Dpf den biktim

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gm’nin en iyi yağ olduğunu iddia eden sanayide yağ değişini yapan beş ustaya sorsun. İkisi iyi derse bizde iyi olduğunu kabul edelim. Gm yağ Her değişimde karterde tortu yapar. Bu da nasıl bir yağ olduğunu gösterir. Yağ yakan opellerin sekmanlarina bakan olduysa ikisi kesinlikle kilitli çalışmıyordur. Rektefe istemez standart sekman piston değişimi ile sağlıklı bir motora kavuşur. Bu da demek oluyor ki kartere biriken tortu sekmanlari da kilitler.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomotiv sektöründe çalışan bir makine mühendisi olarak, Googlede aratmadan şunları rahatça yazabilirim.

1-) Ben teknik detaylara girip kafa bulandırmak istemiyorum, benim kullanacağım dilden daha sade bir dille normal vatandaşın anlayabilmesi için sade bir dil kullanılarak anlatılmış olan Ampul Teorisi isimli belgeseli izleyin (Youtube' de vardı) ve planlı eskitmenin ne demek olduğunu öğrenin.

2-) Arabalarda başta filtreler olmak üzere pek çok parçanın belli bir ömür hesabı var. Yani örnek olarak bir rulman düşünün, daha prototip ve seri üretim aşamasına geçilmeden önce kaç milyon tur döndükten sonra bozulması gerektiği ilk hesaplanan şeylerden birisi. İnsan hayatından daha uzun ömürlü rulman yapılamaz mı? 7 nesil boyunca durmadan dönen rulman bile yapılır ama ne kimsenin onu almaya gücü yeter, ne de üretici bunu ister, bilmem anlatabildim mi?

3-) Basit bir rulmanda bile en başta ömür hesabı yapılırken koskoca motorda yapılmıyor mudur sizce? Orijinalinden daha kaliteli yağ ve filtreler kullanarak bu ömür uzatılabilir ancak bu noktada da karşımıza garanti konusu çıkıyor ve firma otomatik olarak kendisine mahkum ediyor. Sanılanın aksine her şeyin en iyisi orijinal olanı olmak zorunda değil. Orijinal parçalar araçtan en uzun süre en iyi verimi almak için değil, aracın ilgili bölümlerinin istenilen zamanda bozulmaya başlaması içindir.

4-) Orijinal olmayan parça denildiği zaman kalitesiz olduğu algısı oluşuyor. Bir parçanın orijinal olmaması demek orijinalinden kalitesiz olduğu anlamını taşımamalı. Aynı kalitede olabileceği gibi daha kaliteli ya da daha kalitesiz de olabilir.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maşallahınız var Turabi bey tabii gerçek isminiz buysa, hiç üşenmeden 3 sayfa A4 kağıdı dolduracak kadar bir kısım forum üyelerini kandıracak kadar boş şeyler yazıp laf salatası yapmışsınız yine kendinizi akıllı ve bilgili sayarak, illaki tereyağı gibi su üzerine çıkacaksımız ve en son lafı ben söylerim en büyük en bilgili benim diyececeksiniz. Dikkat ederseniz ben sadece başlık sahibinden özür diledim sizden veya diğerlerinden değil.Ama siz bu erdemi gösterecek kadar da karakter sahibi biri bile değilsiniz ne yazıkki. Ben sizin gibi boş yere 3 sayfa yazamam kısaca teknik konuda açıklamalarınızın bir kısmı bilinen bir kısmı da sizin yorumunuz o kadar.Bu site forumda sataşma olmadığı sürece artık son mesajımdır. Daha fazla sizin seviyenize inemem vakit harcayamam sizin gibi saatlerce ve sayfalarca yazmam değmez.

O kadar uzun olmuş mu ya :)
Yok o değil de insan yerine koyup muhattap alıp cevap yazdım, yazmaya mıydım anlamadım ki? :)

Zaten yazacak birşeyiniz yok, ne yazacaksınız? ;)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maşallahınız var Turabi bey tabii gerçek isminiz buysa, hiç üşenmeden 3 sayfa A4 kağıdı dolduracak kadar bir kısım forum üyelerini kandıracak kadar boş şeyler yazıp laf salatası yapmışsınız yine kendinizi akıllı ve bilgili sayarak, illaki tereyağı gibi su üzerine çıkacaksımız ve en son lafı ben söylerim en büyük en bilgili benim diyececeksiniz. Dikkat ederseniz ben sadece başlık sahibinden özür diledim sizden veya diğerlerinden değil.Ama siz bu erdemi gösterecek kadar da karakter sahibi biri bile değilsiniz ne yazıkki. Ben sizin gibi boş yere 3 sayfa yazamam kısaca teknik konuda açıklamalarınızın bir kısmı bilinen bir kısmı da sizin yorumunuz o kadar.Bu site forumda sataşma olmadığı sürece artık son mesajımdır. Daha fazla sizin seviyenize inemem vakit harcayamam sizin gibi saatlerce ve sayfalarca yazmam değmez.

dayı sen bencede yazma daha. yazdıkça batıyorsun. Sen git astranla mutlu mesut geçin. Gm yağ koy. hatta bulursan gm mazot koy oda orjinal olsun...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeğen Fatih, sen niye kaşınıyorsun anlamadım? Kuyruk acın mı var? Bu başlık kapandı artık anlayamadın galiba... :D:maden:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeğen Fatih, sen niye kaşınıyorsun anlamadım? Kuyruk acın mı var? Bu başlık kapandı artık anlayamadın galiba... :D:maden:

kaşınıyorum var mı problemin. varsa özelden yaz numaramı vereyim. Adresimizi verelim bekleriz.
ne dengesiz adamlar var memlekette anlamadım ki . Yeğenmiş sen ramiz dayıyı mı izleyip izleyip forumamı yazıyorsun anlamadım ki .

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hadi biri megaloman çıktı anladık da bir de senin gibi arızalı tip çıkınca fazla geliyor foruma, bir kere en başta dayı diye hitap eden sensin, ben yeğen deyince niye kızıyorsun?
Zaten sayenizde konu ballığını rezil ettik. Yöneticilerden ricam banlanan banlansın gereksiz yazışmalar silinsin.