Dizel Partikül filtresi.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Bu sabah aracımla işe gelirken sonradan dizel partikül filtresi olduğunu öğrendiğim uyarı ışığı yanıp sönmeye başladı. Ancak kitapçıkta motoru bu işlem bitene kadar kapatmamam gerektiği ve yüksek devirde tutmam gerektiği yazıyor.
Sorunum şu ki ben kontağı kapattım (kitapçığı aracı parkettikten sonra okudum.) aracım şu an otoparkta yatıyor. Bu bana herhangi bir sorun yaratırmı?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Temizleme işlemi başlayınca, ışık sönene kadar motoru kapatmamanız gerekiyor. İşlemin daha sağlıklı ve çabuk olması için de motor devrini 2500-3000 bin civarı tutmalısınız. Şanslıysanız otobandayken olursa sorun olmaz, zaten çok sürmeden biter. Ama ş.içinde günlük kullanımda zamanlı zamansız olabiliyor.
Çok fazla ertelerseniz, filtrenin ömrünü kısaltmış olursunuz. Yakın bi zamanda tekrar uyarı verecektir temizleme işlemi için.

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başıma gelmedi ancak ışığın yanıp sönmesi ile birlikte yol bilgisayarında da "sürmeye devam edin" şeklinde bir ifadenin de yer aldığını duymuştum. Sizde görünmedi mi?

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarında hiçbirşey yazmadı. :(
Bende ancak motoru kapattıktan sonra öğrendim kapatmamam gerektiğini. Öğlen biraz dolaşmaya çıkarım yüksek devirde kullanırım inşallah sorun çıkmaz.

Bu arada bu sorunu neden verir? Benim yaptığım bir hatamı? yoksa keyfe keder bir sorunmu?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Dpf iptali yapan yerler var. Eğer aracı uzun süre kullanacaksanız, tıkanmadan baştan iptal ettirip, performansa yönelik tuning ettirebilirsiniz.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
H kasa dizellerde partikül filtresi varmı?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
H kasalardaki Euro4 motor olması lazım, yok diye anımsıyorum. Euro5 normlarına uygun dizellerde var partikül filtresi.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 H kasalar Euro 4 mü 5 mi?