corsa b oksijen sensörü hatası

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba
geçenlerde benim yakıtım arttı bende oksijen sensörünü ustaya değiştirttim (delphi)
önceden 110-130-170 yakıyordu değişince 110-130 yanmadı sonra 2500 sonrasında 170(oksijen sensörü) arıza ışığını yakıyor yani arabayla rampa çıkınca genelde ışık yakıyor buda kısa sürüyor 10 - 20 sn sonra sönüyor sürekli böyle yapıyor şüphelendim buji kablolarını değiştirdim yine aynı devam ediyor bazen 2300 devir civarı sabit hızda gidince tekleme yani sallanma yapıyor acaba bobinden olabilirmi bobin hala orijinal
depoya würth enjektör temizleyici kattım oda çözmedi
motor soğukken yapmıyor motor ısınınca yakıyor
sorun devam ediyor

Son düzenleme:

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun boğaz kelebeğinin yağlanmasıyla olmuş o boruları sökmeden filitre borusundan balata spreyinin ucuna 1 metre ince hortum taktım onuda hava filitresi deliğinden boğaz kelebeğine kadar sokup balata spreyini öyle körü körüne sıktım araba çalışırken yaptım biraz sıktım sonra eksozdan beyaz duman çıkmaya başladı fazla sürmedi oda kesildi pratik ve basit bir yöntem şimdilik çözülmüş oldu
motordan gelen yağ buharı boğaz kelebeğinde yağ birikmesine sebep oluyor

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bogaz kelebeği yapabilir ama bobin ağır basar. Bobin ısınınca elektrik yetiştirmiyor delphi bobinle değiştir. Benim yeni aldığım bobin aynısını yaptı usta kendinden emin bilgisayara bahladi oksijen sensörleri egr ve Boğaz kelebeği arızalı değişecek dedi. Bende başka ilde tanıdığım ustaya telefonla sordum bobini değiştir. Arıza kodlarını sildir. Gez dolaş tekrar ayni ustaya git Arıza kodları varmı baksın zaten çıkmaz dedi. Dediğini yaptım bobini garantiden değiştirip ustaya iyi bir ayar verdim.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bogaz kelebeği yapabilir ama bobin ağır basar. Bobin ısınınca elektrik yetiştirmiyor delphi bobinle değiştir. Benim yeni aldığım bobin aynısını yaptı usta kendinden emin bilgisayara bahladi oksijen sensörleri egr ve Boğaz kelebeği arızalı değişecek dedi. Bende başka ilde tanıdığım ustaya telefonla sordum bobini değiştir. Arıza kodlarını sildir. Gez dolaş tekrar ayni ustaya git Arıza kodları varmı baksın zaten çıkmaz dedi. Dediğini yaptım bobini garantiden değiştirip ustaya iyi bir ayar verdim.

önerin için sağol aklımda tutarım boğaz kelebeğini temizleyince arızalar geçti hatta titremede geçti
denemedeyim bakalım sonucu yazarım
opcom da var çıktıkça arızaları siliyorum
hatta ince hortumu filitrenin ordan denemelik sokunca sanki yağa batırılmış gibi yağlı çıktı
bu boğaz kelebeği yağlanmasını kafaya taktım bunu çözmek gerek yağın gelip birikmesi ciddi meseledir

Son düzenleme: