Dizel Partikül filtresi.

Kunteper156

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Yaklaşık 6 aydır Astra J (Ecoflex) kullanıyorum. Partikül filtresi temizliği olayı başlarda benim de canımı sıkmıştı aslında. Öncelikle belirtmek istiyorum ki partikül temizliği yapılırken uyarı vermediği zamanlar da oluyor. Örnek olarak ışıklarda rolantide çalışır durumda beklerken 0.4lt/sa yakacağına 1.5 lt/sa yakıyor. Her hangi bir uyarı da vermiyor. Ama artık aracın sesinin değişmesinden zengin yakıt tüketimi olduğunu anlıyorum. Ve tabi anlık yakıt tüketimi de astronomik rakamlara çıkıyor. Benzinli insignia gibi yakıyor desem yeridir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken basit, araştırdığım kadarıyla;
hararet göstergesinin 90º olması ve az 2.500 devir yapılarak sürülmesi, filtre temizliği yapılması için gerekli etkenler. Ben aracımın sesinde bir gariplik olduğu zaman (çok yaktığını anladığımda) biraz daha yüksek devirli kullanıyorum. Eğer aracım yeni çalışmaya başladıysa hararetin bir an önce yükselmesi için agresif kullanıyorum. 10 dakika içinde zaten normale dönüyor. Ya da uyarı verdiyse de kendiliğinden siliniyor. Temizleme modundan çıkmadan aracı stop ettirirseniz bir dahaki çalıştırılmasında o moda gireceği anlamına gelmez. Ancak uyarı ışığı yandıkta kısa bir süre sonra (yani temizleme moduna girmeye başladığı sırada) aracınızı kapatırsanız bir dahaki çalıştırmanızda yanması muhtemel. Fakat bir süre gidip artık sönmesine yakın kapatırsanız uyarı vermeyecektir. Bütün bunları tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Acil bir durum yok. İyi sürüşler..