Filtre Bakımı

AseSiNo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Performans Tip Açık Hava Filtresi Bakımı

Bakım zamanı, hava filtrenizi hangi koşullar altında kullandığınızla doğrudan bağlantılıdır. Aşırı tozlu ortamlarda bakım zamanı son derece kısalmakla birlikte, normal koşullarda 6 ay ortalama olarak kabul edilebilir bir süredir. Filtre bakımı iki kısımdan oluşur: temizleme ve yağlama.. Bu da ayrı bir meseledir, çünkü benzin istasyonlarına gidip de 5 litrelik Şaşal ya da Hayat Su şişesini gösterip “şunu doldurur musunuz” dediğinizde görevlilerin ilk yaptığı yüzünüze bakıp “Abi yasak, karakoldan kağıt alman lazım” oluyor.. O ilk bakışlarla da sizi süzüyor.. Du bakıyım bu adamda terörist tipi var mı diye.. Evet, var.. İlk 106 Gti kullanan teröristim ben.. molotof kokteyli yapacağım da, bizde kalmamış, sizde fazla varsa biraz benzin rica edecektim.... Neyse efendim.. Benzini aldıktan sonra filtreyi içine daldırıp 1-2 saat kadar bekletin. Filtreyi arada daire şeklinde hareketlerle çevirerek de temizleme işlemine yardımcı olabilirsiniz.. Hatta benzini baştan ikiye bölüp sonradan ikinci bi temiz su yapmak da mümkün
.. :) Son olarak da iyice durulayın. Benzin tamamen uçtuktan sonra ince sprey yağı filtrenin iç kısmına uygulayın. Yağ, filtre üzerinde yapışkan ve tutucu madde görevi görerek toz ve kirin filtreye yapışmasını sağlayacaktır, böylelikle motora girenin sadece hava olduğuna emin olabilirsiniz...
Filtrenizin bakımını ihmal etmeyin.. Yağlama işlemini temizlikle birlikte yapmak mecburiyetinde değilsiniz. Filtreyi temizlemeye üşeniyorsanız, en azından toz tutucu özelliğini yeniden kazandırmak için örneğin her 3 ayda bir filtreyi yağlayarak her 6 ayda bir de temizlik yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar...

KAYNAK : www.otomarket.net

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş paylasım ıcın tesekkurler ancak opel astra vectra vs yag fılıtresı 5 ytl dir. alacagın benzın 5 ytl dir en az sence ne gıbı bı kar etmiş olacagız?? onca zaman ugrasacaksın vede ılk gunkı halıne gelmeyecegı kesın.. hava fılıtresıde 10 ytl dir bılemedın 15 hemde bu işlemin toz tutmada faydası olacagını sanmıyorum

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Paylaşım güzel . Denenmişi varmı? açılacak bilgilerde görürüz.Benzin yerine selilozik tiner kullanılırsa daha iyi sonuç alınır.:alkis:

AseSiNo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astrammm' Alıntı:
kardeş paylasım ıcın tesekkurler ancak opel astra vectra vs yag fılıtresı 5 ytl dir. alacagın benzın 5 ytl dir en az sence ne gıbı bı kar etmiş olacagız?? onca zaman ugrasacaksın vede ılk gunkı halıne gelmeyecegı kesın.. hava fılıtresıde 10 ytl dir bılemedın 15 hemde bu işlemin toz tutmada faydası olacagını sanmıyorum

Dostum Ben K&N 3250,açık hava filtresi kullanıyorum.10 ytl lik filtre ile bir değildir sanırım :)

sismik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu dediğiniz işlem sadece performans hava filtrelerinde uygulanır ve ayrıca bu filtrelerinde temizleme kitleri mevcuttur. Bu filtreler uzun süreli kullanıldığı için arkadaşımızın belirttiği şekilde temizlenmeli bakımı ihmal edilmemelidir.