Sabahları rölantide düşük devir ve titreme

yigit.akin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Foruma yeni üye oldum, öncelikle merhaba herkese.

şubat 2014'te 2005 model bir Corsa cdti sahibi oldum. 130.000'de şu an. İlk aracım. Şu ana kadar hiç bir sorun çıkarmadı çok şükür.

Fakat geçen hafta Antalya'ya sağanak yağmur yağdı. Sabah su birikintilerinden geçmek zorunda kaldım. Derindi baya, ama stop etmedi araç gidebileceğim yere kadar gidebildim.

Akşam olduğunda aracı çalıştırdım. Rölanti sesi eskisi gibiydi Ama ne yaptıysam vitese geçiremedim. Araç bir süre çalıştı bu şekilde. Sonra 2-3 kere stop edip çalıştırdım. Vites geçti, Giderken kavrama noktasının değiştiğini farkettim. Araba da kalkışta titriyordu, fazla gaz vererek kalkabiliyordu anca. Çekişi azalmıştı. Hava filtresi ıslanmış olabilir dediler, kuruttum onu. Bu problem düzeldi.(Bir kaç güne değiştiricem)

Ertesi sabah aracı çalıştırdım. Marşa daha uzun süre basılı tutmam gerekti, araç çalıştı ama bu sefer de normalde 600-700 arası olan rölantideki devir, 300-400 de çalışıyordu. Bu sırada garip bi şekilde titriyor, traktör gibi adeta. Motor kontrol sistem arızası ışığı yanıyor bu sırada. gaz pedalı hiç bir şekilde çalışmıyor. 2 kere stop ediyorum, gaz verip çalıştırıyorum. 2-3 sn yine o traktör sesi geliyor, sonra traktör sesi, titreme kesilip normal çalışıyor araba. Arıza ışığı da yanmıyor. Araba sanki hiç bişey olmamış gibi çalışıyor, yürüyor. 5-6 gündür bu şekilde.

Gün içinde tekrar stop edip çalıştırdığımda bu durum olmuyor, normal çalışıyor. Ama uzun süre durduysa(7-8 saat) yine yaşıyorum bu durumu.

Yağını suyunu kontrol ettim. Azalma yok.

Bunun sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerekir? İleride yolda kalır mıyım? Ciddi bir problem midir? Yoksa kendiliğinden düzelir mi? Tamir gerekirse yaklaşık masrafı ne kadar tutar sizce? Acemiyim, otomobiller hakkında henüz bir bilgim yok. Antalya'da tanıdığım usta da yok. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burdan ne söylesek azdır veya yanlış olacak.Suya ne kadar girdiniz motor nereye kadar emdi suyu(mesela debimetre,manifolt motor beyin vs. Size tavsiyem iyi bir servis yolu göründü.Bu durumlarda Ben arabamla asla su birikintisine girmem hel böyle havalarda şehre ülkemde girmem.Almanada bu gibi durumları yaşamadım ama bizim ülkede işi ehline verilemdiği için ne yazık ki yağmurda felaketler yaşıyoruz.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmis olsun
Egzoz susturucusunu yirtmis olabilirsinz egzoza su dolmuştu.Benzer sorunu eski aracimda basima gelmişti.Su birikintisinden çok hızlı geçmiştim ki siz suyub içinden geçmsiniz bu çok riskli....

yigit.akin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Yakın bir opel servisi buldum. Boş bir vaktimde gidip göstericem. Sonucu da yazarım buraya

yigit.akin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun çözüldü:

Volant'ın ömrü dolmuş. Yağmurun tesadüf bile olabileceğini söylediler. Neticede:

-Volant
-Debriyaj seti

değişti. Az önce çalıştırdım, hiç sorun yok. Vites geçişleri de düzelmiş oldu(aldığımdan beri çözemediğim bir sorundu), geç çalışma, stop ederken gelen "çıkçık" sesi vs. hepsi düzeldi. İşçilik dahil 900 TL tuttu.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Keşke sökülmüşken alt bilye de değişseydi. 1.3 lerde o da bozuluyor genelde.

yigit.akin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faturada "set" olarak yazıyo ama, set içinde var mıdır o parça?