Corsa C itici lifter sesi dizel gibi çalışıyor

senturkilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba aracım corsa c 2004 1.2 aracımın yağını değiştirdim castrol magnatec 10/40 koydurdum daha sonra biraz kullanınca dizel gibi çalışmaya başladı ustaya dinletince itici sesi dedi biraz kullan kesilir dedi dediği gibi daha sonra ses gitti. 2 gün sonra contasısın patlaması sebebiyle üst kapak contası ve diğer contalar değişti üst kapak kaynak ve taşlandı yağı antifiriz devirdaim değişti. Ustanın dediğine göre contanın yanma sebebiyle değil eskidiği için gittiğini söyledi. Bu sefer mobil 10/40 yağ koydu ve aynı itici sesi tekrar başladı usta gene geçer dedi 2 gün sonra geçti 1 hafta kadar şuan ses tekrar başladı bu arada şunu farkettim ses aracı uzun zaman yüksek devirde kullandığım zaman motor ısındığı zaman geliyor yavaşladıkça ve motor soğudukça ses azalıyor yardımlarınızı bekliyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1200 cc lik bir motor neden uzun zaman yüksek devirde kullanıyor diye sormadan edemeyeceğim. Bu tür motorlar düşük performans ve ekonomi amacıyla üretilmişlerdir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bahsettiğin hız ve devir o kadarsa yukarıda yaptığım yorumu dikkate alma. Sakin kullanımda aynı şikayetler olmadığına göre demek ki aracı azıcık zorlayınca birşeyler yolunda gitmiyor. Araçta fazla yük olması, uygun olmayan jant/teker seçimleri, yanlış tadilatlı bir egzos, fazla hararet, yanlış kullanılan yağ, .... gibi etkenler de motoru yorarak performans kayıplarına neden olur.

senturkilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tavsiyeniz için sağolun ama benim sorunum itici lifter sesi nasıl kesebilirim normal devirde 2500-3000 arası kullandığım zaman ses kesiliyor

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Bence kullandığınız yağ motorunuza uygun bir yağ değil marka ve numara değiştirin.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba aracım corsa c 2004 1.2 aracımın yağını değiştirdim castrol magnatec 10/40 koydurdum daha sonra biraz kullanınca dizel gibi çalışmaya başladı ustaya dinletince itici sesi dedi biraz kullan kesilir dedi dediği gibi daha sonra ses gitti. 2 gün sonra contasısın patlaması sebebiyle üst kapak contası ve diğer contalar değişti üst kapak kaynak ve taşlandı yağı antifiriz devirdaim değişti. Ustanın dediğine göre contanın yanma sebebiyle değil eskidiği için gittiğini söyledi. Bu sefer mobil 10/40 yağ koydu ve aynı itici sesi tekrar başladı usta gene geçer dedi 2 gün sonra geçti 1 hafta kadar şuan ses tekrar başladı bu arada şunu farkettim ses aracı uzun zaman yüksek devirde kullandığım zaman motor ısındığı zaman geliyor yavaşladıkça ve motor soğudukça ses azalıyor yardımlarınızı bekliyorum

Motora fazla konan yağ da basınçtan dolayı conta patlatır. Ustanız bile bile fazla yağ koymuş olmasın ?

Yağın fazla olması da sese sebep olur, bilginiz olsun.

senturkilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence kullandığınız yağ motorunuza uygun bir yağ değil marka ve numara değiştirin.

Mobil 10/40 kullanıyorum fabrika çıkışı olduğunu söylediler benim aklıma şöyle bşey geldi yağ ve iticiler ısındığı zaman iticiler yağı tutamıyor ve boşaltıyor böylece ses oluyor yağ ve iticiler soğudukça ses azalıyor belli bir noktadan sonra kesiliyor sizce böyle bi ihtimal olabilirmi

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil 10/40 kullanıyorum fabrika çıkışı olduğunu söylediler benim aklıma şöyle bşey geldi yağ ve iticiler ısındığı zaman iticiler yağı tutamıyor ve boşaltıyor böylece ses oluyor yağ ve iticiler soğudukça ses azalıyor belli bir noktadan sonra kesiliyor sizce böyle bi ihtimal olabilirmi

Hocam yağ zaten ısınır, yağlarda belirtilen numaralar da sadece ilk çalıştırma için ve motor ısınana kadar geçerlidir.

Isınmış ve stabil bir çalışan motorda artık yağ numarasının önemi kalmaz çünkü ısınan yağların viskoziteleri aynıdır.

İtici ısındıktan sonra yağı tutamıyorsa silindir cidarları iticilerden daha çok ısınır ve onların hiç yağ tutmaması lazım.

Ben ses gelmesinin sebebini, fazla yağ konmuş olabilme ihtimaline bağlıyorum. Siz devirli kullandıkça motor içindeki basınç artar çünkü.

Aracı stop ettirdikten en az yarım saat sonra yağ seviyesini kontrol edebilir misiniz? Ona göre daha net yorumlar gelecektir.