Corsa D havalandırma çerçevesi kaplama

sinannncannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba,sitemize yeni üye sayılırım,paylaşımların çoğunu faydalı buluyorum. Sitede el yapımı mod. gibi bir paylaşım başığı bulamadığım için paylaşımımı buraya yapmak doğru olur diye düşündüm. Öncelikle kendi aracımı tanıtayım sizlere
2014 model (ruhsatta 2013 yasa gereği) pepper dust 4 kapı enjoy active paket
75 bg dizel modeldir. Üzerindeki aksesuarlar ve modifikasyonlar(modifikasyon sayılırsa tabii :) )
1 numara cam filmi (ön cam hariç kalan tüm camlar 1 numaradır.)
Stop geri vites ve sinyal kısmı karatması
Krom egzoz ucu (bildiğiniz tdk dan kontrol ettim bu arada :) dogrusu egzozmuş)
Yeni turuncu gündüz lambaları ( orjiinal lambanın aynısından alıp truncu cam boyası ile boyattım,orjinalleri bagajda duruyor :) )
İç mekanda ise havalandırma kanalı mat altın renk kaplamadır. Bu kendi el yapımımdır. Bu konuda bunu nasıl yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Yapmak isteyen arkadaşlara klavuzluk etmesi açısından.

Öncelikle belirtmek istediğim şey,bu havalandırma kanallarının kapaklarının çok ama çok zor cıkıyor olmasıdır.Plastik aksam ile sökmeye çalışmak akıllıca olacaktır.(kapağa ve konsola zarar vermemek açısından.)

İkinci olarak belirtmek istediğim şey,ben acemiliğin etkisiyle bu kapakları söktükten sonra geri takmaktada baya zorluk çektim çünkü kapağı söktükten sonra içeride kalan parçayı(ızgara,ızgara kutusu ve filtre falan) söküp,kapağı bu parçaya monte edip, ikisini birden geri komple sokmanız gerekiyorki, kapağı sökmek ne kadar zor ise, içerde kalan asıl parçayı konsol deliğinden çıkamak en az 3 katı daha zor.
vzM5DD.jpg

Sanırım bu fotoğrafta anlamışsınızdır kapaktan veri geridekalan parçadan kastettiğim parçaları.

Velhasıl bu kapağı söktükten sonra diğer 3 kapak içinde aynı şeyi uyguluyoruz ve kapakları alıp evimize gidiyoruz.

Bu kapakların üstüne koyduğumuzda,kenarlarında yaklaşık 0.5 cm kalacak şekilde kaplama kağıdımızı kesiyoruz.(Resimdeki gibi)
Rydklj.jpg

Daha sonra kapaklarımızın üstünü iyice temizliyoruzki kullanacağımız kaplama kağıdı hem iyi yapışsın hemde hava kabarcığı kalmasın. Bu arada eğer bu kapakları boyarsak daha sağlıklı ve homojen bir görüntü elde edebiliriz ama geri dönüşü olmaz. Benim yaptığım gbi kaplama yaparsanız,sıkılınca söküp atabilirsiniz 5 dakikada.
nP1M4l.jpg

Kapaklarımızı iyice temizledikten sonra folyolarımızın arkasındaki kağıdı söküyoruz ve kapağın üstüne kabaca yapıştırıyoruz.Fakat buruşturmamaya özen gösterin. Sonrasında ise kaplama kağıdımızın acıkta kalan kısımlarını bi makas ucu ile dikine dikine kesiyoruzki, içeri doğru kıvırırken bize kolaylık sağlasın.
b8NDNb.jpg

Bu işemi yaptıktan sonra kapakların ön yüzünü çevirip,bir fön makinesi yardımı ile iyice ısıtarak ( bu kaplama malzemesinin yumuşamasına yarıyor,daha kolay esnetebiliyoruz bu sayede) parmaklarımız yardımı ile kaplamayı yapıştırıyoruz ve fazlalık kalan kısımları içe doğru katlıyoruz.

İşlemi 4 kaplamayada uyguladıktan sonra aracımıza monte edeceğiz.
LP9AJ0.jpg

Aracımıza bu kapakları monte ederken ilk resimde gördüğünüz içeride kalan parçayı çıkarmak zorundayız.Ama inanın gerçekten çok zor. Yanlardan ne kadar kastırırsanız kastırın çok uğraştırıyor.Ve ayrıca ızgarayı oluşturan plastik çubuklar bu kapak ile sabitlendiğinden,onları dağıtmadan komple parçayı sökmek bir işkence. Velhasıl yaklaşık 1 saat uğraş ile parçaları söküyoruz,kapaklarımızı parçaya monte ediyoruz ve en sonunda kapak ile beraber parçayı komple konsoldaki deliğine oturtuyoruz. İşlemimiz bu kadar.
Bu uygulamadan sonra araç çok sıcak güneşlerin altında kalmasına rağmen atma solma olmadı. Fakat yakından bakıldığında ister istemez ufak hatalar(noktacıklar) barındırmakta. Fakat rahatsızlık verecek seviyede değil. Bitmiş hali :
4m6lZp.jpg

YPzbMA.jpg

A2BJAr.jpg

Okuyan ve ilgilenen herkese teşekkürler. Yapmayı düşünen arkadaşlara rehber olması dileği ile.

aykutatik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ellerinize sağlık güzel olmuş.benim arabanın torpidosu piano black renginde acaba hangi renk güzel durur yapmak istesek?

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık. Güle güle kullanın.

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok güzel olmuş hocam benzer bir uygulama bende yaptım..ancak ne yazıkki peteklerin çerçevelerini ne yapsam çıkaramadım..

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10 numara olmuş .işçilikte renkte

sinannncannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Evet bahsettiğiniz gbi kapakları ve içerideki kalan kısmı sökmek gerçekten sabır isteyen bir iş.
Piano black araçta aracın dış rengine göre bir kaplama kağıdı seçebilirsiniz. Benim araç pepper dust renginde olduğundan ona yakın veya yakışan bir renk olduğunu düşündüğüm için altın seçtim. Zaten asıl önemli olan kanımca diğer araçlardan faklı olmak :). Piano black iç döşeme zaten kendiside güzel, farklılık için belki bu altın rengi o aracada yakışabilir. Kırmızı veya mat bordada güzel durabilir.
Kaplama kağıdını bursada temin etmek isteyen olursa yardımcı olabilirim. Ankara yolu üzerinde reklam folyosu satan bir firmadan aldım.

ozankaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bayıldım güle güle kullanın