Corsa d z14xep motor Egzoz Emisyon Sistemi Arıza lambası

hemso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 gün önce aracımın kadrandaki Egzoz Emisyon Sistemi Arıza lambası yandı. lamba yandıktan sonra ışıklarda dururken ara ara silkelemeler başladı zaten 130.000 bakımı geldiği için çekmeköy gedizlere götürdüm. 250tl bakım+105 tl de arıza tespit için verdim aracın yağ müşürü arıza yapmış ve oksijen sensörleri değişecek ve beyin değişecek dediler. toplamda 5900 tl masraf çıkarttılar. peki bunları yaptırınca arıza giderilecekmi dedim tekrar bakıp kontrol etmemiz gerek dediler bende hiçbirini yaptırmadım sadece normal bakım artı yağ müşürünü aldım çıktım. yarın özel servise gidip bide onlara baktırıcam bakalım yetkili servisin 5900 tl dediği arıza ne kadara giderilecek.

bu sabah özel servise gittim tech2 cihazında toplam 10 arıza kaydı çıktı. usta arızaların hepsini sildi ve bi kağıda yazıp bana verdi. yağ müşürü değişti. bi süre bu şekilde sür yine ışık yanarsa gelirsin oksijen sensörlerini değiştiririz dedi. usta yağ müşüründen sızan yağın kabloyu takip ederek beyine sızmasından bahsetti daha önce başlarına gelmiş buda ihtimaller arasında inşallah böyle bişey olmamıştır.

1--P0118--motor soğutma devresi yüksek sinyal
2--P0113--emme hava çıkışı algılayıcısı girişi yüksek
3--P2187--yakıt temizleme bank 1
4--P0134--02 sensör devresi aralık performans (bank 1 sensör 1)
5--P0131--02 sensör devresi alçak voltaj (bank 1 sensör 1)
6--P0108--manifold mutlak basınç sensör devresi yüksek
7--P1138--02 sensör devresi arızası (bank 1 sensör 2)
8--P0171--yakıt temizleme arızası (bank1)
9--P0221--gaz pedalı pozisyon sensörü/düşmesi B devresi aralık performans problemi
10--P0122--gaz pedalı pozisyon sensörü düşmesi A devresi düşük giriş.

not:araçta lpg yok

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bence katalitik dolmuş senin değiştir düzelir

hemso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ müşürü değiştikten sonra 25 km. yol gidildi şu an için sıkıntı yok. egzoz emisyon ışığı yanmadı rolantideki titremede de belirgin bir azalma var.

bugra07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ müşürü değiştikten sonra 25 km. yol gidildi şu an için sıkıntı yok. egzoz emisyon ışığı yanmadı rolantideki titremede de belirgin bir azalma var.

merak etme yanıcak tekrar :) bende öyle bi hevesle 30 40 km yol gittim ne kadar tech2 le sildirsende yanıyor.

5900 tl masraflıkda birşey göremiyorum. bana öyle masraf çıkcak ışık yanarak gezerım valla :)

şaka bi yana geçmiş olsun.

NOT : Kirli yakıt almış olabilirsin. aldığın yerden yakıt almayıp başka biryerden dene

hemso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merak etme yanıcak tekrar :) bende öyle bi hevesle 30 40 km yol gittim ne kadar tech2 le sildirsende yanıyor.

5900 tl masraflıkda birşey göremiyorum. bana öyle masraf çıkcak ışık yanarak gezerım valla :)

şaka bi yana geçmiş olsun.

NOT : Kirli yakıt almış olabilirsin. aldığın yerden yakıt almayıp başka biryerden dene

160 km. problemsiz bir şekilde yol gidildikten sonra malesef aynı arıza lambası tekrar yandı. hemen özel servise götürdüm ama bu sefer arıza sadece oksijen sensörlerinde çıktı. konum 1 oksijen sensörüne 220 tl konum 2 oksijen sensörünede 180 tl, işçilik olarak da 80 tl verildi arızalı sensörler değişti. usta bozulan yağ müşüründen kablo tesisatına sızan yağı mümkün olduğunca temizlediğini söyledi. inşallah tekrar arıza lambası yakmaz.

bugra07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
160 km. problemsiz bir şekilde yol gidildikten sonra malesef aynı arıza lambası tekrar yandı. hemen özel servise götürdüm ama bu sefer arıza sadece oksijen sensörlerinde çıktı. konum 1 oksijen sensörüne 220 tl konum 2 oksijen sensörünede 180 tl, işçilik olarak da 80 tl verildi arızalı sensörler değişti. usta bozulan yağ müşüründen kablo tesisatına sızan yağı mümkün olduğunca temizlediğini söyledi. inşallah tekrar arıza lambası yakmaz.

valla her yanan ışıkla parçayi değiştirsek işimiz yaş o ustayı değiştir bence :D

inşallah bidaha yanmaz.

en kısa örnek : P0130 OKSİJEN SENSÖRÜ ARIZA ışığı yaktı arabam . 1 hafta sonra otomatik söndü. meğersem kirli yakıt almışım.

hemso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. Oksijen sensörleri değişeli 800km oldu. Sanırım beyin olayına girmeden kurtardık. Sonuç olarak yetkili servisin 5000-6000 tl maliyet çıkardığı arızayı yaklaşık olarak 530 tl maliyetle onarılmıştır.

yetkili servisin bana söylediği fiyatlar:
motor beyni : 3000 tl.
motor tesisatı : 1400 tl.
yağ müşürü : 30 tl.
oksijen sensörü (giriş) : 736
oksijen sensörü (çıkış) : 744