Elektronik el freni

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
tam anlamadım basılı tutunca mı yoksa yukarı çekince mi oluyor? Normal durumda basınca el freni devreden çıkıyor. Yukarı çekince devreye giriyor.

Yukarı çekerek basılı tutarsanız diyecektim pardon :)

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben çok beğendim elektronik el frenini. Dikkat edip iyi öğrenmek gerekiyor sadece.

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim. Peki yolda giderken örneğin 120 yle gidiyoruz elimiz değdi bişe oldu devreye girer mi? Ayak gazdayken girmez tahminimce ama araba yürür haldeyken gaza basmazken devreye giriyor mudur?
Sizin merak ettiğiniz olayı bugün bizzat yaşadım. Hız sabitleyici devrede 130 da sabit giderken bizim yaramaz çocuk bir an arka koltuktan elini uzatarak elektronik el frenini çekti. Ekranda bir anlık el freni ile alakalı sesli uyarı ikazı verdi ve hız sabitleyici devre dışı kaldı. Ama araç fren yapmadı. Zaten o hızla fren yapsa hapı yutmuştuk. Yetkili servise gittiğimde el freninin çalışma prensiplerini detaylıca öğreneceğim.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim. Peki yolda giderken örneğin 120 yle gidiyoruz elimiz değdi bişe oldu devreye girer mi? Ayak gazdayken girmez tahminimce ama araba yürür haldeyken gaza basmazken devreye giriyor mudur?
Sizin merak ettiğiniz olayı bugün bizzat yaşadım. Hız sabitleyici devrede 130 da sabit giderken bizim yaramaz çocuk bir an arka koltuktan elini uzatarak elektronik el frenini çekti. Ekranda bir anlık el freni ile alakalı sesli uyarı ikazı verdi ve hız sabitleyici devre dışı kaldı. Ama araç fren yapmadı. Zaten o hızla fren yapsa hapı yutmuştuk. Yetkili servise gittiğimde el freninin çalışma prensiplerini detaylıca öğreneceğim.
Sizin vesilenizle biz de öğrenecegiz o zaman desenize [emoji6][emoji122][emoji4]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

OPASJ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, tecrübe edilmiştir. Oğlum yanlışlıkla çekti , Ön ekranda uyarı veriyor ve hızınızı düşürüyor. ABS gibi kadameli fren uyguluyor. Ama tamamen kitleyip durdurmuyor.

alperdemirel05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, bende de 2010 opel astra j sport.. yeni aldım sayılır 3 hafta oldu.. bu 3 hafta da 3 kere kocaeli aydın aası git gel yaptım. Son aydından kocaeliye bayram dönüşü yolda seyir halindeyken sarı renk elektronik park sistemi uyarısı yanıp söndü. bu yoldayken 8 10 defa oldu. sürekli ekranda kalmıyor yani.. Şuan mesela yok.. sabah şehir içi kullandım 20 dk kadar yanmadı hiç.. Bu acil bir durum mudur bana sıkıntı çıakrtır mı? bilgileriniz benim için değerli.. Teşekkür ederim..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@alperdemirel05 bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Size sormak istediğim kontrolsuz şekilde düğmeyi çekiyor olmayın ?? Çocuk vs ?

alperdemirel05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@alperdemirel05 bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Size sormak istediğim kontrolsuz şekilde düğmeyi çekiyor olmayın ?? Çocuk vs ?
Merhaba, hoşbuldum :)
Yani sorunuza cavabım hayır.. hatta mümkün değil.. sadece park ederken istop etmeden önce çekiyorum..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Normal koşullarda hareket halindeyken elektronik el frenini çekip bıraktığınızda veya çekili tuttuğunuzda aracımız kontrollü şekilde frenleme yaparak duracaktır. Acil durumlar için planlanmış bir senaryodur. Bu işlem yapılırken aynı zamanda gördüğünüz uyarı ışığı yanar diye hatırlıyorum hocam. Sizden ricam işaretin fotosunu atabilirmisiniz.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, bende de 2010 opel astra j sport.. yeni aldım sayılır 3 hafta oldu.. bu 3 hafta da 3 kere kocaeli aydın aası git gel yaptım. Son aydından kocaeliye bayram dönüşü yolda seyir halindeyken sarı renk elektronik park sistemi uyarısı yanıp söndü. bu yoldayken 8 10 defa oldu. sürekli ekranda kalmıyor yani.. Şuan mesela yok.. sabah şehir içi kullandım 20 dk kadar yanmadı hiç.. Bu acil bir durum mudur bana sıkıntı çıakrtır mı? bilgileriniz benim için değerli.. Teşekkür ederim..
Hocam mutlaka götürün servisine. Kul yapımı sonuçta Allah korusun uzun yolda birden tutabilir kitlemese bile arkanızdan gelenler için sıkıntı olur. Bu tip sistemler arıza verebiliyor mesela birinden duymuştum passatı yolda giderken istanbulda fsm köprüsünde anlamsız bir şekilde esp devreye girmiş arabayı sağa sola çekmiş. Yani özelliklerimiz güvenlik sistemlerimiz güzel ama nerde nasıl arıza yapacağını nasıl tepkiler vereceğini bilemiyoruz.