneyin bu sesi bir daha asla duymayacaksınız

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar şanzumanlarda motordakinden farklı daha kalın bir yağ kullanılır 90 numara yağ. Malum havalar soğuk şanzumandaki yağ aşırı soğuğun da etkisiyle donar. koyulaşır.(Zaten bu yağ gresten biraz incedir. ֖ten şanzumanlara bazı uyanık tamirciler gres te basar ses kesilsin diye bu anlattığım konu dışı)  Motor çalışınca araç boşta da olsa debriyaja da bassanız şanzuman motor yönünde motorun etkisiyle çok hafif bir şekilde dönme eyiliminde olduğundan döner. Hatta bu dediğimi şöyle test edebilirsiniz. Aracı lifte alıp araç lastikler tamamen yerden kesildikten sonra araç boşta iken çalıştırdığınızda belli bir süre sonra çekiş lastikleri hafif hafif ileriye doğru döner elinizle tuttuğunuzda dönme durur. Bu pozizyonda şanzumanın içindeki grup dişliler motor yönünde dönerken siz geri vitese(tam ters yöne) taktığınızda tırrrkkkk-gııırrrççç diye çok hafif bir ses gelmesi normaldir. ֖zellikle aşırı soğuklarda bunu yapar. Umarım bu olayın mantığını açıklayabilmişimdir.  

mazlumas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar bilgilendirmeleriniz için teşekkürler sanırım soğuk havalardan oluyr antalya bölgesindeyim ve 2 gündür hava aşırı soğuk dediğiniz gibi olabilir

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vigilante8 link' Alıntı:
Arkadaşlar şanzumanlarda motordakinden farklı daha kalın bir yağ kullanılır. Malum havalar soğuk şanzumandaki yağ aşırı soğuğun da etkisiyle donar. koyulaşır.(Zaten bu yağ gresten biraz incedir. ֖ten şanzumanlara bazı uyanık tamirciler gres te basar ses kesilsin diye bu anlattığım konu dışı)  Motor çalışınca araç boşta da olsa debriyaja da bassanız şanzuman motor yönünde motorun etkisiyle çok hafif bir şekilde dönme eyiliminde olduğundan döner. Hatta bu dediğimi şöyle test edebilirsiniz. Aracı lifte alıp araç lastikler tamamen yerden kesildikten sonra araç boşta iken çalıştırdığınızda belli bir süre sonra çekiş lastikleri hafif hafif ileriye doğru döner elinizle tuttuğunuzda dönme durur. Bu pozizyonda şanzumanın içindeki grup dişliler motor yönünde dönerken siz geri vitese(tam ters yöne) taktığınızda tırrrkkkk-gııırrrççç diye çok hafif bir ses gelmesi normaldir. ֖zellikle aşırı soğuklarda bunu yapar. Umarım bu olayı mantığını açıklayabilmişimdir.  

Soruyu ben sormuşum gibi okudum iletiyi, bir güzel yorum daha  greatt

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
[quote author=mazlumas link=topic=3571.msg81628#msg81628 date=1325411260]
çözümü çok basit forumda da çok konuştuk bunu aracı geri vitese almadan önce 3'e alın sonra geri vitese alın
bu sesi duymayacaksınız
arç tam durmadığı için geri vitese atmaya çalıştığınızda garçç diye ses çıkar, bunun çözümü dediğim gibi önce 3'e ya da 1'e almak
sonra geri vitese almak, deneyin bu sesi bir daha asla duymayacaksınız
[/quote]+1000

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn vigilante benim de sorunuma böylelikle cevap vermiş oldu. teşekkürler.( bende soguk havalarda vites geçişlerinin cok sertleştiginden bahsetmiştim). Yalnız antalyaya soguk demezseniz sevinirim. biraz gocunuyorum da  005hihih