Dizel Otomatik Astra, Bravo, Qhasqai...

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkese merhaba,

uzun zamandır aklımda olan bazı konuları paylaşmak istedim... özetle, opel astra j dizel otomatik aracımızı bir yıl kadar önce sattık ve sonrasında fiat bravo dizel yarı otomatik ve daha sonrasında da nissan qhasqai dizel otomatike geçiş yaptık... bu araçları karşılaştırarak bazı konulara değinmek istiyorum...

yaklaşık bir yıl kadar önce 2017 model Astra J 1.6 dizel otomatik aracımı ev almak için satmak zorunda kaldım... hatta o dönemde aracımda yaşanan bir arıza nedeniyle satış sürecim uzadı ve çok iyi bir fiyata anlaştığım evi alamamıştım... servistekilerin ve ustaların hatayı silelim üçe beşe bakma yapıştır sat gitsin demesine rağmen aracı da o şekilde satmak istemedik ve avantajlı olan evi de kaçırmıştık... o arada garanti bitti cebimizden garanti yaptırdık... çok üzülmüştük ancak "her işte bir hayır vardır" deyişine olan inancım beni yanıltmadı ve yine de istediğimiz gibi bir yer denk geldi herkese de nasip olur inş....

neyse fazla uzatmayalım, tamamen servis bakımlı ve garantisi uzatılmış astramızı 108 bin TL 'ye sattıktan sonra ev için gerekli kısmı çıkardık ve 50 bin TL civarında bir araç aramaya başladık... araştırmalarımız ve imkanlarımız doğrultusunda 2010 model fiat bravo 1.6 mjet dizel otomatik araçta karar kıldık.... öncelikle fiat bravo hakkında bilgi vereyim... ciddi anlamda çok seri ve tok bir araç... inanılmaz memnun kaldık ve hatta satmaya kıyamadığımız için aile içerisinde alışveriş yaparak bizde kalmasını sağladık... 4 cam tam otomatik, çift klima, otomatik farlar, yağmur sensörü, geniş bagajı, geniş arka koltukları v.b. derken dolu bir araç ve keyifli... daha önce yarı otomatik araç kullandığım için vitesle alakalı de herhangi bir sorun yaşamadım... model düşürecek ya da uygun fiyatlı araba arayan arkadaşlara ciddi şekilde tavsiye ederim... yarı otomatik şanzımanın nerede nasıl tepki vereceğini öğrendiğiniz anda gayet keyifli....

bravoyu hiç satmayı düşünmüyorken anneme aldığımız opel corsanın pert olması nedeniyle yeni bir araç ihityacımız oldu... çok araştırdık ama maalesef sigortanın verdiği para ile kafamıza yatan birşey bulamadık... o nedenle kredi ile borçlanabildiğimiz kadar borçlanıp ileride kolay satabileceğimiz öncelikle kompakt suv tarzı bir araç almak niyetine girdik.... bravoyu annemize verip grandland X, ford kuga, qhasqai vb araçlara bakmaya başladık...

maalesef arkadaşlar ülkemizdeki araç piyasası iyi değil... yükselen fiyatlarla birlikte otomobil bir yatırım aracı haline geldi... piyasası hızlı olan araçlar da bu noktada biraz daha şanslı... bu nedenle biz de qhasqai tercih etmek durumunda kaldık... bu araçlar içerisinde en heybetlisi Kuga.... en donanımlısı da grandland X.... qhasqai ise tam bir piyasa aracı... gönlümüz opelden yana idi ama nasipte 2015 model qhasqai dizel xtronic bir araç varmış... aracı alıp yaklaşık 1500 km kadar kullandıktan sonra da almayı düşünenlere bilgi olur diye objektif şekilde birşeyler yazmak istiyorum...

bizdeki araç black edition donanıma sahip bir araç.... 4 cam otomatik ancak sadece şoför camı tam otomatik... şerit takip sistemi var gibi ama daha deneyemedik... bunun haricinde cam tavanlı bir araç... ilk sahibinden ve düşük km ile aldığımız bir araç olmasına rağmen fazlaca trim sesleri var... kapıları bravoya göre bile hafif ve boş hissi veriyor... otomatik şanzımanı sarsıntısız ancak yüksek devir çevirmesinden dolayı şehir içi motor gürültüsü duyuluyor... şehir dışında ise 110 km/saat hızlara kadar sessiz ancak biraz daha yüksek hızlarda rüzgar sesi başlıyor... aracın ön görüş açısı muhteşem ve yerden yüksek olması da keyif veriyor... yakıt tüketimi dizel olmasına rağmen şehir içi 100 kmde 8 litreye yakın... aracı sıkıştırınca seri ve hızlı hatta şaşırtır... ancak yakıt normal kullanımda bile bence çok yüksek... yeni qhasqai ler EDC şanzımanla bu işi çözmüşler diye duydum... qhasqai grubundaki arkadaşlara göre aracın yakıt tüketim ortalaması neredeyse 4 litre ama xtronic şanzımanla şehir dışında bile bence imkansız... malzeme kalitesi iyi... cam tavan kışın çok iyi.... opel astra ile kıyaslamak doğru olmaz ama astra çok daha konfrolu gibi... almayı düşünen kişiler eğer kısa sürede satar başka birşey alırım diye düşünüyorlar ise mantıklı çünkü piyasası iyi.... uzun dönem binerim diyene ise grandland x ve kuga daha mantıklı....

şimdilik aklıma gelenler bunlar... sorusu olan varsa cevaplandırmaya çalışırım...

teşekkürler...

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Mete bey bilgilendirme yazınız için teşekkür ediyorum. Birçok kişinin ilk adım SUV aracı olan qashqai hakkında kullanıcı bilgilerini bizimle paylaşmışsınız. Açıkcası ben daha konforlu bir araç bekliyordum, gelecekteki planlarım arasından şu dakika itibariyle çıkartıyorum. Bunun dışında geçmişte bir tanıdığımızın aldığı Bravo beni hem tasarım hemde donanım olarak çok etkilemişti. Açıkcası fiat otomobillerin hepsi bir yana Bravo serisi bir yana... Benim kişisel fikrim bu şekilde. Dizel astra için yorum yapmayacağım.... Fikirlerini paylaştığınız için tekrardan teşekkürler iyi geceler.

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Mete bey bilgilendirme yazınız için teşekkür ediyorum. Birçok kişinin ilk adım SUV aracı olan qashqai hakkında kullanıcı bilgilerini bizimle paylaşmışsınız. Açıkcası ben daha konforlu bir araç bekliyordum, gelecekteki planlarım arasından şu dakika itibariyle çıkartıyorum. Bunun dışında geçmişte bir tanıdığımızın aldığı Bravo beni hem tasarım hemde donanım olarak çok etkilemişti. Açıkcası fiat otomobillerin hepsi bir yana Bravo serisi bir yana... Benim kişisel fikrim bu şekilde. Dizel astra için yorum yapmayacağım.... Fikirlerini paylaştığınız için tekrardan teşekkürler iyi geceler.

Hasip Bey selamlar,

bravo hakikaten iyi bir araba satmaya gönlüm elvermedi açıkçası... qhasqai konusunda ise birkaç farklı araç ile test sürüşü yapmanızın faydası olacaktır.... bahsettiğim konular belki benim aracımla ya da beklentilerimle alakalı bir konudur... benim aracım, ilk sahibinden, 2015 model ve 32 bin km kullanılmış... aldığım kişi 0 km aldıklarını ve hep eşinin kullandığını söyledi... ilk 3 bakıma kadar yetkili servis bakımlıymış daha sonra bir kere dışarıda yağ ve filtre değişimi yapmışlar (yıldan dolayı)... ben de aldığımda yetkili servise götürüp yağ ve filtre bakımı yaptırdım.... 3 farklı kazadan 10bin tlye yakın hasar kaydı vardı (3400, 4800, 880 TL)... hepsi yetkili serviste tamir edilmiş ve çoğu plastik parçalar...

qhasqai nin avantajları ortada... ciddi anlamda hızlı bir piyasası var... yedek parça ihtiyacım olacak kadar tecrübe etmedim ancak herhangi bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.... seri ve süratli.... ön ve yan camlarda görüş açısı çok iyi ancak C sütunu tarafında bazı kör noktalar var alışmak gerekiyor... alışınca sorun kalmıyor... xtronic şanzıman kronik sorun çıkartmayan ömürlük bir şanzıman diye biliyorum... 110 - 120 km/h hızlara kadar rüzgar sesi yok gibi... uzun yolda keyif vereceğinden hiç şüphem yok... boyutları büyük olmasına rağmen manevra kabiliyeti iyi.... arka kamera güzel yönlendiriyor... bagaj kullanışlı... arka koltuğu da yatırınca güzel alan ortaya çıkıyor.... eşim astrayı bile sedan diye istemezken bu araca büyük olmasına rağmen çok çabuk alıştı... yani eşlerin kullanımına uygun... donanım yeterli otomatik camların tam otomatik olmaması dışında bir de şu olsa diyebileceğimiz fazla birşey yok (navigasyon güncellenmiyor ama zaten kullanılmıyor da ve arka tarafa doğru havalandırma ızgarası yok olması lazımdı bence önemli).....

dezavantajları ya da hoşlanmadığım tarafları ise dediğim gibi trim sesleri beni rahatsız ediyor... bravoda bile duymazken bu araçta da beklemezdim ama belki beklentilerimle belki de benim aracımla alakalıdır... yakıt bence fazla... sıkıştırınca şehir içi 11 litre yakar affetmez... sıkıştırmayınca bir depo ile tamamen şehir içi 27 km/h ortalama hız ile 8 litre civarı tüketim var... şehirler arası ise 120 km/h civarı hızlarda 6 - 6,5 litre/100 km aralığında gidecektir diye düşünüyorum.... ön park sensörü var ama kafasına göre davranıyor yokmuş gibi kullanıyorum.... kapılar sanki boş ve hafif gibi belki aracı hafifletmek için bu şekilde olabilir...

genel toplama bakıldığı zaman ülkemiz şartlarında, yedek parça bolluğu, hızlı piyasası olması ve kronik ya da çözülemeyen bir sorunu olmaması nedeniyle gayet mantıklı bir tercih gibi geldi bana o yüzden tercih ettim çünkü ben yatırım için arabamı büyütmeye çalışıyorum... açıkçası nasip olursa yaz sonunda bir değişiklik daha yapabilme planımız var ve onun için borçlandık... daha doğrusu kredimizin birisi bitince ya da elimize para geçince hemen yatırım peşindeyiz... borçla yaşama alışkanlığımızı bozmak istemiyoruz :) ...

herkes için hayırlısı olur umarım....

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel günlerde kullanın. Merak edenler için faydalı olmuş[emoji4] ben de dizel astramı satıp, yaklaşık bir ay önce skoda karoq aldım. Bence değerlendirme listenize skodayı da ekleyin derim zira vw den hiçbir farkı yok.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi