Cok yakiyor:((

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Aracı bilgisayara soktum. Çok şükür bir sıkıntı çıkmadı. Sıkıntısız olmasına seviniyorum ama gell gör ki 9.3 üzdü.
Benim bu forumda en çok kullandığım iki kelime multimedya ve dpf. Multimedyaları sevmediğimden, dpf'den de ağırlıklı bir şehir içi kullanıcısı olarak çok çektiğimden olsa gerek.

Dpf'den çok bahsettim, yukarıda da anlattım. 15gün öncesine kadar her pazar dpf temizliği yapan aracım 15 gün boyunca hiç temizlik yapmadı.

Neden mi?

Çünkü kendime sabit bir güzergah belirledim, günlük yolum 30km full şehir içi. Hergün müsait yollarda hızımı 66'ya sabitleyip bir vites küçülterek 2100devirde seyrettim trafikte, gereksiz hiç gaza basmadım, sollamak gerektiğinde ya da yeşile yetişmek için basmışımdır belki. 14. Günde şehir içi ortalamam 5.9lt/100km idi göstergede. Ama evel gün ara sokaklara, dur kalk sıkışık trafiğe bir girdim, girmez olaydım 6.3 oluverdi. Dün de vakit darlığı sözkonusu olunca biraz hoyrat kullanmak zorunda kaldım. En fazla kurum oluşumuna sebebiyet veren de bu tarz kullanımdır.

Belki 15 günde birikmeyen kurum birikti ki filtrede, az önce dpf temizliğine yakalandım😕

Dpf temizliği devam ederken çekilen aşağıdaki fotoda devir saatine ve yakıt göstergesine dikkat edin lütfen.

IMG_20191209_124443__01__01.jpg

Bir de dpf temizliği bittikten sonra bakın.

IMG_20191209_125208__01__01.jpg

Devir göstergesindeki düşüşü anladık malum partikül filtre temizliğinin bitişinin işareti. Ya bu yakıt göstergesindeki düşüş neyin işareti ola ki?🙂
3-4 dk rolantide, rolanti hafif yüksek olsa da bu kadar yakıt harcanır mı? Malesef harcanıyor, bu yüzden dpf diyorum sürekli.
IMG_20191209_125609__01.jpg
burada da 1-2 km ilerledikten sonra yakıt göstergesi biraz kımıldadı. Ama sonuç olarak temizlik esnasında epey yakıt harcandı...

İbrahim bey o hız ortalamanızla o yakıt tüketiminiz normal desek yeridir. 1 depoda 8 kere dpf temizliği yapsa aracınız çeyrek depo mazotunuz uçar gider ... Siz bi uzun yol yapın bence....

Son düzenleme:

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Dpf temizliği yapmasının sebebi tam tersini yaptığınızdan dolayı sık sık oluyormuş malesef :) ..Dpf tıkanıklığı,genelde aracı devirsiz ve sakin kullanmaktan meydana gelir..Dizel araçları devirli biraz hoyrat kullanmak gerekir...Sakin kullanımda motor sağırlaşır derlerdi eski abilerimiz ve ustalarımız şimdi Dpf tıkanır motor kurum bağlar...Ara ara aracı 3 veya 4. viteste 30 dakika kadar yüksek devirde(Tercihen Otobanda)kullanırsak Dpf tıkanıklığı yaşanmayacaktır...Yani aracınız Dpf temizliğini yapmak için sizi bekletmeyecek ve uyarı vermeyecektir..
Şunuda ekleyim,devirsiz kullanmanın dışında sürekli kısa mesafe git geller yapan araçlarda Dpf tıkanmalarına daha sık rastlanır..

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ben aracımı alalı 2 ay oldu ancak bunun neredeyse 3bin kmsi uzun yolda yapıldı toplamda hemen hemen 5bin km yol yaptım. Arabayı aldığım ilk gün dpf temizliği uyarısı almıştım ama o günden sonra böyle bir uyarı almadım. Uzun yolda da yakıt çok yakmasın diye 140-150yi geçmedim. Bu dpf temizliği gerektiğini uyarı gelmeden nasıl anlayabiliriz. Motor sıcakken mi devir saati üst limitlerde oluyor.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Ben aracımı alalı 2 ay oldu ancak bunun neredeyse 3bin kmsi uzun yolda yapıldı toplamda hemen hemen 5bin km yol yaptım. Arabayı aldığım ilk gün dpf temizliği uyarısı almıştım ama o günden sonra böyle bir uyarı almadım. Uzun yolda da yakıt çok yakmasın diye 140-150yi geçmedim. Bu dpf temizliği gerektiğini uyarı gelmeden nasıl anlayabiliriz. Motor sıcakken mi devir saati üst limitlerde oluyor.
partikül filtresinde yeterince kurum biriktiğinde araç bir uyarı vermeksizin devir yükseltir bu yükseliş ancak rolantide anlaşılabilir. Aracınız uzun yolda 2000devir üzerinde kendiliğinden temizlik yapıyordur.

• Beğen
Tepkiler: psk.selman

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu Şekilde kullanırsanız Dpf temizliğine gerek olmayacağını düşünüyorum...Araç kendi kendine Dpf temizliğine girdiği zamanki Duyumlarımı paylaşıyım;,Dpf temizlği devreye girdiği zaman araç rolentide iken fan son hız ve gürültülü birşekilde çalışır..Anlık Yakıt tüketim değerleri yükselir,egzozdan duman aşırı sıcak bir şekilde atılır,arka cam rezistansları son kademe çalşıyor gibi ısınıyormuş..Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız aracınızı kesinlikle stop etmeyin...

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Eğer öyle ise sıkıntı yok teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Ibrahim5563

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir inceden tekirdağ attın 180 160 yolun musaitligine gore basabildim. 5.5 cok uzmez beni.
20191209_184258.jpg

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bence çok iyi değerler..Pazar günü bende Kadıköye geçtim 116 km git geldi sanırım fotolarını paylaşırım..Tabi malum köprü ve şehir trafiğine rağmen aynı değerleri almışız...Yani dediğimiz gibi kısa mesafe ölçü değil...Her motor soğukken ve düşük devirde daha fazla yakar...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.56.59 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.56.59 (1).jpeg
    140.6 KB · Görüntüleme: 75
  • WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.56.59.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.56.59.jpeg
    120.5 KB · Görüntüleme: 83
  • WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.57.00.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-10 at 08.57.00.jpeg
    128.1 KB · Görüntüleme: 86