Devir Titreme ve Hararet

VecTraTöR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araca son klima gazı basılmasından sonra düzeni bir türlü tutmadı.. Araştırdım ama birçok şey söylediler birde size danışmak istedim en azından bazı şeyleri bilerek ustaya giderim..
Sorun şu;
İlk başlarda olay sadece klimada olmuyordu şu anda her durumda söz konusu..Önceden klima açıkken viteste giderken hiçbir sorun yok fakat boşa aldığımızda devir 0.4-1 arasında sıralı biçimde sürekli yükselip alçalıyor bazen o kadar çok iniyorki direk araç titremeye başlıyor klimayı kapattığımda kesiliyordu.. Şu anda klima kapalıykende aynı devirlenme gerçekleşiyor ama o kadar aşağılara düşmüyor.. 5-10 kes yapıp normale doğru yaklaşıyor.. Rölanti Regülatörü diye düşündüm ama onda bir sorun olsa motor arıza lambası yanar ayrıca daha sonra düzelmez regülatör tekrar dengeyi sağlıyor..Ayrıca şu anda klima açıkken bir süre sonra hararet 100 ü falan geçip son kırmızıya dayanıyor böyle bir sorun olduğu içinde araçtaki bu dengesizliği klimaya bağlıyorum ama yinede tam emin değilim içinizde daha önce bu sorunu yaşayan ya da bu sorun hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim uzun yola çıkacağım çıkmadan önce halletmem gerek:(

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne derece doğrudur bilmem ama aynı sorun bendde vardı...

klima fan motorum bi şekilde yanmış... yüksek amper çekmeye başlamış... sonra 30A sigortayı yakmış motordaki.... 1 devre iptal olmuş soğutmanın...

ayrıca araç kazasız olduğu halde klima radyatörünün nasıl bel verdiğine dikkatinizi çekerim :D..

Opel işte... seviyorum abi :kop:

ulen bu deyyus niye çok ısınıyor diye kafayı patlatırken sigortanın yanık olduğunu gördüm...

heralde benzer sorun vardır...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolantı ayarlayıcı ve kelebek bogazı temızlenecek egerkı yakın zamanda temızlenmısse. rolantı ayarlayıcı yenısıyle degısecek. arıza lambası yanacak dıye kesın bırsey söz konusu degıl. hararet durumuna gelınce bakılması lazım

M

my all

Bilgi Girilmemiş
sılındır kapak contası yanmıs olabılır rolantı ayarını sabıtleyemezsın su eksıltmede varmı

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Bence ateşleme yada enjeksiyon sistemindeki bi hatadan dolayı oluo bunlar.. Hatta 1 silindir eksik geziosun gibi bi his var içimde..

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır...
aynı sorun babamın vectra da da vardı.

Emrecim BİREBİR AYNI SORUN.

iLK ÖNCE KLİMADA İKEN DEVİR DÜŞÜO YÜKSELİO 7-8 kere yaptıktan sonra normal rolanti konumuna geliodu.
sonra zamanla klima olmadığı zamanlarda da yapmaya başladı ve soluğu mustafa abide aldım geçen hafta.
motoru açtı İŞARET PARMAĞI ile bişey yaptı (tek parmak) :D (4-5 saniye sürdü)

araba klima kapalı iken daha yapmıyor.

Klima açıkken ama yapıyor.
Rolanti Ayarlayıcısı olabilir sorun. Büyük ihtimalle de o.
Serviste mustafa abi parmak atmadan Ali Abi rolanti ayarlayıcısı değiştir, gözün arkada kalmasın demişti çünkü :]

VecTraTöR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Engin akşam bi götüreceğim bizim ustalara bakalım eğer sonuç alamazsak haftaya İstanbul'dayım zaten :)

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima çalışırken fan açana kadar ısınmasını bekle ..

o devir düşmesi fan açtığı anda oluyorsa dediğim gibi fan ilk kalkışta yüksek amper çekiyor olabilir.

şu 30 amperlik sigortayada bakın eğer yanacak kadar ısınıyorsa yada hafif renk değişimi varsa dediğim sıkıntıdanda olabilir.

motorunuzu dikkatli yıkatın yıkatıyorsanız.. ben nasıl yaktım o motoru hala anlamıyorum bosch bide markası...

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolantı ayarlayıcı ve kelebek bogazı temızlenecek egerkı yakın zamanda temızlenmısse. rolantı ayarlayıcı yenısıyle degısecek. arıza lambası yanacak dıye kesın bırsey söz konusu degıl. hararet durumuna gelınce bakılması lazım

Emrecim, olayın özü burda ;)
bunlara baktırt mutlaka ;)