Çok Kısa MEsafe Ecoflex Yakıt tüketimi

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çok Kısa MEsafe Ecoflex Yakıt tüketimi

türk_187 link' Alıntı:
dün servisteki uzman arkadaş özellikle uzun yoldan gelince dizel motor muhakkak 3-4 dakiika rolantide çalıştırıp stop edilmeli dedi.. bunu da bir kenara yazalım...
yüksek devirden sonra 1 dk falan yeter dedi servis..örneğin uzn yol gittiniz ve şehir trafiğine girdiniz o zaman zaten araç düşük devirlerde seyrettiği için o bir kaç dk buradan telafi edilebiliyormuş park esnasında da 25-30 sn bekledikten sonra kontak kapatılacak ve muhakkak ki direksiyon düz olacak..

ama ilk kez çalıştırırken soğuk havalarda 2-3 dk bekleyin ısınmasını... dediler :)

coskunt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaslar uzun mesafe yada yüksek devirde dizel aracı kullandıktan sonra stop etmeden bir süre beklemek turbo nun türbünlerinde ki fazla yağın süzülmesini sağlamak içindir. Eğer bu yağın süzülmesi beklenmez ve türbünler durduğunda fazladan yağlı kalırsa zaman içerisinde türbünlere zarar verir. Ayrıca aynı sekilde araç bir anda kapanırsa gerekli yağ pompalaması yapılmaz bu seferde kalması gerekenden az yağlı kalır türbünler ve bu da zarar verir. Anlayacağınız ince bir çizgi var.  :)

Sonucta aracı stop etmeden 1 dakika bekletmek yeterli olucaktır. Bu süre turbo dönüş hızının azalması için yeterlidir. Fazlası gereksiz.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

coskunt link' Alıntı:
Arkadaslar uzun mesafe yada yüksek devirde dizel aracı kullandıktan sonra stop etmeden bir süre beklemek turbo nun türbünlerinde ki fazla yağın süzülmesini sağlamak içindir. Eğer bu yağın süzülmesi beklenmez ve türbünler durduğunda fazladan yağlı kalırsa zaman içerisinde türbünlere zarar verir. Ayrıca aynı sekilde araç bir anda kapanırsa gerekli yağ pompalaması yapılmaz bu seferde kalması gerekenden az yağlı kalır türbünler ve bu da zarar verir. Anlayacağınız ince bir çizgi var.  :)

Sonucta aracı stop etmeden 1 dakika bekletmek yeterli olucaktır. Bu süre turbo dönüş hızının azalması için yeterlidir. Fazlası gereksiz.
benzinli turbolular içinde geçerli bu olay vaktiniz varsa zaten 30-40 sn lik bir olay durduktan sonra bir süre çalıştırmaya devam edin

coskunt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet kalkıştada bekleyin demelerinin sebebi türbünlerin yağlanmaya başlamasını beklemek, bir anda cok yüklenmemek. Aslında cok önemli bir nokta. Sadece bir dakika bekleyerek ciddi bir aşınma sorununun önüne geçilebilinir.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esmerce link' Alıntı:
Allah razı olsun arkadaşlar teşekkür ederim; evet resimdeki bebiş benim Egişim resimde henüz birkaç aylık  askk askk

maşallah allah esirgesin

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar aynı yolu kullanarak eve dondum... 7.3 olan ortalama tüketim 6.3'e dondu.. motor yine soguktu. evden-işe, işten- eve 9.6 km'de ortlama tüketim 6.3lt /100km.

10 km olsa 6,3/10= 0,63 lt. yakmış demek...bu da 0,63 x 3.64 =2,29 tl maliyet demektir....

otobus bileti gidiş 1.65tl geliş 1.65 tl.. toplam 3,30 tl = otobusten bile tasarrufluu 011zaa  011zaa  011zaa

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
arkadaşlar aynı yolu kullanarak eve dondum... 7.3 olan ortalama tüketim 6.3'e dondu.. motor yine soguktu. evden-işe, işten- eve 9.6 km'de ortlama tüketim 6.3lt /100km.

10 km olsa 6,3/10= 0,63 lt. yakmış demek...bu da 0,63 x 3.64 =2,29 tl maliyet demektir....

otobus bileti gidiş 1.65tl geliş 1.65 tl.. toplam 3,30 tl = otobusten bile tasarrufluu
011zaa  011zaa  011zaa

bence bu yazınızı "Neden Astra j yi seçtiniz?" başlığı altında da paylaşın greatt

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar, bugun tekrar aynı koşullarda okula geldim. ort tüketim, 6.3'den 6.6'ya çıktı... muhtemelen eve döndüğümde de 6.2-6.3 veya 6.4 degerini alacağım...( motor okula geldiğimde 70C'ye yeni çıkıyordu).. toplam mesafe gidiş geliş 9.6km.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

az önce şehiriçi kullanımı için ortalamayı sıfırladım
gittiğim km 4 gidiş + 4 geliş = 8 km
çok sakin kullanmaya çalıştım ve ortalama yakıt tüketimi 5.4 gösteriyor, keşke fotosunu da çekseydim.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

HaKaN link' Alıntı:
az önce şehiriçi kullanımı için ortalamayı sıfırladım
gittiğim km 4 gidiş + 4 geliş = 8 km
çok sakin kullanmaya çalıştım ve ortalama yakıt tüketimi 5.4 gösteriyor, keşke fotosunu da çekseydim.

sanırım düz yolda ve hafif trafikte kullandınız... yoksa sizin motor baya bir açılmış 011zaa