Engelli aracı almak

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi ben sadece otomatik vitesli araç kullanabilir şeklinde bir rapor almak istiyorum ki bunuda beni ameliyat eden profesörle konuştum.benim gayem trafik çevirmesinde polis sen bunu kullanamazsın dediğinde raporu göstermek ve sıkıntı yaşamamak.Ben ehliyeti alırken raporu özel hastaneden aldım trafik kabul etti şimdi bu raporu yine özel hastaneden alırsam bir sıkıntı yaşamam diye tahmin ediyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi ben sadece otomatik vitesli araç kullanabilir şeklinde bir rapor almak istiyorum ki bunuda beni ameliyat eden profesörle konuştum.benim gayem trafik çevirmesinde polis sen bunu kullanamazsın dediğinde raporu göstermek ve sıkıntı yaşamamak.Ben ehliyeti alırken raporu özel hastaneden aldım trafik kabul etti şimdi bu raporu yine özel hastaneden alırsam bir sıkıntı yaşamam diye tahmin ediyorum.
Kerem bu iş o kadar basit değil. Özel hastaneler özürlü raporu düzenleyemez, bırak özel hastaneleri her devlet hastanesi veya üniversite hastanesi bile özürlü raporu düzenleyemez. Devletin her yıl açıkladığı "özürlü raporu düzenlemeye yetkili hastaneler" in listesi yayınlanır, bu hastanelerden alanan özürlü raporu ile işlemlere başlanır. Bu raporlarda belirtilen özür oranına göre kişiler bazı haklar kazanır (özürlü maaşı, özürlü arabası temini, vergi indirimi, yeşil kart ...... gibi ayrıcalıklar) raporun karar kısmında ise "özel donanımlı araç kullanabilir" ibaresi yazılır, otomatik vitesli araç kullanması uygundur diye yazılmaz. (2006 yılına kadarki uygulama böyleydi)

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi 2006 da emeklli oldun galibaa

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kerem bu iş o kadar basit değil. Özel hastaneler özürlü raporu düzenleyemez, bırak özel hastaneleri her devlet hastanesi veya üniversite hastanesi bile özürlü raporu düzenleyemez. Devletin her yıl açıkladığı "özürlü raporu düzenlemeye yetkili hastaneler" in listesi yayınlanır, bu hastanelerden alanan özürlü raporu ile işlemlere başlanır. Bu raporlarda belirtilen özür oranına göre kişiler bazı haklar kazanır (özürlü maaşı, özürlü arabası temini, vergi indirimi, yeşil kart ...... gibi ayrıcalıklar) raporun karar kısmında ise "özel donanımlı araç kullanabilir" ibaresi yazılır, otomatik vitesli araç kullanması uygundur diye yazılmaz. (2006 yılına kadarki uygulama böyleydi)

abi bizim ülkemizde herşey kanunen yazılıyor ama uygulama tamamen tezat mesela ben ehliyet için sağlık kurulu raporunu özel bi hastaneden almıştım trafik hiç itiraz etmeden paşa paşa ehliiyetimi verdi.ben

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler deki:

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

ye uygun bir rapor almak istiyorum bunun içinde illaki devlet hastanesi olmalı öyle anlıyorum doğru mu_?Bugün üniversite hastanesine gittim.Heyet bölümündeki görevli hiç biz vermiyoruz diye bişey söylemedi işin garibi :) veriyoruz heyete gireceksin 20 gün sonra raporu teslim alacaksın dedi :) Ne ülke arkadaş :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ehliyet konusu çok farklı bir şey. Devlet şartları yerine getiren belli sağlık kuruluşları ile anlaşma yapar, sözüm ona zaman zaman da bu kurumları denetler. Ama bu kurumlar normal ehliyet vermek için yetkilidir, H sınıfı ehliyet muayenesi daha farklıdır.
Bürokrasi makamları kanunu tam olarak bilmedikleri veya yorumlayamadıkları için (doktor mali işlerden anlamaz, maliye tıbbi işlerden anlamaz ama ortak karar vermek zorunda kalırlar) zaman zaman sorunlar yaşanır. Çünkü özürlü hakları ile ilgili uygulamalar biraz karmaşık, detaylı ve yoruma açıktır. Mesela bedensel ve zihinsel özürlülerin durumu veya yetişkin özürlü ile 18 yaş altı olan özürlülerin durumu, bir başkasının bakımına muhtaç olan özürlü de vardır, muhtaç olmayan özürlü de vardır, bu kişiler genel anlamda özürlü diye aynı kanunun çatısı altında korunurlar ama durumları hiçbir zaman eşit değildir.
Otomatik vitesli araç tek başına "özürlü aracı" olarak değerlendirilmez sanılır ama aslında bal gibi de özürlü araçlarının olmazsa olmazlarının en başında otomatik vites özelliği gelir.
Aslında kanunların amacı ve uygulaması güzel ama insanlarımız art niyetli olunca bürokrasi de anında devreye girmek zorunda kalıyor.
Devletin "özürlü raporu düzenleme" yetkisi verdiği hastanelerin listesi Sağlık Bakanlığı veya Özürlüler İdaresinin internet sitesinde olması lazım. Bu hastaneler genellikle devlet hastanesi statüsündeki hastanelerdir ama her devlet hastanesi rapor düzenleyemez. Neden mi? Mesela bir anadolu kasabasındaki devlet hastanesinin ilmi kadrosu ile İstanbul'daki bir devlet hastanesinin ilmi kadrosu aynı mıdır? Bu raporu düzenleme yetkisi verilen hastanelerdeki görevlilere bu konu ile ilgili bilgiler, yapılan ilaveler en kısa zamanda ulaştırılır, zaman zaman komisyonlar kurulur toplantılar yapılır. Aslında bu işler bürokrasi olarak görülebilir ama amaç özürlü kişilere en iyi imkanları sunmak, onların haklarını en iyi şekilde korumaktır. Rapor için belirlenen sürenin uzun olmasının nedeni (bence ayıptır); bu sağlık kurulu özeldir ve haftanın veya ayın belli günleri sırf bu iş için toplanırlar.

Son düzenleme:

Efeastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abilerim engelli arabası bizde değil 2006 bi astra buldum 1.3 dizel sahibinin kardeşi sanırım zihinsel engelliymiş :( onun adına almışlar şimdi 5 senesi dolmuş değiştirmek istiyorlarmış.Anladığım sanırım şöyle; bu arabanın vergiden düştüğü kağıdını alınca herhangi bir araç gibi satışı yapılıyor ekstra birşey yok dimi.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
5 sene dolunca normal araç gibi satışı yapılıyor. Aracın yeni sahibi özürlü değil ise aracın plakası (özürlü işareti kaldırılıyor) değişiyor.