Direksiyon Açı Sensörü

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Aracın alt kısmında hafif yağ damlası vardı. Direksiyon şüphesi ile aracı sanayiye götürdüm. Ama onun öncesinde yedek parça satan bir dükkana uğradım. Direksiyon pompası için. Ordaki çalışan direksiyonda açı sensörü olduğunu ve fiyatının daha pahalı olduğunu söyledi. Aracım Vectra C 2004 Comfort. Merak ettiğim şu, bu açı sensörü nedir ne işe yarar. (Allah'tan direksiyon kutusu değilmiş:) )

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açı sensörü direksiyonu her çevirişinizi derece derece olarak ilgili kontrol modüllerine bilgi gönderen elekrtonik parça kaba tarifi ile.bozulursa esp servo direksiyon gibi donanımlarda hata verir.yalnız yağ damlatması ile açı sensörünün ilgisi yok ama aracınızın direksiyonu elektrik ile de çalıştığı için açı sensöründeki arıza direksiyonda sertleşme direksiyon işaretli arıza lambasını yakabilir diye düşünüyorum tam arızanız ne ise ona göre bakmak lazım.pahalı bir parça tek olarak değişmezler cim modülü ile değişiyor galiba o da pahalıya maloluyor.çıkma düşünürsünüz o parçada arıza olursa

Sony E6603 cihazımdan gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açı sensörü tam elektrikli direksiyon sistemine sahip araçlarda oluyor. Astra J, Insignia'larda var.

Vectra C 'lerde elektro hidrolik direksiyon olması lazım. Yani açı sensörünün olduğunu tahmin etmiyorum.

Kaputu açtığınızda motorun arka kısmında direksiyon hidrolik sıvısının tankı olması lazım. "Power steering liquid" gibi birşey yazar üzerinde. Bu varsa dediğim gibidir durum.

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açı sensörü tam elektrikli direksiyon sistemine sahip araçlarda oluyor. Astra J, Insignia'larda var.

Vectra C 'lerde elektro hidrolik direksiyon olması lazım. Yani açı sensörünün olduğunu tahmin etmiyorum.

Kaputu açtığınızda motorun arka kısmında direksiyon hidrolik sıvısının tankı olması lazım. "Power steering liquid" gibi birşey yazar üzerinde. Bu varsa dediğim gibidir durum.
Yağ kutusu dediğiniz konumda doğru bu. Yedek parçacı arkadaşa gittim. Geldi araca baktı, açı sensörlü bu dedi. Bilmiyorum kafam karıştı [emoji53]

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açı sensörü direksiyonu her çevirişinizi derece derece olarak ilgili kontrol modüllerine bilgi gönderen elekrtonik parça kaba tarifi ile.bozulursa esp servo direksiyon gibi donanımlarda hata verir.yalnız yağ damlatması ile açı sensörünün ilgisi yok ama aracınızın direksiyonu elektrik ile de çalıştığı için açı sensöründeki arıza direksiyonda sertleşme direksiyon işaretli arıza lambasını yakabilir diye düşünüyorum tam arızanız ne ise ona göre bakmak lazım.pahalı bir parça tek olarak değişmezler cim modülü ile değişiyor galiba o da pahalıya maloluyor.çıkma düşünürsünüz o parçada arıza olursa

Sony E6603 cihazımdan gönderildi
Hocam teşekkür ederim açıklamanız için. Anlamadığım bir nokta da şu. Aracı yeni aldım. 1 ay falan oluyor. Dün direksiyon sertleşti. Aracı Park ettim, sabah işe gitmek için bindiğimde her şey düzgün çalışıyordu. Bu durum neyden kaynaklanmış olabilir.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Aracınızda direksiyon açı sensörü Cim modülün içinde . Ancak Vectra larda ayrıca bir sensör daha var diye biliyorum kutu üzerinde .

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda açı sensörü tam olarak bilmek lazım esp olsa kesin olmalı ama sizde esp yok.direksiyon elektrikli ama tam değil eğer açı sensörü yok ise direksiyon pompasında sorun olabilir.
Bu arada akünün ve şarj dinamosunun hatasız olması lazım elektrik çok az zayıflasa bile bazen direksiyon sertleşebiliyor mutlaka kontrol ettirin

E6653 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burakdoker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de başıma gelmişti ara ara sertleşme ve sonra normalleşme. Bir kontrol esnasında bir usta direksiyon sisteminin bir elektrik bağlantısının gevşediğini ve sıkarak sorunu hallettiğini söyledi ve bir daha tekrar etmedi.

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl bir bağlantı acaba hocam. Bizim ustalar onu aramayla bulamaz :)

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda açı sensörü tam olarak bilmek lazım esp olsa kesin olmalı ama sizde esp yok.direksiyon elektrikli ama tam değil eğer açı sensörü yok ise direksiyon pompasında sorun olabilir.
Bu arada akünün ve şarj dinamosunun hatasız olması lazım elektrik çok az zayıflasa bile bazen direksiyon sertleşebiliyor mutlaka kontrol ettirin

E6653 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Esp yok ama adam açı sensörü var dedi ısrarla, eğilip baktı bi güzel bana da bişeyler gösterip durdu. Kafam karıştı, anlamadım ki.
Bu arada akü sıfır hocam, ama diğer donanımın sağlığını bilmiyorum. Cevaplarınız çok teşekkür ederim