Cok yakiyor:((

Ibrahim5563

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.a. herkese merhaba. 2017 astra k 1.6 otomatik 25000 bir araç aldım. Daha uzun yol deneyimi yaşayamadım ama şehir içinde 9.5 litre yakıt gösteriyor. 1 depoyla 500 km yapamadım neredeyse. Ortalama hız 15 km. Çok fazla değil mi. Beni Bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

Guven

VIP Üye
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Aramıza hoşgeldiniz İbrahim Bey. :)

• Beğen
Tepkiler: Ibrahim5563

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
S.a. herkese merhaba. 2017 astra k 1.6 otomatik 25000 bir araç aldım. Daha uzun yol deneyimi yaşayamadım ama şehir içinde 9.5 litre yakıt gösteriyor. 1 depoyla 500 km yapamadım neredeyse. Ortalama hız 15 km. Çok fazla değil mi. Beni Bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.
Aleyküm selam. Aracınız hayırlı olsun. Ortalama hızınız çok şey anlatıyor aslında. Tabir caizse aracınız 500km yol gitmemiş, sıkışık trafikte sürünmüş resmen. Yeni nesil dizeller durmayı pek sevmezler. Buna bağlı olarak yavaş gidince pek devir de çevirememiştir motor, dolayısıyla dizel partikül filtresi (dpf) temizliği de sık girmiştir devreye, bu da epey yakıt tüketimini artırır. Dpf temizliklerinin bitmesini beklemediyseniz aracın egzosunda kurum birikmesi artmış olabilir. Sorun teşkil edecek bir durum olursa araç gereken uyarıları verecek ve sizi yönlendirecektir.

Start/Stop olması lazım aracınızda, devreye giriyor mu? Girmiyorsa akünüz zayıflamış olabilir, bu da hemen hemen +1lt demek.

Şehir içinde biraz daha trafiği sakin yolları tercih etmeniz hem yakıt tüketiminizi düşürecek, hem de aracınızın sağlığını koruyacaktır. Arada bir de uzun yola çıkarsanız araç iyice rahatlayacaktır...

Ibrahim5563

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aramıza hoşgeldiniz İbrahim Bey. :)
Hoş bulduk güven bey. Inşallah o sondaki gülüş yakıt ile alakalı değildir. 😁😁

• Beğen
Tepkiler: Guven

Ibrahim5563

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aleyküm selam. Aracınız hayırlı olsun. Ortalama hızınız çok şey anlatıyor aslında. Tabir caizse aracınız 500km yol gitmemiş, sıkışık trafikte sürünmüş resmen. Yeni nesil dizeller durmayı pek sevmezler. Buna bağlı olarak yavaş gidince pek devir de çevirememiştir motor, dolayısıyla dizel partikül filtresi (dpf) temizliği de sık girmiştir devreye, bu da epey yakıt tüketimini artırır. Dpf temizliklerinin bitmesini beklemediyseniz aracın egzosunda kurum birikmesi artmış olabilir. Sorun teşkil edecek bir durum olursa araç gereken uyarıları verecek ve sizi yönlendirecektir.

Start/Stop olması lazım aracınızda, devreye giriyor mu? Girmiyorsa akünüz zayıflamış olabilir, bu da hemen hemen +1lt demek.

Şehir içinde biraz daha trafiği sakin yolları tercih etmeniz hem yakıt tüketiminizi düşürecek, hem de aracınızın sağlığını koruyacaktır. Arada bir de uzun yola çıkarsanız araç iyice rahatlayacaktır...
Tekrar merhaba ömer bey. Ya aslında sürünme demeyelim de, ben yol kenarında yürüdüm aracım beni takip etti öyle bir 500 km😃
Dpf temizliklerinin bitmesini beklemediyseniz derken birşeyleri beklemem gerektiğini bilmiyorum.
Bu güzelim arabada yok start stop.
Hatta geri görüş kamerası bile yok anca düdük öttürüyor 🤪

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kısa mesafelerde normalde dizel çok yakar...Kaç km de bu yakıt safriyatı oldu?

Guven

VIP Üye
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Hoş bulduk güven bey. Inşallah o sondaki gülüş yakıt ile alakalı değildir. 😁😁
Kesinlikle değil tabii. Sizi güler yüzle karşılamak istedim sadece.
Ama yakıt sarfiyatına da şaşırmadım değil. Benim Astra J'de şehiriçi 5.5'in üzerini görmüyorum. (136 bg. düz vites dizel 2015 model) Sehirdışı 4-4.5 arası dolaşıyor.
Doğrusu bu kadar fark olacağını düşünmemiştim.

Ibrahim5563

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar merhaba ömer bey. Ya aslında sürünme demeyelim de, ben yol kenarında yürüdüm aracım beni takip etti öyle bir 500 km😃
Dpf temizliklerinin bitmesini beklemediyseniz derken birşeyleri beklemem gerektiğini bilmiyorum.

15757095065914343184096912407255.jpg

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
İbrahim bey sürünme dediysem, bu arabanın hakkı şehir içi sıkışık trafik değil, yoğun trafiğe sokarsak ne yapacağını şaşırır demek istedim yanlış anlamayın. Bu araba uzun yol sever, rampa sever ama durmayı hiç sevmez. Astra j'lerin 1.6 cdti otomatik viteslilerinde start stop olmadığını biliyordum ama s/s olmayan astra k olduğunu bilmiyordum.

Şimdi start stopu bir kenara bırakalım. Anladığım kadarıyla bir sorununuz yok ama bu şekilde kullanmaya devam eder ve aracınızdan gelen tepkileri takip etmezseniz ilerleyen zamanlarda sorunlar baş gösterebilir.

Her euro 5, euro 6 normlu dizel araçta olduğu gibi sizin aracınızda da dizel partikül filtresi denilen bir filtre var. Çevreye yayılan zararlı gazları azaltmak adına eklenmiş bir sistem.
Fabrika bacalarındaki filtreler gibi düşünün. Oluşan kurumlar eski sistemlerdeki gibi direkt dışarı atılmak yerine bu filtrede birikiyor.

Filtrenin doluluk oranı belli bir değere geldiği zaman aracın beynine bu kurumların yakılması emri veriliyor. Veriyor fakat kurumların yakılabilmesi için hararetin 90 olması yani motorun sıcak olması gerekiyor. (Edit: dpf temizliğinin başlaması için hararetin 90 derece olması gerekmiyor. Geçenlerde hararet 60 derece iken dpf temizliğine denk gelerek öğrendim.) Yani kısa mesafe gidip gelinirse motor o ısıyı hiç göremez, temizlik te yapamaz. Gerekli şartlar oluştuğunda motorun devri 1000'e çıkarak dpf temizliğini başlatıyor(Klima açıldığında devirin yükselmesine benzer). 4-5dk bu devirde motor çalışıyor. Ve temizliği bitirdiğinde tekrar normal devrini buluyor. Bu temizlikler atlanırsa, yani sonlanmadan motor stop edilirse dpf'deki kurum birikimi artar ve araç sürmeye devam edin uyarısı verir, 2500devirde ışık sönene kadar sürmeye devam edilir. Bu uyarı da dikkate alınmazsa bir süre sonra araç kendini korumaya alır. Turbo devre dışı kalır ve araç belli bir devri geçmez. Servise gidin uyarısı verir. Filtrenin değişmesine kadar gidebilir. Filtre de bildiğim kadarıyla çok pahalı. 5000-10000tl masrafı oluyor sanırım...

Şehir dışı yolda motor yüksek devirlerde çalıştığından farkedilmeden bu kurumlar yakılabiliyor.

@güven abinin aracı benim aracımın manueli astra j ikisi de

IMG_20191207_110620.jpg

Bu da benim şehir içi tüketim değerim.

Sizin astra k ve bizim j'lerde bulunan B16DTH kodlu dizel motor aynı, şanzuman farkı, start/stop vb. Farklı Ekipmanlar aynı motorlu araçlarda tüketimi çok farkettiriyor.

Ama dediğim gibi aracınıza biraz nefes aldırmanız lazım arada şehir dışı yaparak ya da sakin yolları kullanarak...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat ve Guven