Elektronik el freni

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Elektronik sistem hocam, Kesinlikle ama kesinlikle ona güvenip aracın önüne geçmeyin. Ne olursa olsun ne kadar güvenli olursa olsun güvenmemek lazım.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim. Peki yolda giderken örneğin 120 yle gidiyoruz elimiz değdi bişe oldu devreye girer mi? Ayak gazdayken girmez tahminimce ama araba yürür haldeyken gaza basmazken devreye giriyor mudur?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim. Peki yolda giderken örneğin 120 yle gidiyoruz elimiz değdi bişe oldu devreye girer mi? Ayak gazdayken girmez tahminimce ama araba yürür haldeyken gaza basmazken devreye giriyor mudur?

Sistem şu şekilde çalışıyor felaket senaryosunu konuşursak diyelim ki yolda giderken şöför herhangi bir sebeple aracın hakimiyetini yitirdi yolcu bölümünde bulunan kişinin aracı durdurması gerekiyor. Bu durumda çek bırak dediğimiz mantıkla düğmeyi çekerek fren yapabilir. 4-5-6 defa çekmeyle aracı tamamen durduracaktır ancak hatayla çekildiğinde pat diye kilitlemez fren gibi bas bırak mantığıyla çalışır.

Berkin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sistem şu şekilde çalışıyor felaket senaryosunu konuşursak diyelim ki yolda giderken şöför herhangi bir sebeple aracın hakimiyetini yitirdi yolcu bölümünde bulunan kişinin aracı durdurması gerekiyor. Bu durumda çek bırak dediğimiz mantıkla düğmeyi çekerek fren yapabilir. 4-5-6 defa çekmeyle aracı tamamen durduracaktır ancak hatayla çekildiğinde pat diye kilitlemez fren gibi bas bırak mantığıyla çalışır.
Doğruluğunu tam bilmiyorum başka bir astra sürücüsü arkadaş söyledi. Denemek isteyen olursa denesin ama dikkat etsin trafikte yapmasın :) Düğmeyi yukarı çekip o şekilde devamlı tutulduğunda eski düzen el freni devreye alınmış gibi tepki veriyormuş.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Basılı tutarsanız kilitleyecektir dikkat etmek lazım :)

• Beğen
Tepkiler: Berkin

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İlk gördüğümde sistemin nasıl çalıştığını sormuştum,açıkçası bana biraz ozamanda tehlikeli gelmişti..Bence üstünde durulmalı bu fren sisteminin..Belkide ben yanlış düşünüyorum!

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
VW araçlarında basılı tutulduğunda 4 lastiğe aynı anda fren yaptırıyormuş abs ler devreye girip çok kuvvetli şekilde aracı durduruyormuş.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Geçen araç tanıtımı yapan bir video izledim..Uçak kaldırma kolu gibi el freni kolu vardı.(Sanırım fordun Galaxy modeliydi).Çok beğendim :)Bence eski sisteme devam edilmeli..

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tam anlamadım basılı tutunca mı yoksa yukarı çekince mi oluyor? Normal durumda basınca el freni devreden çıkıyor. Yukarı çekince devreye giriyor.
Yukarı çekince tutuyor arkadaş anlaşılır diye basılı tutunca yazmış bende aynı şekilde yazdım.