Değer mi?

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Teknik servise son bir yıldır en azından bir göz atanlarınızın bildiği üzere vectra b1 97 model aracım var. Arabayı geçen yıl mart ayında aldım. Aldığımdan beri 23.000 km yol yaptım.

2.0 Motor, Km ise 323.000

Bu bir yıllık sürede arabaya iyi, iyi değil bayağı iyi masraf yaptım. Hem de bayağı bir iyi. Bu masraflar karşıma çıktıkça her iki ayda bir arabayı satacağım diye ortaya çıktım, sonra satmadan geri çekildim. Satamadım aslında, "ticari yeteneklerim" (yalan söyleyip bozuk şeyi orijinali bu diye yutturmayı midemin kaldıramayışı vb.) zayıf olduğundan, yaptığım masrafa kıyasla aldığım komik rakamlar neticesinde satmadım. Üstelik zararına sattığım halde.

Dün muayeneye soktum aracı, geçemedim. Sonra ver elini şaşmaz, ver elini yıldız sanayi. Bilmeyenler için, yıldız sanayi bir araba mezarlığı, orada gördüğünüz amcaların bir çoğu ise taktıkları 0,1 mmlik ultra-alfa-infrared lens ile cebinizdeki parayı sayabilen insanlar. (Daha derin bilgi için sadece şifre verebilirim: 18-19-66.)

Şimdi konumuza dönelim sayın abilerim ve kardeşlerim;

Büyük gördüğüm sorunlar:

• Arabanın boyasında yanıklar var, büyüyecekler.
  • Direksiyonda yerinden oynama ve boşluk var.
  • LPG tesisatı değişecek, hala değiştiremedim, ne zaman değiştireyim diye birikim yapsam o para bir anda yırtık dondan çıkar gibi çıkan bir arızaya gitti.
  • Arıza lambası lambda sensörü ve debimetre için yanıyor.
  • Motor gürültülü.
  • Kaçırıyor mu, yakıyor mu, emin olamadığım, artık emin olmak da istemediğim bir yağ eksiltme problemi var.
  • İç döşemesi yıpranmış, direksiyon simidinin derisi yok.
  • Arada bir geri vitese takarken zorluk yaşıyorum, bilen bilir.
  • Motor performansı olması gerekenden zayıf, bunu hissediyorum. Yaptığım hız testinde (hız çok kötü bir şeydir) yokuş aşağı 180i anca gördüm.
  • Çin malı bir radyatör, eminim bu yaz yine şenlik var.
  • Tam tarif edemediğim, ama altta egzoz borusu oynuyormuş da bir yerlere sürtüyormuş gibi hissettiren bir ses var.
Gelgelelim küçük sorunlara:

• Arka tekerleklerden birinden "zıvırt, cııırt" gibi tiz sesler duymaya başladım.
  • Efendim işte, radyom çekmiyor, kime götürsem yapamadı.
  • Butonlardan bazılarının ışığı yanmıyor, yol bilgisayarı tarihi hafızada tutamıyor, zaten yol bilgisayarı okunmuyor bile.
  • Kontak anahtarının olduğu bölmedeki plastik kısımların pimleri bile kırık. Langır lungur oynuyor. Silikonladım en son, bir ay geçmeden kontak içinde bir parça kırıldı, onu yaptıracağım diye yine açıldı, sonra içimden gelmedi yine yapıştırmak.
  • Tavan sarkıyor mesela.
  • Yaz için bir çift yeni lastik almam gerek, arka lastikler kabaklaştı.
Ayrıca;

geçenlerde eski dükkanların birinde gördüğüm afişinde "yedek parça sıkıntısı olmayan tek marka" sloganıyla yola çıkmış Voltran marka lpg ve bozuk debimetre yüzünden fazla yakıt parası bu işin içerisinde.

Eğer bir yılda kazandığım bu tecrübe baştan bende olsaydı, bu arabayı gider yine alırdım. Ama belki bu sefer yaptığım masrafların yarısı aldatılmaktan ibaret olmazdı. Sanayi denen yerden nefret ediyorum. Eğer yarın bir gün olur ya, başbakan olursam, sanayi reformlarıyla gündeme geleceğim o derece. Ama olan oldu işte, haram olsun deyip geçiyorum.

Şimdi, bu arabaya bu kadar parayı gömdükten sonra.. sizce, bu arabayı satmaya değer mi?

Ya da ters psikoloji yapalım;

Şimdi, bu arabaya bu kadar parayı gömdüğüm halde.. sizce kalan bu masrafları da (bu sefer daha az amatör şekilde) yapmaya değer mi?

Satsam fiyatı belli. O fiyatlara alınacak arabalar da belli. Daha yeni yeni opele bakan dürüst ustalar bulmuşken, birden renaulta geçsem mesela, aynı süreci yaşama riski var.

Öbür taraftan, bu masrafları yapayım kapatayım derken yeni masrafların çıkma ihtimali. Hani çizgi filmlerde su kaçıran barajları parmaklarıyla tıkamaya çalışan karakterler gibi, bir yeri tıkadıkça öbür yerden kaçırıyor.

Yoksaaaaa....

Zamanında bir arkadaşımın dediği gibi,

En makulü eşeğe biner gibi binmek mi?

Yorumlarınızı bekliyorum :)

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ah be abicim, mağdur kulübümüze hoşgeldin. İyi usta olmazsa Opelde masrafın arkası kesilmez. Bence 3 e 5 e bakma ver gitsin. bi clio al (oda ucuz değilde işte) en azından masrafın azalır. Bakımsız araçları maalesef adam edemiyoruz. Geçmiş olsun. Bu arada aracına ne fiyat verdiklerini vs de yazarsan sevinirim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi gidip kendi aracımı öpesim geldi yeminle beterin beteri olmuş senin araç...Ahmet sat gitsin emeğine yazık. Daha önce dediğim gibi bazı araçlara bir araç parası harcasan adam olmuyor. Emeğine parana yazık kardeşim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sat kardeşim 3e 5 e bakma...bi honda civic al yavas yavaş altı ayda bir sanayiye uğrayarak gezmene bak...
Almanın yaptığına ya Almanın yaptığını takıcaksın yada hiç ellemeyeceksin diyordu geçen bir yabancı belgeselde yaşlı bir usta...
maalesef işin ehli olmayınca usta ve düzgün olmayınca parça maalesef yürümüyor...
sabah beri deviraimle uğraşıyorum mesela... 20.000 km de dağıldı...ispanyolmuydu italyanmıydı neydi.... parçacının lafına uyunca böyle oluyo işte :D

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satmaktan yana gönlüm.. Yaz aylarında verdikleri fiyatlar 11-12-13 arasında değişti. En son 14,750 almıştım Tokatta, o da "gidelim sanayiye baktıralım, iyi durumdaysa alayım" demişti. Yani o da 14,750 vermeyecek, düşürecekti fiyatı. Doğrusu tek seferde veremeyip 1 yılda arabaya sıvadığım para, orta halli bir astra g ederdi belki de.

Satmakta yaşadığım en büyük çekince şu, üstüne harcayacak hiç para kalmadı, hiç. Sadece, birikim yapabilirim. Bu saatten sonra arabasız kalmak zor. Kalırız kalmasına da, zor işte. O yüzden, aklım ucuz arabalara takılıyor mesela broadway gibi, alıp binip, en baba masrafına 100tl verip geri satabileceğim bir araba, en azından bir clio alana kadar. Aslında sormam gereken soru da bu, var mı böyle bir araba, hani "geçiş dönemi" için alıp binip satabileceğim?

Edit : Bütün bunlara ek olarak bu arabanın psikolojik yorgunluğunu taşıyorum üzerimde. Öğrenciyim, meslek sahibi bir insan da değilim. Araba aile içinden referans edildi, bir yıldır o kişiye kabul ettiremedim durumu, kendisi hala yanlış bir şey yapmadığını düşünüyor. Ona göre 2. ellerin hepsi böyle, alacaksın, sarf malzemesi harici el vurmayacaksın arabaya ne olursa olsun, sonra satacaksın, sorsan yola gidiyor mu? Ok kib by... Öbür taraftan ele güne rezil olma durumu var ayrı, arabamdan laf açılmasından korkuyorum, sanki babasının parasıyla almış gibi laf söyleyen şuursuzlar, yaşlarından utanmayan abidik gubidik insanlar.

Dediğim gibi, "geçiş dönemi" için bir arabayı en fazla 0-0 oranıyla alabilirsem, o zaman hiç düşünmeyeceğim.

Son düzenleme:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir abi, görünce resimleri, gülümsedim :) Gidişatım aynı..

Salı günü şu muayeneden geçireyim hayırlısıyla, sonra sahibinden com beni bekler :)

Benim için en büyük sıkıntı, ilk arabam bu olduğundan her arabayı böyle sanmam oldu aslında.

Sana da çok geçmiş olsun Nadir abi, aynen 20.000 kmde bir, bir yerden iyi vuruyor. Bir yılda 3 kez buji, 2 kez buji kablosu, 2 kez bobin değiştirdim ben de.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada, fiat tipo nasıl bir araba? Kuş serisinden önce bu aklıma geldi, altından kalkılır mı yoksa bu da opelin vectrası gibi egzantirik bir araba mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bu arada, fiat tipo nasıl bir araba? Kuş serisinden önce bu aklıma geldi, altından kalkılır mı yoksa bu da opelin vectrası gibi egzantirik bir araba mı?

Tipo bizde vardı kardeşim de sorun filan çıkarmazdı eşek niyetine bindi bizim bilader. Biraz ufak... bagaj yok desek yalan olmaz :D evir ekonomi devri olmasından dolayı ekonomi anlamında 10 numara araç.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi zaten nüfusumuz kalabalık değil, hem boşver bagaj olmasın da, sonra şehir dışı yaparken yanımıza akraba almadan bir yere gidemiyorduk (gemi gibi vectra ya) böylesi daha iyi :D