Astra'da Pasif (gizli) Dizel Partikül Filitresi Temizliği (dpf)

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen gün Opel Astra'yı ilk kez pasif (gizli) Dizel Partikül Filitresi (DPF) temizliği yaparken yakaladım ve videosunu çektim. Umarım diğer yeni Astra sahiplerine yardımcı olur. 3 aylık Astra kullanıcıyım ama forumlarda da araştırma yaptım. Bu temizlik 3 aşamada oluyormuş.

1)Birincisi bu videosunu çektiğim olağan pasif ve gizli temizlik. Burada zararlı bileşik ve kurumlar yakılarak çevreyi daha az kirletmek ve iyi emisyon değerleri amaçlanıyor. Araç kendisini hissettirmeden uyarı vermeden gerçekleştiriyor. Sadece fark ederseniz durunca star stop S&S özelliği çalışmıyor, devir göstergesi rölanti de 750 civarından 900 civarına geliyor ve rölantide yakıt tüketimi 0,4-0,5 ten 2,0-2,1 seviyelerine kadar çıkıyor. Yaklaşık 5 dakikada kendini otomatik temizliyor.

2-İkincisi eğer bu pasif gizli temizliği farketmez ve bir kaç defa bu gizli temizliği yapmadan aracı stop edersek bu sefer "DPF dolu sürmeye devam ediniz" gibi açık bir uyarı ortaya çıkıyormuş ve sarı DPF uyarı ışığı yanıyormuş. Tabii dediğini, 10 -15 dk kadar yapmak ve 2-3 bin devirde kullanmak gerekli imiş. Bu bende şimdilik olmadı.

3-Üçüncüsü de son uyarı imiş yani köprüden önceki son çıkış, :) eğer ikinci uyarıyı da yapmaz yada görmezden gelirsek yine uyarı ile birlikte sarı DPF uyarı ışığı yanıp sönermiş ve sistem tarafından motor gücü azaltılırmış ve kesinlikle yüksek devirde uyarı ışıkları sönene kadar kullanmak gerekli imiş.

4- Eh artık 3 uyarıyı da es geçtikten sonra son aşamada mecburen epey bir masraf yapmak için servise gitmek gerekli imiş.

View: https://youtu.be/1BzpNtRTEzI

Son düzenleme:

astral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilaveten DPF temizliği esnasında arka cam rezistansları anormal ısınıyor.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ses olayı nasıldı bu temizliği yaparken...Genelde gürültülü çalışıyor deniyor...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses olayına gelince Opel Astranın yeni nesil dizel motorları genelde zaten sessiz benzinliye yakın nerdeyse. Opelin Astrasını almadan önce önce dizel Fiatın Egeasını test ettim resmen traktör gibi sesli çalışıyor. DPF temizliği yaparken ben ilk mesajımda yazdığım 1. aşama da fazladan ses hissetmedim. Ama 2. veya 3. aşamada ses artar mı bilmiyorum çünkü daha o aşamalara gelmedim.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aracı sanırım devirsiz kullanıyorsunuz...Bu DPF temizliği devirsiz kullanıma bağlı devreye giriyormuş..

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal devir, sorun yok, ilk aşama aşağı yukarı her kullanımda olur ama sürücüler fark etmez yada bilmez.

astral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 1.6 136 hp dizel alalı 1 yıl oldu günlük işe gidip geliyorum ortalama sabah 25 km akşam 25 km toplamda 50 km civarı yol yapıyorum her gün sadece sabah güzergahımda kabaca 15 km lik bir otoban kullanımım var gerisi şehir içi genel olarak 2500-3000 devir aralığında vites değiştiririm,her sabah evden çıkıp şirketin otoparkına girdiğimde yada şirketten çıkıp evin otoparkına girdiğimde stop etmeden önce devir saatine bi bakarım bugüne kadar sadece bir defa akşam iş dönüşü otoparka girdiğimde dpf yaptığını gördüm ve aracı stop etmeden işlemi bitirmesini bekledim başkada hiç rastlamadım. bilemiyorum belkide otoban gidişlerimde temizliyordur diye düşünüyorum.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. aşamada yani Gizli (pasif) temizlesin de sorun yok zaten.Bir de star stop lu araçlar da daha kolay anlıyorsunuz mesela kırmızı ışıkta durunca, star stop yapmıyor. Tabii bunun bir çok nedeni var ama neden star stop yapmadı diyorsunuz, gözünüz rölantide devir saatine ve tabii o ekranda iseniz anlık yakıt tüketimine takılıyor falan anlıyorsunuz.

meserrr78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 1.6 136 hp dizel alalı 1 yıl oldu günlük işe gidip geliyorum ortalama sabah 25 km akşam 25 km toplamda 50 km civarı yol yapıyorum her gün sadece sabah güzergahımda kabaca 15 km lik bir otoban kullanımım var gerisi şehir içi genel olarak 2500-3000 devir aralığında vites değiştiririm,her sabah evden çıkıp şirketin otoparkına girdiğimde yada şirketten çıkıp evin otoparkına girdiğimde stop etmeden önce devir saatine bi bakarım bugüne kadar sadece bir defa akşam iş dönüşü otoparka girdiğimde dpf yaptığını gördüm ve aracı stop etmeden işlemi bitirmesini bekledim başkada hiç rastlamadım. bilemiyorum belkide otoban gidişlerimde temizliyordur diye düşünüyorum.
Kesinlikle o kisa mesafe otoban yetiyordur

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Liqui Moly Dizel Partikül Filtre DPF Koruyucu sizce işe yarar mı? @tuleybihayat @Hasip @Cemil ve diğer arkadaşlar!

Dizel Partikül Filtresi Koruyucu, filtrede kalıntı birikmesini azaltan ve böylece filtrenin ömrünü uzatan çok etkili bir yakıt katkısıdır.

Partikül Filtresinin tıkanmasının başlıca nedeni kısa mesafelerde ve dur-kalk şeklindeki araç kullanımıdır.

DPF Koruyucu düzenli kullanılırsa onarım masraflarını düşürür ve aracın çalışma güvenliğini sağlar.

Ürün ayrıca tam yanmanın gerçekleşmesine katkı sağlar ve kalıntı oluşumunu azaltarak egzoz emisyonunu iyileştirir.

Kullanım Özellikleri ve Faydaları
Dizel Partikül filtresini korur.
DPF sisteminin rejenerasyon yapmasına yardım eder.
Yanmanın tasarlandığı şekilde gerçekleşmesini sağlar.
Kalıntı oluşumunu azaltarak egzoz emisyonunu iyileştirir.
Özellikle şehir içinde kullanılan araçlarda hızlıca çok faydalı sonuçlar alınır.

Kullanıldığı Yerler ve Kullanım Şekli

Henüz rejenerasyon için elektronik kontrollü katık sistemi olmayan dizel araçların partikül filtrelerini korumak için kullanılır.

Depoya yakıt konulmadan önce ve her 2 depo'da 1 kutu kullanılması önerilir.

Ambalaj içeriği 250 ml, 75 litre dizel yakıt için yeterlidir.

Kullanılan diğer dizel yakıt katkıları ile beraber toplam dozajın aşılmamasına dikkat edilmelidir.

https://www.liquimolyturkey.com/dizel-partikul-filtre-dpf-koruyucu-250-ml-5148

0000328_liqui-moly-dizel-partikul-filtre-dpf-koruyucu-250-ml-5148.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Murat