Dpf den biktim

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
icon1.gif

Bakın Turabi Affan bey, maalesef bilinen şeyleri tekrar ediyorsunuz, teknik detayları merak eden gider ilgili siteleri inceler.
Şu forumu bile biraz karıştıran okuyan sizden daha iyi bilir. Sizin farkınız ukala ve saygısız tavrınız sadece. Sadece bilgili görünmeyi seven bir yapınız var ama maalesef yemezler. Herkes sonuçta bildiğini yapar.

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maalesef bilinenşeyleri tekrar ediyorsunuz, teknik detayları merak eden gider ilgili siteleri inceler.
Şu forumu bile biraz karıştıran okuyan sizden daha iyi bilir. Sizin farkınız ukala ve saygısız tavrınız sadece. Sadece bilgili görünmeyi seven bir yapınız var ama maalesef yemezler. Herkes sonuçta bildiğini yapar.

dayı hayırdır mühendis falan mısın ?
ukelalık sınırını aştığının farkında ol. gelipte burda en ufak bilgin olmaması halde gelipte bilmişlik taslıyorsun... yaşına başına saygısı olan insanları zıvanadan çıkartma istersen.
bu konuya yorum yapan şükrü beyin açtığı konuları bir oku sana tavsiyem. adam Gm'in yaptığı motordaki eksikleri tamamlayıp arabasını nasıl yürütüyor bir bak. ondan sonra ahkam kes...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ortamı germe Fatih yeğen istersen, işine bak. Benim bilgi ve tecrübemi sen ve senin gibiler ölçemez. Sende, Turabi beyin destekçisi olarak beğeniyi hakkettin :D

Ama bu konu iyi oldu, bilgili tecrübeli görünenlerin ne mal olduğu ortaya çıktı.:bir:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ortamı germe Fatih yeğen istersen, işine bak. Benim bilgi ve tecrübemi sen ve senin gibiler ölçemez. Sende, Turabi beyin destekçisi olarak beğeniyi hakkettin :D

Ama bu konu iyi oldu, bilgili tecrübeli görünenlerin ne mal olduğu ortaya çıktı.:bir:

hayırdır senin bilgini Yıldız teknik , odtü, katü,itü gibi üniversiteler mi ölçüyor ?
otomobillerle alakalı ya da motorlarla alakalı bir bilimsel çalışmanız mı varda bizim haberimiz yok ?

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu forum münazara formu olmayıp bilgi paylaşım formu olduğu algılanamamış olacak' ki konu orta eğitim seviyesi münazara konusuna dönüştürlmüş, böyle sığ düşünceli kişiler yüzünden bilgi paylaşımı değerli olan arkadaşlarımız kırıldı ve forma uğramaz oldular. Malesef yeni üye olan bazı arkadaşlar her nedense kendi egolarını tatmin etmek için paylaşımda bulunan kişinin neye göre yorum yaptığını araştırmadan konuyu hakaret boyutuna varacak seviyeye taşıyorlar. Esef verici bir durum.:confused::(

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlaşıldı, demek bu forumun yeni üyelerin bilgi ve tecrübesinden faydalanma gibi bir düşünceleri yok oysa zaman içerisinde hepsi olacaktı, ne varsa ve ne olurlarsa olsunlar eski yıllanmış üyelerde var, demek ki keramet.

Sadece konu sahibinden özür diliyorum konusunu mahvettik. Kalın sağlıcakla...

meserrr78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Basindan beri yorumda bulunmadan hayretle takio ettim..Birbirimize laf yetistirip nefsimizi memnun edecek ancak karsi tarafi uzecek tavirlar yerine herkes dusuncesini aciklasa..ve..soruyu soran konu sahibi insan da bu yazilari kendisi arastirip kendine en uygun cozumu uygulasa..ne kadar da guzel olur

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sizin ölçülecek bir bilgi ve birikiminiz yok ! Sorun bu zaten.
Bu forumda ahbap çavuş ilişkisi yoktur. Herkes katıldığı şeyi onaylar, katılmadıklarına karşı çıkar. Zaten daimi üyeler arasında da böyle sizin yaptığınız gibi ukela seni, mal mısın, destekçi, köstekçi gibi şeyler geçmez.
Aynı dediğiniz gibi herkes kendi seviyesini ortaya döküyor. Mizacını ortaya koyuyor.

Ukelalık dediğiniz şeyi, siz yapıyorsunuz. Siz savunduğunuz ürünün ne olduğunu bile bilmeden, benim yazdığım tavsiye ürünlere "sen nerden biliyosun da arkadaşa tavsiye ediyorsun" diye peşrev çeken sizdiniz. Yazdıklarınıza bir daha bakın!

Madem konu uzadı, madde madde yazdığınız saçmalıkları ortaya koyalım.

1) Opel servisleri GM yağı tavsiye ediyor.

Edebilir, her üretici kendi ticari olarak anlaşmalı olduğu ürünleri tavsiye eder. Ama kimse benim aracımda sadece GM yağ kullanın demez, diyemez ! Anti-kartel kanunları çerçevesinde gerekli şartları sağlayan bütün ürünleri kullandırmak zorundadır. Kaldı ki zaten durum da öyle. Dexos2 şartlarını sağlayan yağları kullanabilirsiniz der.

Dexos2'yi ben değil, hani dediniz ya, sen Opel'den daha mı iyi bilicen diye. İşte o Opel zaten diyor Dexos2 kullan diye. Sonra da çıkıp her Dexos2 Opel'e uymaz diyorsunuz :) E noldu, firmanın bi dediğine inandık, öteki dediğini kaale almadık ! Komik oldu dimi :) Çok kötü çuvallıyorsunuz.

Bilmem arabanızın kaputunu hiç açtınız mı? Farların altında mandalı var ordan açılıyor. Bir açın ve yağ ekleme kapağının üstünde ne yazıyor görün :). ( Yağ ekleme kapağı siyah oluyor, motor kaplamasının üzerinde, gerçi siz bilirsiniz ama ben az buçuk bildiğimi göstermek için yazıyorum yine de )

Ya da durun elleriniz kirlenmesin, uğraşmayın :) Ben diyeyim Dexos yazıyor. YAni diyor Opel'in mühendisleri, buraya Dexos onaylı yağ koyulacak.
Yanisi şu, benim yazdığım yağların hepsi de bu standardı tutturduğu için zaten dolaylı olarak Opel de bu yağları tavsiye ediyor.

Bakın nasıl anlatayım. Trafik yönetmeliğine göre araçların lastik diş derinliği minimum 1.6 mm olmak zorundadır. Asgari olarak bunu şart koşar. Kimisi gider A marka düşük kalite lastik alır takar, kimisi gider B marka üst kalite ultra performans tipi lastik takar. İkisi de yönetmelik için uygundur. Ama biriyle ani frende 35 metrede durursun, diğeriyle 45 metrede. Yönetmelik iki ürün arasındaki kalite farkına bakmaz.

Şimdi burda aslında her Dexos2 olmaz demeniz aslında doğru. Ama sizde doğruyla yanlış epey birbirine girdiği için sonrası karışmış.
Evet her Dexos2 yazanı koymayın.

Biz de onu diyoruz. Gidip de yetkili servislerin litresini ucuza aldıkları PO' dan temin edilen düşük kalite yağı müşteriye litresi 40 tl civarına itelemesine tav olmayın.

Peynir peynirciden, ekmek fırından alınır.

Yağın iyisi de dünya üzerindeki işi bu olan yağ üreticilerinden alınır. Mobil ve Shell dünya genelinde en büyük yağ üreticilerindendir. Diğer markaların çoğu gidip bunlardan aldıkları yağ özlerine kendi katkılarını katıp öyle ürün çıkarırlar.

Madem arabaya düşkünüz, madem iyisi olsun istiyoruz. O zaman niye bu işin asıl üreticisinin yaptığı ürünü almayayım.

Mobil'in, Shell'in, Motul'un yağı dururken Petrol Ofisinin yaz sıcağında incelip su kıvamına gelen yağını niye motora koyayım.
Hayır napalım, kulaklarımız da duyuyor işte, bu dandik yağla gelen zincir sesini, gürültülü çalışmayı. Sizin gibi mühendislerin bir bildiği vardır deyip boşveremiyoruz.

Düşük hacim, yüksek sıkıştırmalı yeni turbo şarjlı motorlarda, ülkemizin düşük kalite yakıtına, bir de düşük kalite yağın riskini eklerseniz, orta vadede piston hasarlarına kapı açarsınız.

10 bin km olmadan piston hasarıyla motor açılan arabalar var. Bu forumda da konusu açıldı yanılmıyorsam.

2) Orjinal her zaman iyidir.
Hangi orjinal? Neyi kim üretiyor? Siz zannediyor musunuz ki, o arabanın üzerindeki bütün aksamları Opel ya da GM kendi mühensliğiyle tasarlıyor üretiyor.
Öyle de olsa, otomotiv sanayisinde sadece bir konuya odaklanmış ve o noktada ürünler geliştiren parça üreticileri vardır. Kim diyebilir ki, benim orjinal gelen jantların OZ'un performans sınıfı jantlarından daha iyidir. Veya Koni'nin o araç için üretilmiş amortisör seti benim orjinal GM amortisörümün yanında halt etmiş diyebilir !

Daha örnek verip uzatmaya gerek yok. Her noktada, aracın üzerinde gelen orjinal parçadan daha iyi tasarlanmış parçalar bulunabilir.

3) Sen mühendisten daha mı iyi biliyosun?

Evet daha iyi biliyorum :) Arabayı sürekli kullanan benim ve yaptığım işin sonunda nasıl bir etkisi olduğunu gözlem yeteneği olan herkes gibi farkediyorum.

Ayrıca endüstriyel üretimle alakalı hiçbir bir bilgi kırıntınızın olmadığını da ortaya koymuş oluyorsunuz!

Pazara sunulan bir ürün hiçbir zaman olabilecek maksimum kalite ve verimlilikte sunulmaz.
Fiyat-piyasa şartları, uzun vadeli pazarlama stratejileri gibi birçok parametreye göre üreticinin karını maksimum yapacak bir yol izler.
Üretilen bir motor önce 100 bg'lik versiyonuyla sunulur, 2 sene sonra yeni versiyon diye 110 bg'lik yazılımla çıkar. Sonra üst donanım paketi, GTI versiyonu vs. denip 130 bg'lik haliyle sunulur.
Maksat sürekli gelişim halinde olduğunu gösterip, sürekli arz-talep ilişkisini canlı tutmaktır.

Sizin mühendis dediğiniz kişilerin yetkili servislerin hangi yağı önerdiğiyle alakalı en ufak bilgisi ve ilgisi olmaz. Firma kimle ortaklık anlaşması yaparsa onun reklamını yapar veya onu kullanır.

Daha yazacak bir sürü şey. Ordan burdan duyup yazıyosun dediğiniz yağların TDS dökümanlarını ekleyip, niye illa da bunlar olsun dediğimi de açıklarım başka bir post'ta.

Ama siz dediğiniz hiçbir şeyin açıklamasını yapamazsınız! Çünkü tek dediğiniz mühendisten daha mı iyi bilicen, Opel bunu kullan dedi.

Bilmediğiniz bi ormana girince öyle hemen nara atmayın, sizin farkında olmadığınız aslanlar vardır. Gelir ham yaparlar :)

Sonra da böyle yazdıklarının açıklamasını yapamadan (okuyanlardan özür diliyorum, normalde uslubuma aykırı, ama kendisi kullandığı için yazıyorum) mal gibi kalırsınız konunun ortasında.

Bu forumda servislerdeki master teknisyenleri arka cebinden çıkaracak kadar eli maharetli, detaylı inceleyen insanlar gördük. Kimse onlara "sen nerden biliyon bakayım, değişik. Çok mu anlıyosun öyle" deme terbiyesizliğine girmedi. Yapılanı okuduk, gerekirse biz de denedik, sonucu görünce teşekkür edip paylaştık. Olay budur zaten.

Zekanın bir melekesi de, başkalarının aklını ve bilgisini alıp kullanabilmektir. Tabi burda işe yararla, işe yaramayanı ayırt etmek lazım.

Bundan sonra sizin paylaşımlarınızı o gözle okuruz artık. Zira işe yarar bilgi çıkma ihtimali epey düşük olacak belli ki. :rolleyes:

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maşallahınız var Turabi bey tabii gerçek isminiz buysa, hiç üşenmeden 3 sayfa A4 kağıdı dolduracak kadar bir kısım forum üyelerini kandıracak kadar boş şeyler yazıp laf salatası yapmışsınız yine kendinizi akıllı ve bilgili sayarak, illaki tereyağı gibi su üzerine çıkacaksımız ve en son lafı ben söylerim en büyük en bilgili benim diyececeksiniz. Dikkat ederseniz ben sadece başlık sahibinden özür diledim sizden veya diğerlerinden değil.Ama siz bu erdemi gösterecek kadar da karakter sahibi biri bile değilsiniz ne yazıkki. Ben sizin gibi boş yere 3 sayfa yazamam kısaca teknik konuda açıklamalarınızın bir kısmı bilinen bir kısmı da sizin yorumunuz o kadar.Bu site forumda sataşma olmadığı sürece artık son mesajımdır. Daha fazla sizin seviyenize inemem vakit harcayamam sizin gibi saatlerce ve sayfalarca yazmam değmez.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Enteresan neden tereyağ ?

Zeytinyağı olması gerekli o su üstüne çıkan tereyağından kıl çekilir :)