Engelli aracı almak

Efeastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Engelli araçlarını 5 yıl geçtikten sonra alacak olsak herhangi bir ek ödeme filan yapmamız gerekirmi:confused:

(Arama yaptırmadan konuyu açtım ama kanunlar sürekli değiştiği için yanlışlık olmasın diye)

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
engelli aracı yurt dışından getirttiyseniz en aşağı 10 yıl binmeniz gerekiyor diye biliyorum ama aracı yurt içinde misal opel bayisinde aldıysanız 5 yıl sonra normal araç olarak satabilirsiniz alacağınız araçta artık 1.6 yı geçemiyorr tabii ki vergi indirimindan faydalanmak istiyorsanız

satarken de normal devir işlemi olarak işlem yapıyorsanız artı ankaradan da bir evrak alınması gerekiyor diye biliyorum ama araştırmanızda fayda var

bundan 5 ay kadar önce bir tanıdığımız opel astra dizel easy aldı engelli indirimi ile 28 civarına mal edilmişti

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim vergisini ödüyorsun engelli kardeşimiz çünkü devletin onalara vermiş olduğu özel hak sayesinde araçlarını vergiden muaf alıyorlar eskiden limit yokdu duyduğuma göre 1.6 limit gelmiş artık yani normal bir yurtdışından gelen araç yurtdışı fiyatına geliyor hemen hemen engelli kardeşimize ama satarken alan vergisini ödüyor gene piyasa fiyatlarına denk geliyor diye biliyorum belki mevzuatı daha iyi bilen birileri vardır..

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
ben engelli statsünde aldım yani engelli plakası var bende araç 5 yıl ötv ödemeden satılamaz 5 yıl sonra vergi dairesinden aracın vergiden düştüğü onayı alınıp istediğin gibi satıla bilir.motor sınırı 1600cc binek araçlarda ve alırken engelli ehliyeti istiyorlar yani h sınıfı.daha fazla bilgi istersen bana sorabilirsin.

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ulaş abi ben ameliyat olduğum sene elden gazlı kullanır die rapor werdiler ehliyetim h doğal olarak.beni ameliyat eden profösör senin bişeyin yok sağ bacağında,otomatik vites kullanırsın rapor veririz dedi.bugün gittim.perşembe,cuma heyet olmuyormuş muayeneler bir hafta sürüyormuş ve rapor 20 gün sonra elime geçermiş.özel hastaneye gitsem raporu yenilerler mi acaba_?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
özel hastahanelerde olmuyor malesef senin engelin ne tam olarak?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
sağ bacaktan engelliysen kısıtlılığına bakarlar soldan ise otomatik vitesli araç kullana bilir derler ve yine ötv siz araç alabilirsin

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
şöyle diyeyim ehliyet için özel hastahane kabul ediliyor ama ötv siz araç alabilmek için raporu devletin belirlediği hastahaneden alıyorsun onlarda genelde devlet hastahanesi oluyor.donanımsız aracı sadece sol ayaktan engelliler otomatik vitesli araç kullanabilir raporu alarak kullanıyorlar sen eğer sağ ayağından engelliysen ve bu engelin sağ ayağınla araç kullanmanı imkansız kılıyorsa donanımlı araç kullanabilir raporu veriyorlar ve donanımın nasıl olacağını hastahane heyeti belirliyor yani elden gazlı sol yaktan gazlı filan.