egr valfi arızası olabilirmi? yardıııııııııııım!

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arızalı egr iptal edilemez

Tansu Usta,

Egr konusunda sizin çok deneyimli olduğunuzu gördüm forumu takip ettiğim kadarı ile. Ben usta değilim elbet ama bu egr iptali için şu yöntem başarılı ve kolay olmaz mı?

Egr'nin soketi sökülür. Egr valfinin direnci ölçülür. Egr yerine aynı değerde direnç(akıma dayanabilecek ve ısınma yapmayacak güçte) veya paralel direnç devresi bağlanır.(Sanırım araç egr'nin orada olup olmadığını öğrenmek için direncine bakıyordur, yani bu aracı egr'nin orada olduğuna inandırmak için) Ayrıca sanırım egr valfinin ilk konumu zaten kapalı olduğundan ayrıca tıkamak için bir plakaya gerek olmaz.

Bunu sanırım yabancı bir sitede okumuştum ama emin değilim, ayrıntıları da doğru hatırlamıyor olabilirim.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir elektronikçi olarak durumu açıklamak istiyorum izninizle.
evet egr bir dirençle taklit edilebilir. ancak beyin egr yi sürekli kontrol ediyor ve özellikle açık mı kapalı mı diye bakıyor. açık olması gerektiği yerde kapalı ise veya kapalı olması gerektiğiyerde açık ise, duruma göre egzoz gazı geri dolaşım devresi voltajı alçak veya yüksek şeklinde arıza kodu kaydeder. zira egr valfini elektromanyetik bir bobin ve nüve sürekli açıp kapatır ama sabit olarak değil sürekli olarak. birim zamanda açıp kapama sayısı motora gitmesi gereken egzoz gazı miktarına göre sürekli değişir. bir an açılıp kapanmada gecikme olsa bile mesela kurumdan sıkışma falan gibi, bu durumda bile arıza kodu kaydedilir. egr nin sürekli açılıp kapanması tis 2000 de darbe oranı olarak geçer.

egr yi aldatmak için yerinden sökmeden sadece soketini çıkarıp başka bir sağlam egr yi sokete takarak başarabilirsiniz.

Son düzenleme:

zafer3366

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ilginize teşşekür ederim. servise daha önce götürdüm bana arıza kodu söylemdiler. sadece rolanti sensörü arıza veriyor demişlerdi. değiştirdik. arıza düzelmedi. ancak arabayı ilk aldığımda tekleme problemide vardı ama rolanti sensörünü değiştirince düzeldi. bu arada gittiğim serviste berbat rolanti sensörüne 230ytl fiyat biçti. daha sonra hava debimetresini değiştirdi. onada 250ytl istedi ama ben arıza burdan değil parçayı geri sök dedim ve paramı geri aldım. daha sonra egr valfi arızası olabilmi dedim. olabilir dedi. ve bu prçayada 400ytl istedi. mersinde başka bir opel servisine sordum egr valfi 200 ytl dedi. anlayacağınız bunlar bizi düdüklemek için elinden geleni yapıyorlar. birşeydende anlamıyorlar. bir daha araba alırsam. opel almayacam sanırım.
bu arada soran arkdaşlara için arabam 99 model corsa 1,2 16V
arabam halen sabahları aynı arızayı tekrarlıyor. 4-5 dakika kadar. hafta sonu adanaya gidecem baklım yolda yapacakmı aynıarızayı.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım, egr arızası kesinlikle arıza kodu yazar. bir daha baktır kodu öğren bize söyle.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir elektronikçi olarak durumu açıklamak istiyorum izninizle.
evet egr bir dirençle taklit edilebilir. ancak beyin egr yi sürekli kontrol ediyor ve özellikle açık mı kapalı mı diye bakıyor. açık olması gerektiği yerde kapalı ise veya kapalı olması gerektiğiyerde açık ise, duruma göre egzoz gazı geri dolaşım devresi voltajı alçak veya yüksek şeklinde arıza kodu kaydeder. zira egr valfini elektromanyetik bir bobin ve nüve sürekli açıp kapatır ama sabit olarak değil sürekli olarak. birim zamanda açıp kapama sayısı motora gitmesi gereken egzoz gazı miktarına göre sürekli değişir. bir an açılıp kapanmada gecikme olsa bile mesela kurumdan sıkışma falan gibi, bu durumda bile arıza kodu kaydedilir. egr nin sürekli açılıp kapanması tis 2000 de darbe oranı olarak geçer.

egr yi aldatmak için yerinden sökmeden sadece soketini çıkarıp başka bir sağlam egr yi sokete takarak başarabilirsiniz.

Bilgiler için teşekkürler Sayın Törümer.

Ama basit bir devre tasarlanabilir sanırım bu iş için tabi yapıyı daha iyi bilmek, incelemek gerekiyor. Bobin direnci açık veya kapalı olmasına göre değişmiyordur sanırım, yani eğer sadece dirence bakmıyorsa açık veya kapalı konumda olduğunu ileten başka bir eleman olmalı.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elbette bobinin direnci değişmiyor ama hareketli valfe bağlı bir potansyometre var. valf açılıp kapandıkça potansiyometreyi çeviriyor.

egr ile ilgili bir arıza kodu yoksa egr ile boşuna uğraşma. arıza kodu yazdırmayan diğer tekleme nedenlerini araştır, tecrübeli yeni nesil ustalar bunları bilir.

dra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm arkadaşlar.
araçımda bir arıza var ama serviler bulamadı.
burada daha öncede yazmıştım arızayı.
sizesorum araştırmalarım neticesinde arızanın egr valfinden olduğunu tahmin ediyorum ama değiştirmek pahalı olduğundan tam karar veremedim.
eğer bir araçta egr valfi arıza varsa araçta ne gibi problemler yaşanıyor.
mesela benim araba sabahları motor soğukken bazen çalıştırıyorum arabada arıza ışığı yanıyor ve motor devriini 1500-2000 devire getirince araba tekleme yapıyor. biraz daha gaza basınca devirbirden yükseliyor gaza sonuna kadar yüklenmiyorumda araba bağırıyor. motor ısınınca düzeliyor. daha önce rolanti sensörünü değiştirdim benzin filterini değiştirdim bujileri değiştirdim. enjektör temizleyici döktürdüm.
bu arızanın egrden olma ihtimali varmı lütfen görüş ve önerileri bildirin
ben bu hafta bişey farkettim. gerçi daha önce bir iki sefer denemiştim ama dikkat etmemiştim sonradan.araba yı sabah ilk çalıştırınca hiç gaz vermeden otomatik cikleden kendisi cıkmasını bekledim(tam 3 dakika sürdü)rolanti düşünce garajdan öyle çıktım hiç titreme veya başka sorun olmadı.bi yerde 1 saat kadar durdum,tekrar arabaya binince gün boyu tekleme,kalkışta titreme yapmadı.bu bi dene istersen.

zafer3366

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar hafta sonu adana gidiş geliş yaptım arabada hiç bir sorun olmadı ayrıca mersinde havalar ısındı ve sabahaları bu sorunda kalmadı. ben bir yerde egr valfinin otomatik cikle görevi yaptığınıda okumuştum bu husuta bilgisi olna varm.
bu arada dra arkadaşım bende sabah çalışıtırıyordum ve çalışıtırdık 2-3 sn sonra arıza ışığı yanıyor ve arabaının devri 1500-2000 devir arasında gidip geliyordu. gaza biraz yüklenice sanki sonuna kadar basmışım gibi araba bağırıyorve ayağımı gazdan çekince tekrar 1500-2000 devire geri düşüyordu 3-5 dakika sonra ışık sönüyor v herşey normale dönüyordu. şimdi havalar sınıdı sorun ortadan kalktı gibi görünüyor. bu aralar severek biniyorum düldüle bakalım kışa kadar allah kerim. ama bir ara bu egr denilen zıkkımı değiştirecem.

dra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar hafta sonu adana gidiş geliş yaptım arabada hiç bir sorun olmadı ayrıca mersinde havalar ısındı ve sabahaları bu sorunda kalmadı. ben bir yerde egr valfinin otomatik cikle görevi yaptığınıda okumuştum bu husuta bilgisi olna varm.
bu arada dra arkadaşım bende sabah çalışıtırıyordum ve çalışıtırdık 2-3 sn sonra arıza ışığı yanıyor ve arabaının devri 1500-2000 devir arasında gidip geliyordu. gaza biraz yüklenice sanki sonuna kadar basmışım gibi araba bağırıyorve ayağımı gazdan çekince tekrar 1500-2000 devire geri düşüyordu 3-5 dakika sonra ışık sönüyor v herşey normale dönüyordu. şimdi havalar sınıdı sorun ortadan kalktı gibi görünüyor. bu aralar severek biniyorum düldüle bakalım kışa kadar allah kerim. ama bir ara bu egr denilen zıkkımı değiştirecem.
valla bende aynen bu kalkışta sarsıntı sorunu olayı olmadımı bayılıyorum arabaya binmeye.daha keşfedeceğimiz neler olacak bakalım

dra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede devir saati cok oynuyordu.bazen akü ışığını bile yakacak kadar düşüp yeniden yükseliyordu.gaz kelebeğini temizledim hemen düzeldi.daha yapmadı 1 sene oldu nerdeyse.