Egr Problemim

tahbey41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın Ustalarım benimde uzun zamandır EGR problemim var. 6 aydır ışık yanmıyodu, burdan takip ettiyseniz yaklaşık bir hafta önce meydana gelen ve burada belirtiğim sorumla ilgili servise gidince tekrar nüksetti. Servisten ayrılır ayrılmaz 15 km yapmadan lamba yandı. Ertesi gün tekrar servise gittim. EGR valfinin değişmesi gerekteğini TECH 2 cihazına bakarak söylediler. Ben son aldığım yakıtı her zaman aldığım istasyondan hariç bir istasyondan almıştım.
Usta aynen şunu söyledi. EGR valfin arızalı değiştirmen lazım. Şu an konum itibarıyla kapalı durumda ve bu senin şansın eğer açık pozisyonda olsaydı araban stop ederdi dedi. (Anlatmak istediği zannedirim Oksijen sensörünün EGR yi açıp kapatması ile ilgiliydi. Kapalı olursa ışık yanıyor araç düzensizde olsa çalışıyor. Açık kalırsa araç stop ediyor)
Ustalarım Ben bu akşam üzeri aşağıda vereceğim döküman bilgisi ile servisi harici olarak bir arkadaşa EGR yi temizlettim.İçinden inanılmaz pislik çıktı.Tamamen kurumla kaplıydı desem yeridir.
Şu an size danışmak istediğim şu aracı akü başlarını söksem beyin resetleme yapıp arızayı silermi eğer siliyorsa akü başı sökülü ne kadar zaman beklemem lazım. Ayrıca ışığı serviste sildirirsem temizleme yönteminin başarılı olup olmayacağını burada belirteceğim.
AŞAĞIDAKİ DÖKÜMAN ALINTIDIR. BU KONUDA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM. SİZİN FİKİRLERİNİZ ÖNEMLİ BENİM İÇİN.

ALINTI

Egr valfi temizliği nasıl yapılır (resimli anlatım)?​
EGR Valfi Temizligi
Görevi yanmamış oksijeni eksoz gazından ayrıştırıp tekrar motora göndererek daha fazla performans ve daha az yakıt tüketimi sağlayan EGR Valfi, belli bir kilometre kullanım sonrasında eksoz gazındaki kurum sebebiyle tıkanıp görevini tam anlamıyla yerine getirmekte zorlanabiliyor. Bu sebepten dolayı aracın motor arıza ışığı yanabilmektedir. Bazı servislerin gerek daha fazla kazanç elde etme, gerekse uygulamayı bilmemesi sonucu pahalı olan bu parçayı değiştirerek sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu sebepten kullanıcılar, Opel marka aracların EGR valflerinin sürekli bozulduğu kanısına varmaktadır. Bu yazımızda kolay kolay bozulmayan ve genellikle temizlendiğinde problemin düzeltilebildiği bu parçanın nasıl temizlendiğini adım adım fotograflayarak size anlatmaya çalışacağız. Uygulamamızda örnek olarak ülkemizde yüksek satış rakamlarıyla başarıya ulaşan Opel modeli Astra G'de kullanılan X16XE kodlu motorun EGR Valfini temizlemeyi seçtik.

Neler gerekli?

Motorun sağ üst köşesinde bulunan EGR valfini sökmek için, motor kapağını tutan vidaları gevşetmek için yapı marketlerde de satılan ufak lokma takımları iş görebilmekte. t27 isimli lokma ve t 40 isimli lokma ile sökülmesi gerek 4 adet vidayı sökebilirsiniz. EGR valfini temizlemek için ise yarım litre tiner, benzin vb. maddeler işinizi görecektir.

1. Adım
egr1.jpg

Fotografta 1 adet vidasını gördüğünüz motor koruma kapağının toplam 2 adet vidası bulunuyor. Bu vidalar ve ön tarafta 2 adet tırnak ile sabitlenmiş olan motor koruma kapağını sökmek için bir de sağ taraftaki hortumu tatan lastiği de yuvasından çıkarmanız gerekiyor.

2. Adım

egr2.jpg
egr3.jpg

Fotograflardaki işaretli vidaları gevşeterek EGR valfini sökebilirsiniz.

3. Adım
egr4.jpg
egr5.jpg

Kirli EGR valfimizin motordan çıktıktan sonraki görünümü...

4. Adım
egr6.jpg

Klipsli bir fişe sahip olan EGR valfinin fişini çıkararak temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Lavabo önünde eski bir diş fırçası yardımıyla su ve tiner ile kurumları temizleyebilirsiniz.

5. Adım
egr7.jpg
egr8.jpg

Temizlenmiş EGR valfimizin motora takılmadan önceki görünümü...

6. Adım
egr6.jpg

Klipsli bir fişe sahip olan EGR valfinin fişini Taktıktan sonra EGR Valfinizi yerine geri takabilirsiniz.

7. Adım
Motor koruma kapağını yerine takarak işlemi sonlandırabilirsiniz

kutluhan23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence tech 2 ye bağlayıp sildir arızayı dene bence artık hata vermeyecekdir( usta değilim ama yorum yaptım kusura bakma )

tahbey41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
..

Dostum Sildirdim Haziranda bu güne kadar yanmadı ama son servise girdiğimden beri sönmek bilmedi. Bakalım Temizlettim Yarın tekrar söndüreceğim.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Güzel bir paylaşım .Eline emeğine sağlık.:alkis:

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu senın yaptıgın temızlık bı işie yaramaz.. egr nın acık kalması demek aracın stop etmesi demektır.. tekrar marsa basarken motor sallandıkca egr kendılıgınde bırakır.. ben kendı aracımın egr sı cıhaza baglayarak temızledım cıhazla komut verıp sureklı calısıtrdıgım halde egryı temızleme işlemim basarısız olsu.. hıc ugrasmamak lazım sökup yenısını taktır bırde sıfılattrı cıhaza baglatıp.. kutup basınıda ceksen olmaz ugraşma..

fastcrazy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam

bu egr benzinli araçlarda var değil mi? tam olarak nerede oldugunu bilmediğim için egr nin gösteremedim de!. motor ustası diye geçinen biri ile bu konuda tartıştım. egr sadece dizel araçlarda olur diyordu kendisi.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Evet benzinlilerde de var. O adama ustamı demeli acaba.:confused:

dncera

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya aynısımı bilmiyorum ama bende corsa var 2001 bende temizledim ama 1-2 ay sonra daha da kötü oldu. Sonra gidip değiştirdim 130 ytl ye sorunum kalmadı. Temizlik pek fayda etmiyor