esp ne zaman çalışır?

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 model Astra H Enjoy Sport Paket easy vites sahibiyim.
Aracımın göstergesinde sarı üçgen içerisinde kayan araba lambası var. Aracım patinaj çekmiyor, test ettim. Ama esp'yi denemeye fırsatım, imkanım, cesaretim olmadı :)

Dün boş bir arazide denemek istedim. Zemin toprak, üzeri çakıl taşları ile kaplıydı. Fazla hızlanamadım. Tahmini 20-30 km. hızla dönüş yaptım. Gözüm göstergedeydi. esp lambası yanmadı ve aracım kontrolsüz olarak çakılların üzerinde savruldu.

1-esp'yi çalıştırmayı benmi beceremedim?
2-esp'nin aktif olduğu hızamı ulaşamadı?
3-Aracımda göstergesi olmasına rağmen esp yokmu veya arızalımı?

Bilgi sahibi arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
rahat olun easytroniklerde ESP standart olarak var. (2006 ve 2007 model yilinda bir ara ESP siz easytronik astra lar geldi ama 2005 lerde kesin var)...

Simdi unutmayin astra h larda ESP cok zor devreye girer test etmenin en kolay yolu patinaj cekmektir, kumlu cakili bir yolda dip gaz bir kalkis yapin, lamba yanip soncektir.

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rahat olun easytroniklerde ESP standart olarak var. (2006 ve 2007 model yilinda bir ara ESP siz easytronik astra lar geldi ama 2005 lerde kesin var)...

Simdi unutmayin astra h larda ESP cok zor devreye girer test etmenin en kolay yolu patinaj cekmektir, kumlu cakili bir yolda dip gaz bir kalkis yapin, lamba yanip soncektir.

Özür dilerim. Aptalca bir hata yaptım. Benim aracım 2007 model :sorry:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Valla 2006 ve 2007 model yillarinda ESP siz easytronikler var... deneyin bakalim patinaj cekerken esp lambaniz yaniyormu...

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
patinaj yaperken aslında asr devreye girer ama araçta esp varsa bütün güvenlik donanımları esp kontrolünde çalıştığı için esp lambası yanar.
esp yi en iyi test etmenin yolu geniş ve risksiz bir alanda yerler ıslak veya karlı iken ani direksiyon hareketi yapıp arabanın izinden çıkması halinde olur.

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla 2006 ve 2007 model yillarinda ESP siz easytronikler var... deneyin bakalim patinaj cekerken esp lambaniz yaniyormu...

Patinaj çekerken esp lambası yanıyor. Yani patinaj çekmiyor. Sistem devreye giriyor. esp'nin devreye girip girmediğini deneyemedim.
esp lambası patinajda devreye giriyorsa esp var diyebilirmiyiz?

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın gösterge paneli. esp lambası görünüyor.

Ekli dosyalar

• 20121120_133856.jpg
    20121120_133856.jpg
    88.4 KB · Görüntüleme: 57

teknokolik35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta esp+ var ama devreye girdiğinde yanmıyor ama hissettiriyor. Özellikle arkayı kaydırdığımda(çok zor kayıyor ama) arka tekerler abs devreye girer gi tırtttttttttt diye saydırıyor freni. Kalkışta patinaş çekmeye kalkarsada tc (traction control) kalkış kontrol sistemi patenaş yapan tekerleği frenliyor. İsterseniz bu sistemleri düğme vasıtasıyla kapatabiliyorsunuz. Ama astra h da durum nasıl bilmiyorum. Benim eski astra h da easytronik olmadığı için esp yoktu. :(

recep76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
recep76.blogspot.com
patinaj yaperken aslında asr devreye girer ama araçta esp varsa bütün güvenlik donanımları esp kontrolünde çalıştığı için esp lambası yanar.
esp yi en iyi test etmenin yolu geniş ve risksiz bir alanda yerler ıslak veya karlı iken ani direksiyon hareketi yapıp arabanın izinden çıkması halinde olur.

Bu araçlarda antipatinaj ESP nin bir özelliğidir. Yani amaç ESP nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmekse antipatinaj bu araçta ESP olduğu ve çalıştığı anlamına gelir.