Enkaz II

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkes Savaş abinin topladığı aracı biliyor, benimde bu işlere biraz ilgim var 70-71 Taunus toplamak istiyordum, 8-10 araca baktım fakat kaporta ustaları bunların hepsi çürük biz yapamayız deyip beni vazgeçirdiler.Ben de çürümeyen bir araç buldum, yerli malı Anadol alıp topladım; Savaş abinin aracına göre benim aracın durumu içler acısıydı, ama kafaya koymuştum bir kere, aslında aracı biraz güncel parçalar kullanarak hatta motor şanzuman diferansiyel değişikliğine gidip günlük kullanmak gibi bir niyetim vardı. Ancak 1967 model ve ilk üretilen araçlardan biri olması sebebiyle orijinal toplamaya karar verdim ve film koptu :) çünkü üzerindeki parçaların hemen hemen hepsi orijinal İngiliz malıydı!
Kaporta ustalarının çürük lafı beynimde zın zın etmeye başladığı sırada servise uğradım bir gün okul çıkışı. Naber dedim, biliyorlar benim Ford peşinde olduğumu hemen ford noldu dediler. Hepsi çürük, yalan oldu dedim. Servis ustalarından Anadol toplayan arkadaş abi çok temiz ve orjinal Anadol var sana alalım beraber toplarız pazardan pazara dedi. Arkadaşın aracı birkaç kere kullandım zevkli, hoşuma gitmişti. Hadi gidip bakalım dedim, Araç tanıdık birindeymiş, gittik orijinalliğini arkadaşta onayladı. 67 A1 1200 cc. aracı o gün aldık. 4 aydır yatıyormuş, Akü bitmiş, takviyeleyip marşa bastık sorunsuz çalıştı. Bir inşaatın altındaydı ve önüne toprak atılmış kürek yoktu, sahibi de maç izliyorum gelemem dedi. Bir bel bulduk ve yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde ve 5 metre uzunluk ve genişlikteki toprak kütlesini 2 kişi 50 dakikada hiç durmadan attık Arkadaş "Abi para verseler biz bunu bu sürede atamazdık" dedi gülme krizine girdik. A1 in camlar toz içindeydi 1 parmak camları silerken arkadaş yine gülme krizine girdi. Sonra onun Anadol a bağlayıp karanlıkta servise çektik. Ara sokaklardan gitmemize rağmen görenlerin tepkileri zaten bize yetti; kornalar havada uçuştu; aracı toplamış kadar oldum. Gündüz çekseydik kimbilir nasıl olurdu.

48543287.jpg

orijinal boyası ama bitmiş durumda.
2opk.jpg

Sol taraf ve tabanı sökük.
3opa.jpg

Motor elden geçecek
4ope.jpg

1967
5opx.jpg

aracın içinde sadece ön koltuk kalmış :)
1opf.jpg

Servise girdiğimizde arkadaşın sevinci benden fazlaydı. Gece 10 da aracı bırakıp ayrıldık.
6opr.jpg

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ertesi gün, aracın içi boş olduğundan direk sökmeye başladık. Civatalar şaseye iyice kaynamış, spiralle kesmemiz gerekti.
7opy.jpg

Offf yandı kollar Hakanım
147op.jpg

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kupa ve şasenin veda vakti 17 gün ayrı kalacaklar
8opy.jpg

Altta elfreni ve motor içi bağlantıları söktük
145op.jpg

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şase :) fazla çürük çıkmadı, paslanma var
10opv.jpg

FoMoCo yağ içinde
148op.jpg

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şase sıcak su ve mazotla yıkandı
kupa ile servisin karşısındaki boşluğa koyduk, sonra ustamız başladı alacağımız parçaları anlatmaya . . .
16op.jpg

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı gün çekiciye yükleyip kumlamaya gönderdik.
Ertesi gün gri şaseyle karşılaştık, tertemiz olmuş, hiç küf kalmamıştı.
Metal kumlanıp soyulduğunda gri renk oluyor biran önce astarlanıp boyanması lazım.
17op.jpg

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dönelim Anadola
Şase başında, ön takım ve lazım parçaları listeledik
18op.jpg

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şase motor kulaklarını açmak için usta aradık ama çoğu bu işi bırakmış, telefon edip rica ettik, " bıraktım artık yapmıyorum" cevablarını alınca tanıdık demircilerden yardım istedik. Mehmet usta bizi kırmadı, getirin yapayım dedi
19op.jpg

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Demirci motor kulaklarını açıp şaseyi destekledikten sonra yine kürkçü dükkanına döndük
20opz.jpg