Corsa C 1.2 2001 Arac Sicakken Calismiyor !

SedatPL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oncelikle Merhabalar,

Forumda ilk konum oldugu icin mazur gorun.

Yakin zamanda Corsa C 1.2 2001 model araci satin aldim (Benzinli)
Aracin yasi itibariyle aldigim gunden beri irili ufakli cok sorunla karsilastim ve bir sekilde forumlari okuyarak kendim cozmeye calistim nitekim Avrupada servis,iscilik inanilmaz pahali,cogu zaman derdimi tam anlatamiyorum yada gecici cozum sunuyorlar vs..

Su an ciddi ve tehlikeli bir sorunla karsilastim,detaylarini yaziyorum sizden ricam daha once bu sorunu yasadiysaniz lutfen cozume yonelik fikirlerinizi paylasmaniz.Yani ornek veriyorum size gore sorun crankshaft sensor ise bunu nasil teyid edebilirim ?

Sorun arac sicakken calismiyor !

Her sabah ise gitmek icin araci calistiriyorum ve arac ne kadar soguk olursa olsun ilk marsta direkt calisiyor sikintisiz,sarsintisiz ve gidisinde durusunda performansinda hicbir sorun yok araci stop etmeden sonsuza kadar gidebilirim diyebilirim size,fakat soyle 5 dakika yada birkac km gittikten sonra araci stop edip markete yada petrole gidip benzin aldiktan sonra arac hicbir sekilde calismiyor,mars basiyor,aku ve mars motorunda sorun oldugunu sanmiyorum.Bir detay daha arac calismadigi durumlarda kontagi cevirirken gelen benzin pompasi sesi olur ya o gelmiyor ve gostergede kontagi saga cevirince sadece ariza isigi yaniyor,diger isiklar basta yanmiyor.Ve oncesinde benzin gostergeside calismiyor bu da detay olarak kalsin.

Aracin basinda soyle yarim saat bekledikten sonra arac soguyor ve hersey normale donuyor benzin pompasi sesi geliyor gostergede tum check isiklari yaniyor ve araba calisiyor.

Arkadaslar araci tamire verdim fakat benden 50 euro alip sadece bilgisayardan hata kodlarini silip ECU yu resetlemisler,bunu bende aku kutup basini sokup yapabilirdim haliyle bu sorunu cozmedi ve cok tehlikeli bi sorun arac benzinli trafikte bazen stop edebiliyorum sonucta dizel degil bu boyle durumlarda kazaya karismam cok buyuk ihtimal.

Yerli yabanci forumlari arastirdim genelde krankshaft sensoru arizasi diyen var,oksijen sensoru diyen var,coolant temp sensor diyen var (bunun Turkcesini bilmiyorum) buji diyen var (bence degil arac cekis performans gaz alma sikintisi yok)

Lutfen yardim edin !

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
enjektör sorunu

rockduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeşim sorunun bujilerden kaynaklanıyor olabilir.benim araçta ısındıktan sonra gaz benzin tuşuna bas çek öyle çalışıyor.senin arabada lpg yok sanırım.geçen baktığımda benim bujiler kömür olmuştu değiştirdim şimdi yine ısınınca geç çalışsada eskisi gibi değil tabikide.senin sorunun daha büyükmüş kendin bir kontrol et lokman varsa bujiler çıkar kömür olmuşmu ama tek tek sök sırasını karıştırma

SedatPL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar sorun enjektor yada buji degil,dedigim gibi arac yururken performans kaybi,gaz yememe vs belirtileri yok.

Bugun pedal testi yaptim.

*P1616 Wrong Vehicle ID from Instrument Control Module * hatasini verdi yani sorun buyuk ihtimalle immobilizer,arac anahtari tanimiyor yada dashboarddan beyne giden veri akisinda sorun var.Aracin orjinal anahtari kayip 2.anahtarla kullaniyorum o yuzden diger anahtarla deneyemedim maalesef.

Bu arada arac soguk sicak farketmeksizin bu sorunu gosteriyor baslik hatali olabilir.

Dun ecu yu resetlemek amaciyla akuyu soktum taktim bu sefer yeni bir problem daha olustu.

Radyo hicbir sekilde calismiyor,ekrana safe yazisi gelmiyor.Sigorta kutusundan 24 35 12 3 nolu sigortalara baktim saglam gorunuyor.Radyo icin farkli bir sigorta var mi bir yerde ?

2001 corsa c 1.2 benzin

SedatPL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorunu kendi imkanlarimla cozdum arkadaslar bu sure zarfinda 2 tamirci gezip 100 euro kaybettim maalesef.

Neyse sorunu tekrar yaziyorum,

Bazen kontagi ceviriyorum direkt ve sadece sari ariza isigi yaniyor,mars aliyor ama arac calismiyor.

Cozumu,km gostergesini (dashboard) biraz itip baski uygulayip marsi cevirmek bu sekilde marsa basinca calisiyor.
Yani sorun gosterge ile beyin arasinda temassizlik.
Benzer sorunu yasayan arkadaslar icin yararli olur belki.

Bu arada teyp hala calismiyor sigorta kutusundaki teyp ile alakali tum sigortalar normal gorunuyor.