Geç çalışma + Siyah duman

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Aracım 2007 model Opel Combo 1.3 CDTİ... Henüz 67000 orjinal kilometresinde... Yaşadığım 2 sıkıntı var bunu sizle paylaşmak , fikirlerinizi almak isterim...

1- Araç normal şartlarda biraz geç çalışıyor yani kontağa basınca 2 saniye süreyle elimi kontakta tutmam gerekiyor.. Bu dizel araba için normal midir? Zira benzinli araçlarda basıp bırakmak bir oluyor adeta.. Bir de bazen tek marşta çalışmıyor, ama ikincide hemen alıyor... Bu problemin sebebi nedir?

2- Araç soğukken siyah duman atabilir, bunu hepimiz biliriz... Ancak bizim araba ısınmışken, gaza yüklenince yine duman atıyor.. Ancak gaza çok sakin basarsak duman atma olmuyor... Ani yüklenmelerde atıyor motor sıcakken bile... Bazıları TURBO diyor, ama araç henüz 67000'de turbodan olabilir mi?? Bunun sebebi nedir acaba?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, herkesin şahsi fikrini bekliyorum...

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siyah duman konusunda pek anormal bir durum görmedim şahsen ama duman miktarini bilmediğimiz için net birşey söylemek zor.. zira her turbo dizel araç gaza ani basıldıgında duman atar

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
geç çalışıyor ise kızdırma bujileri akla ilk gelen ama onlarda arıza veriyor diye biliyorum. gaza ani yüklenmelerde duman atma dizellerde normal(belediye otobüsleri gibi değilse tabi) turbo ıslık çalıyormu çekişte sorun varmı ki. turbo dan dolayı duman attığını olduğunda emin ol anlarsın

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Islık sesi yok, çekiş düşüklüğü de yok. Yokuşlarda gayet başarılı. Mesela otobanda giderken en dik yokuşları 4-5 gibi viteslerde rahatlıkla çıkıyorum, problem olmuyor. Acaba ben çok mu kafaya takıyorum siyah dumanı.
Dumanın derecesine gelince, ani yüklenmelerde aynadan görebiliyorum siyah dumanı. yukarı doğru yükseliyor hafiften.