corsa combo meriva hız sabitleyiciyi kol almadan hazırlama

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onemli degil ne demek yardimci olduysa ne mutlu

Bende az once tamamladim herkese cok tesekkur ederim boyle bir imkan olmasaydi gidip 120tl kola veremezdimde

Ben direksyon altindaki rafa koydum kablolu kumanda gibi cekiyorum geliyor

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar. Aracım profilimde olduğu gibi 2006 corsa c 1.3.cdti essentia z13dt motor.

Biraz uzun olacak ama bugün devreyi hazırladım. Anlatılan maddelerin hepsini tek tek uygulamama rağmen cruise control’ü aktif edemedim. cruise control’ü çalıştırmadan önce en az 1 defa frene bastığımı ve 30 km/s hız üzerinde denediğimi de belirtmeliyim.

1. Sinyal kolunda 4. kablom yoktu, x45’in 2 nolu pininden hattı çektim.

2. Debriyaj müşiri devresi zaten var arabamda.

3. Bugün şemada gösterilen basite indirgenmiş devreyi hazırladım. Sinyal kolunun 3 nolu pininden (sarı-kahverengi kablodan) 820 Ω direnç tarafına bağladım.

4. x45’ten gelen ucu 82 Ω direnç tarafına bağladım.

5. Güvenlik kodu öğrenildi, Özel serviste Türkçe tech-2 ile cruise control programlandı. Programlama yapılırken en son aşamada 2 tane “Mevcut” seçeneği çıkıyor. Alttaki seçenekle programlama yapıldıktan sonra “programlama başarıyla sonuçlandı” gibi onay mesajını aldık.

6. Araç rölantide çalışırken devrenin çıkışından yaptığım ölçümlerde yanlış hatırlamıyorsam 0.045V gibi bir gerilim okudum. Her butona basarak yaptığım ölçümlerde çıkış geriliminin daha da azaldığını gördüm.

7. Programlama yapıldıktan sonra devreyi tekrar söktüm ama araçta (tech-2 bağlı değilken) herhangi bir arıza işarı görmedim. Bence devreyi söktükten sonra motor elektroniği gibi bir arıza işarının gelmesi gerekliydi. Gövde kontrol modülü sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi davranıyor :)

Tüm bunları yaparken hep tek başımaydım, yani ikinci bir göz beni kontrol etmedi. Acaba benim atladığım, yanlış yaptığım ve göremediğim bir hata var mıdır? Programlamanın doğru olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Okuduğum voltaj değerleri normal sınırlarda mı?

Hevesle başladığım işten hüsranla çıkınca moralim bozulmadı değil…

Son düzenleme:

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önceki sayfalarda türkçe tech2 ile olmadığı yazıyordu sorun belki onda olabilir.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
bende bu devrenin tek butonlusunu yaptım. (sadece devreye sokma). aracımda debraj müşürü zaten vardı. x45 soketinden sinyalde olması gereken 4. kabloyu çektim.
3 farklı servise gittim tech2 ile aktif edemediler. "bu böyle devre ile olmaz dediler. kol alman lazım falan dediler". Mel-a-ku isimli forum üyemizin op-com u ile ben kendim aktif ettim ve sorunsuz kullanıyorum.

yazılımı türkçe olam tech2 ile olmuyormuş. yapmaya çalışanlar buna dikkat etsinler.

haklısınız Yunus Emre bey.

nuralk34 de böyle demiş. ancak türkçe tech-2nin işlem sonrası "programlama başarıyla sonuçlandı" demesi de kafa karıştırıcı.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben opcom ile yaptım 2 ayrı menüde cruise control kısmı gördüm hatta ilk body control module üzerinden programladım çalışmadı sonra motor kısmında da bulup programladım çalıştı.. Belki tech2de de böyle bir ayrım vardır..

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
ben opcom ile yaptım 2 ayrı menüde cruise control kısmı gördüm hatta ilk body control module üzerinden programladım çalışmadı sonra motor kısmında da bulup programladım çalıştı.. Belki tech2de de böyle bir ayrım vardır..

Teşekkür ederim mehmet bey.

Devreyi söktüm yeniden hazırladım. Tekrar programlatacağım bakalım ne olacak.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
3 tane servis gezdim. 3ünde de türkçe tech 2 vardı. Motor ve gövde kontrol modülü kısmından programlama yaptıkları ve programlama başarılı olduğu halde cc aktif değil. multimetre ile önceden okuduğum değerleri Tech 2de de gördüm.

Her gittiğim özel servis bu arabalara olmazda bilmem ne de diyip durdular. Yok bu araba ispanya üretimiymiş, yok ecu'ya da bağlantı gerekiyormus sallayıp duruyorlar.

Kafayı bozup pire için yorganı yakacam gidip opcom alıcam, o olacak en sonunda. Orjinal kol alsam da önemli olan programlayabilmek.halbuki benim arabanın aynı özellik ve donanımında olan arabalara yapılabildiği yazılıyor başlığın altında.

Kocaeli yakınlarında yok mu bu işi daha önce yapan kimse arkadaşlar? Kadıköyde birisi vardı ama oraya da gelebilir miyim bilmiyorum.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Son düzenleme:

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iki resimde de görülen anlamadığım bir kalın kırmızı kablo var. Benden önceki sahibi burdan zamanında bir hat almış ve sonra kesmiş kablo öyle kalmış. torpido kısmına doğru bir sokete gidiyor o kırmızı kablo ne işe yarar bilen var mıdır?

[/QUOTE]

arkadaşlar bunlar hakkında bilgisi olan var mı? Yani hat alınan kablo nedir*

osmanaby

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kocaeli yakınlarında yok mu bu işi daha önce yapan kimse arkadaşlar? Kadıköyde birisi vardı ama oraya da gelebilir miyim bilmiyorum.

çok ilginç...baya uğraştırmış. Ben Beşiktaş' ta Gerçek oto da hallettim tek seferde... Aracım Corsa 2005 1.3 CDTI. olması lazım. Ecudan çektiğiniz kablo doğru yerden çekildiyse sorun olmaması lazım:(

Bu arada devreyi yapan arkadaşlar hız sabitleyiciyi devreye aldıklarında gösterge ekranında ışığı yanıyor mu? Benimki yanmıyor. Cevaplayabiliseniz sevinirim.