Dava açacagım ne yapmalıyım

mustafasadık

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç pert kayıtlı ama ekspertiz yaptırdınız mı yani değişen-boya-şasi durumu nedir öğrendiniz mi?

Belki haklı mücadeleniz devam ederken içinizi biraz rahatlatır diye söylüyorum bir tanıdığımız Reno Clio HB ile domuza çarpmıştı tampon, far ve sol ön çamurluk hasar gördü, ön cam kırıldı, 2 airbag açıldı (kaputa falan bir şey olmadı) araç yine de perte çıktı (gerçi daha ucuz bir araç Clio). Yani demek istiyorum ki belki çok kötü bir durumu yoktur aracın...

Araca burdaki iki yetkili serviste expertiz yapmak istemiyor,
expertizi bi kenara bırakalım, araca bakmak dahi istemiyorlar...

şimdi pert kaydını çıkartan kasko firmasından fotografları almaya çalşıyorum.
.

44kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tacir

geçmiş olsun, ihtar işlemi noter üzerinden gerçekleştirilir, aracın ilann bilgilerinde pert olduğu yazmıyodur, o yüzden ilan sayfasını alabilmen lazım, tüketici hakem heyeti var, orayada başvurabilirsin, ayıplı ve kusurlu malı kusurunu gizleyerek sattığı için yaptırımı olabilir, ve ardından tüketicinin korunması yönündeki yasa maddeleri doğrulutusunda mahkeme sürecini başlatırsın, 2-4 aya sonuçlanır,,, eme lehine sonuçlanır diye tahmin ediyorum, ama daha sağlıklısı bir avukattan teknik destek alman olacaktır,,

karşı taraf tacir olmadığı için tüketici yasası doğrudan devreye girmeyebilir. ikincisi bedeli yüksek olduğu için tüketici hakem heyetinin görev alanında da değil. en güzeli bir avukata danışmak.
dava süresine gelince 2-4 ay çok iyimser. ben tam 3 yıldır uğraşıyorum. yarın son olacağını zannettiğim bir duruşmam daha var.

kolaylıklar diliyorum
geçmiş olsun

konyahooligans

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
karşı taraf tacir olmadığı için tüketici yasası doğrudan devreye girmeyebilir. ikincisi bedeli yüksek olduğu için tüketici hakem heyetinin görev alanında da değil. en güzeli bir avukata danışmak.
dava süresine gelince 2-4 ay çok iyimser. ben tam 3 yıldır uğraşıyorum. yarın son olacağını zannettiğim bir duruşmam daha var.

kolaylıklar diliyorum
geçmiş olsun

dava süreci hakkında bizide bilgilendirirseniz memnun oluruz. teşekkürler.

44kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dava süreci hakkında bizide bilgilendirirseniz memnun oluruz. teşekkürler.

ben davayı boyalı otoyu sıfır diye sattıkları için açlıştım. chevrolet aveo 2008 model
ilk davayı kazandık ancak yargıtay bilirkişi raporunu eksik bulduğu için kararı bozdu.
ikinci davamız bugün sonuçlandı
davayı yine kazandık
zannedersem ilkbahar sonu yaz başı gibi yargıtay süreci de tamamlanır...

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben davayı boyalı otoyu sıfır diye sattıkları için açlıştım. chevrolet aveo 2008 model
ilk davayı kazandık ancak yargıtay bilirkişi raporunu eksik bulduğu için kararı bozdu.
ikinci davamız bugün sonuçlandı
davayı yine kazandık
zannedersem ilkbahar sonu yaz başı gibi yargıtay süreci de tamamlanır...

siz aracınızı şahıstan mı aldınız, bayiden mi?

mustafasadık

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kolaylıklar diliyorum
geçmiş olsun

bişey anladım, dürüst olmak hem zor hem zahmetli hemde daha pahalı..
şimdi durumu kabullenmeye başladım,
büyük bi ihtimalle nere gidersem haksız çıkartılacağım. ama yanına bırakmaycağım tabi..

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bayiden sıfır olarak satın almıştım.
dediğim gibi tüketici yasasına iyi bakmak lazım
bu olayda karşı taraf tacir değil
yani galeri olsa belki durum farklı olabilirdi

sizin iş sorunsuz çözülür, sonuçta faturalar var belgeler var haklısınız, ama arkadaşınki çok zor görünüyor. hangi akla hizmet böyle birşeye cesaret etmiş sizin bayi, locak boya fln değil, full boyalı diyorsunuz...

44kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizin iş sorunsuz çözülür, sonuçta faturalar var belgeler var haklısınız, ama arkadaşınki çok zor görünüyor. hangi akla hizmet böyle birşeye cesaret etmiş sizin bayi, locak boya fln değil, full boyalı diyorsunuz...

iş sizin tabir ettiğiniz şekliyle 'sorunsuz' olarak çözülmüyor maalesef
ilk bilirkişi raporu açık, 'araçta boya var' diyor. ancak yargıtay, "araç sahibi kendisi boyatıp getirmiş olabilir" diyerek mahkemenin verdiği kararı bozuyor.
daha bayiden çıkmadan kasko yaptırılmış aracı ben niye boyatayım? bu iş hayatın gerçeklerine uymuyor ancak yargıtay bunu dikkate almıyor

ikinci bilirkişi raporu "araçta kaza belirtisi olmamasına rağmen boyanmış" diyor
durum aslında çok açık, ancak hukuk çok yavaş işliyor belki başka şeyler de devreye giriyor ve haklı olduğunuz halde haksız çıkarılabiliyorsunuz. veya hakkınızı yıllar sonra ancak alabiliyorsunuz.

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iş sizin tabir ettiğiniz şekliyle 'sorunsuz' olarak çözülmüyor maalesef
ilk bilirkişi raporu açık, 'araçta boya var' diyor. ancak yargıtay, "araç sahibi kendisi boyatıp getirmiş olabilir" diyerek mahkemenin verdiği kararı bozuyor.
daha bayiden çıkmadan kasko yaptırılmış aracı ben niye boyatayım? bu iş hayatın gerçeklerine uymuyor ancak yargıtay bunu dikkate almıyor

ikinci bilirkişi raporu "araçta kaza belirtisi olmamasına rağmen boyanmış" diyor
durum aslında çok açık, ancak hukuk çok yavaş işliyor belki başka şeyler de devreye giriyor ve haklı olduğunuz halde haksız çıkarılabiliyorsunuz. veya hakkınızı yıllar sonra ancak alabiliyorsunuz.

yok yanlış anladınız, hukuk sisteminin mükkemmeliyetinin ve saçmalıklarının farkındayım :cool: ben direk bayiden aldığınız için er yada geç çözüme ulaşılacaktır demek istedim, ancak araç ikinci el olunca bu işler daha karışık oluyor, önceki sahipler, galeriler girince işe birşeyleri ispat etmek zorlaşıyor, bir tanıdık galeriden araç alıyor, galeri satış anında araç sahibini cağırıyor, galeri de vekalet fln hiç bir şey yok, sonraki dönemlerde araç pert çıkıyor, araç sahibi ben galeriye söyledim diyor, galeri alana söylemiyor, dava açılacak galeri ile ilgili aracın oradan satıldığına dair hiç bir kanıt yok vb vb vb karman çorman gidiyor, sizde ise sadece siz ve bayi olduğu için er yada geç sonuç alınıyor demek istedim.