Gerek - Gerenk

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
"Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım" diye bir söz var bildiğiniz üzere. Ben kurallara uyuyorum ancak uymayanlar var. Alınmasınlar ama "gerenk" diye bir sözcüğümüz yok bizim. Sitede uzun bir süredir, bu yanlış yazımlı sözcük dikkatimi çekiyor. Kimin yazdığına da bakmıyorum. Belki aynı kişidir belki değildir bilemiyorum.

Doğrusu "gerek" olacak. Çok bilmişlik yaptığım anlaşılmasın ama her gördüğümde tuhaf oluyor. Yazan ya da yazanlar da kusuruma bakmasınlar artık... Bir nevi vatandaşlık görevi!

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Rumuzlar için ne zamandan beri kurallar listesi oluşturulmuş, merak ettim şimdi. Rumuzdur altı üstü, takma ad yani. Takma adın nesinde dil mantığı arıyorsunuz? Sizin rumuzda var mı mesela? "Mel-a-ku"?

Ayrıca ilk yazdığım kişisel anlaşılmasın. Amacım bir yanlışı düzeltmek. Bunun da gerçekten bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum.

Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türk'üm diyene!

M.Kemal ATATÜRK

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabii ki. ama burda askeri bir disiplin ile paylaşımda bulunmamız beklenemez. burası sosyal bır platform. herkes Türk olmaya da bilir. elimizden geldiğince dikkat etsek yeterli. bende zaman zaman anlamakta güçlük çekiyorum yazılanları.

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi, haklısın, şu an forumda arasak yüzlerce imla hatası çıkar.Benimde çıkar seninde.Ben her zaman düzgün yazmaya çalışıyorum ama bazen çok samimi bir ortamda imlayı unutup 'geliyom,gidiyom' yazmışlığım vardır az da olsa.:)

Tolga K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sonuçta burası devletin resmi bi kurumu değil sosyal bi forum niye herşeye bu kadar takılınılıyo onu anlamıyorum....

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ya tamam işte benim de anlatmak istediğim bu. Elbette yanlışlar olacaktır. Herkes yapıyor. Elimizden geldiğince azaltırsak en iyisi olacaktır. Verdiğim örnek de (gerenk) çok göze battığı içindir. Yoksa onu yazana, yazanlara bakmadım bile...

Bu arada herkesin Türk olmasına gerek yok. Dil hepimizin dili, ülkenin resmi dili. O yüzden kaybolmasına ya da bozulmasına göz yumamayız. Dil yoksa biz de yokuz.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
sonuçta burası devletin resmi bi kurumu değil sosyal bi forum niye herşeye bu kadar takılınılıyo onu anlamıyorum....

Resmi bir kurum olsa bu kadar üzülmem. Resmi kurumlar için, bir daha hata olmayacak diye bir kanun çıkarırsın, olur biter. Hata kalmaz. Ama önemli olan burası işte. Halkın kullandığı dil yani. Halkın dilinin bozulması en kötüsü...

Düşünsenize birbirimizle hiçbir şekilde anlaşamadığımızı... Ya da birbirimizi yanlış anladığımızı... Dil bağı koptuktan sonra herkes bireyselleşir. Millet olmaktan çıkar. Ortada ne devlet kalır ne de millet.

İşte bu yüzden hassasım!

Tolga K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Resmi bir kurum olsa bu kadar üzülmem. Resmi kurumlar için, bir daha hata olmayacak diye bir kanun çıkarırsın, olur biter. Hata kalmaz. Ama önemli olan burası işte. Halkın kullandığı dil yani. Halkın dilinin bozulması en kötüsü...

Düşünsenize birbirimizle hiçbir şekilde anlaşamadığımızı... Ya da birbirimizi yanlış anladığımızı... Dil bağı koptuktan sonra herkes bireyselleşir. Millet olmaktan çıkar. Ortada ne devlet kalır ne de millet.

İşte bu yüzden hassasım!
ya tabi ki hassas olmakta haklısınız ben sadece arada farkedilmeden samimi bir ortamda yapılan ufak hatalardan bahsediyorum....

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Samimi bir ortamda yapılan küçük hataları kabul edilebilir görmekle birlikte zamanla düzeltilebileceğini sanıyorum. Yeter ki istensin!

Söz gelimi benim ileti sayıma ve üyelik tarihime dikkat eden oldu mu bilmem... Yaklaşık 2.5 yıldır foruma üyeyim ve ileti sayım bununla birlikte 382 olacak. Sizce de az değil mi? Nedeni ise forumda az vakit geçirdiğim değil. Aşağı yukarı hergün saatlerce forumdayım. Ama yazdığım iletilerde kurallara dikkat etmeye çalıştığım için sizin 3-5 saniyede yazdığınızı 3-5 dakikada yazıyorum. Kurallara uymak adına, hızlı yazmama rağmen, mutlaka gözden geçiriyorum yazdıklarımı ve bu da vakit alıyor.

Neyse, dil konusuna az da olsa dikkat çekebilsediysem ne mutlu bana!

Herkese iyi yazışmalar...