Çubuk Belinde başıma gelen olay...

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün öğlen Antalya'dan Afyona giderken,
meşhur çubuk beli vardır bilenler bilir, dik rampalarla dönerek tırmanırsınız bucak yönüne doğru,
ilerliyorum, 4 kişiyiz, klima açık malum hava 33 derece idi,
aracın gaz yemediğini, devir saatinin 5000 e dayandığını ancak arabanın 80 i geçemediğini gördüm... :confused:
5. vitesle çıkıyordum, 4 e çektim veriyorum gazı devir göstergesi sona dayanıyor ama araba hızlanmıyor sabit 80 le gidiyor... özellikle de bu devir saatinin sona dayanması 2000 devirden sonra oluyordu...
Neyse çektik sağa kontağı kapadık, camı bir açtık sanki bir yanık kokusu :mad:

kaputu açtım hafif duman var bilmiyorum normalmidir değilmidir, daha önce hiç durduk yere kaputu açmamıştım, koku da baya keskin yanık kokusu gibi, 10-15 dakika bekledik, koku geçti, tam da rampanın en dik yerindeyiz, yavaşça kalktım 2000 deviri geçmeden bucağa kadar geldim 85 le kalırız bir daha mazallah diyerekten...
ardından düzlükte dedim bir basayım; baktım araç eskisi gibi normal ivmeleniyor, 130 yapıyorum 2800 devir ile gidiyor... sıkıntı yok...
Ondan sonra normal şekilde yer yer basarak hiç bir sıkıntı yaşamadan evime geldim... ama canımı sıktı bu olay...

Sizce neden böyle olmuş olabilir? Turbo kurum mu yaptı acaba?
Bir de akşam dikkatimi çekti 4. ve 5. viteste küçük devirle gidersem eksoz duman atıyor hafiften... mesela yokuş çıkıyorum, 70 ten sonra 5 e atınca aynadan bakıyorum hafif duman atıyor egsoz... belki daha öncede atıyordu ben farketmemiştim ama şimdi dikkatimi çekti... yoksa egsoz da mı bir sıkıntı var? ne dersiniz?

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam böyle durumlarda aracı fazla zorlamamanızı öneririm.Aksi taktirde araçta büyük hasarlar olabiliyor.Bence işi ustasına göstermek en mantıklısı...

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta buyuk ıhtımal baskı yuke bınınce şişti kaydırdı soğuyuncada eskı halıne gerı gledı o kokuda baskı balatadan gelıyordu...

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok zaten ustaya kesin gideceğim de burda biraz bilgi toplayıp gideyim diyorum,
ilk kez dizel araba kullanıyorum, araba 600 km.dir bende idi, antalyaya tek başıma sağanak yağışta 90-100 ile gittim perşembe günü hiç sıkıntı yaşamadım,
bugün sabah çakırlar mevki var dağlık bir bölge pikniğe gitmiştik, araba orda yıprandı mı acaba biraz çok dur kalk yaptım, vites değiştirdim... ama arabayı elimden geldiğince devirli kullanmaya çalışan biriyim, sınırları zorlamam çok hız yapmam, neden böyle oldu anlamadım...
baskı dan koku gelmesi konusunda katılıyorum, olabilir, hakkaten hiç aklıma gelmemişti, ancak araba neden gaz yemedi, baskı ile alakası yok sanırım bunun... Ben turbo'dan şüpheleniyorum... yarın gösterticem bakalım... turbo kurum yaptıysa açılıp temizlenebiliyor mu?
yorumlarınız benim için değerli...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı balata koku yaptı kesin ama turboyla alakası yoktur baskı balata çok ısındığı için kaçırma yapmış olabilir...

ramo35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız corsa d imi? corsa d ise zaten orjinali 1200+kg üstü olan bir araç birde araç 5 kişi+klima açık ise birde iyi durumda olmuyan bir debriyajınız varsa sıyırması koku yapması normal sorunu turboda aramayın aynı şeyi benim araçta yapıyor ancak öle oldugu hızda çakılmıyor sadece sert kullanımda 1-2 sert kalkış ivmelenme yapınca 3 üncü vitesten 4 e geçerken devir biraz yükselir gibi olup hemen düşüyor sonra stabil artıyor rampalarda kalkış ise allaha emanet eğer 1 kerede kaldırır gidersem tamam devam eder ancak kaldıramassam debriyajdan ayagımı çeksemde araç milim milim kıpırdıyor ve araç stop etmiyor devir 2-3 bin falan oluyor ben yakında değiştircem komple sizede tavsiye ederim

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
dediğiniz duman sorunu egr açık kaldığında yapar birde turbo kitlendiği zaman

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız corsa d imi? corsa d ise zaten orjinali 1200+kg üstü olan bir araç birde araç 5 kişi+klima açık ise birde iyi durumda olmuyan bir debriyajınız varsa sıyırması koku yapması normal sorunu turboda aramayın aynı şeyi benim araçta yapıyor ancak öle oldugu hızda çakılmıyor sadece sert kullanımda 1-2 sert kalkış ivmelenme yapınca 3 üncü vitesten 4 e geçerken devir biraz yükselir gibi olup hemen düşüyor sonra stabil artıyor rampalarda kalkış ise allaha emanet eğer 1 kerede kaldırır gidersem tamam devam eder ancak kaldıramassam debriyajdan ayagımı çeksemde araç milim milim kıpırdıyor ve araç stop etmiyor devir 2-3 bin falan oluyor ben yakında değiştircem komple sizede tavsiye ederim

aracım Corsa C ... 2004 model 1.3 CDTİ Enjoy...
dediğiniz gibi baskı balataya bir baktırayım bakalım... teşekkürler :sorry:

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustad geçmiş olsun yol kenarındaki corsa demek sendin bende antalyadan izmite gelirken gördüm seni :) bilsem durur tanışırdık :)

düz mantık durdurup çalıştırayım arabayı dedim, işe yaradı :)
baya araba geçti zaten yanımızdan 15 dakika falan bekledik... Kısmet degilmiş demekki başka bir zaman daha güzel bir şekilde karşılaşırız inşallah :)