Çok Kısa MEsafe Ecoflex Yakıt tüketimi

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Arkadaşlar Bizim Ecoflex'ler de bir şeyi farkettim... çok kısa mesafeli kullanımlarda (örn, 3-4 km ) araç ortalama 8 lt civarında yakıyor... motor harareti 90C'ye çıkınca bu tüketim 7lt'ye geriliyor... bu nedenle aracı çalıştırdıktan sonra motoru muhakkak biraz ısıtmak gerekiyor. yoksa tüketim artıyor...

bugun test etmek istedim. sabah ort yakıt tüketimini sıfırladım.. 1 dak çalıştırdım. 6lt- 7.3 lt'ye çıktı.... rolantide.... Beylikdüzü Migrostan, ara yollarda dur kalklı trafikle rampa yukarı(hafif) tüyap'a geldim(motor sıcaklığı 50 C derece bile olmadı...... araç E-5'e çıkana kadar ort yakıt tüketimi 8.3 lt idi. E-5'te 400metre düz yolda sıcaklık artşı ile birlikte(90 derece) ve düz yolunda etkisi ile 7.2 lt'ye düştü. kontağı kapattım..
aynı yolda hafif aşağı eğimli akşam döneceğim,, tahminim bu yakıt ortalamasının 6.5'e düşeceği yönünde....

SONUÇ: Dizel araçlar'da kısa mesafeli kullanımlarda bu mevsimde yakıt tüketimi motor ısınana kadar epey bir yükseliyor... geçen gün 100 KM hızda CC'da silivriye (43-45 km) 4.1 ort tüketim ile gittim. 120-130 CC'da dondum ve 160 yaptığım oldu.... ort tüketim 5 lt idi....toplamda... araç orta ve kısa mesafede çok ekonomik... ama kısa mesafede motor sogukken yakıt tüketimi çok fazla

Arkadaşlar aynı testi 1.4 turbo veya 1.6 115 bg lik araçlarınızla da yapıp bizimle paylaşabilir misiniz?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çok Kısa MEsafe Ecoflex Yakıt tüketimi

bizdede öyle motor sıcak bile olsa trafikte artarken bir boşluk bulup 120-140 larla gidince direk inmeye başlıyor tüketim. istanbul trafiği ve kısa mesafe kullanım çok kötü etkiliyor tüketimi

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynen acelemiz yoksa biraz motorun ısınmasını beklemek yakıt tüketimini azaltır
birkaç gündür motor soğuk iken kısa mesafe kullanıyorum aracı geçen hafta sıfırlamıştım
6 lt oldu ortalama en son, gaza biraz fazla yükleniyorum aceleden.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dizel tercih etmememin bir nedeni de motor soğukken ve durk kalklarda ( aracın ağır olması nedeniyle ilk kalkışta zorlanacağı için )  çok ekonomik olmaması.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben ortalamanın hala ekonomik olduğu kanısındayım aynı mesafede sabah kullansam benzinle bunun iki katı olacağı kanısında olduğum için yani motorun soğuk olması sadece dizel için değil benzinli araçlarda da bu durum geçerli olduğu için
bu aracı tercih ettim.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben hem benzinli meganı hemde dizel astrayı kullanan biri olarak  yakıt iki kat fark eder diyorum. tecrübe ile sabit.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

halil bey siz de kısa mesaede test edip ortalama değeri bizimle paylaşabilir misiniz?

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benzinli araçta soğukken ve dur kalk yaparken çok yakar tabi ki. ama dizel araç daha geç ısınır ve kalkışlarda biri 1.3 diğeri 1.4 olduğu için biraz fark eder. bu benim şahsi düşüncem ve tercihim. sn türk benim aracım kısa mesafede de uzun mesafede de soğukken de sıcakken de sizin aracınızdan daha çok yakıyor müsterih olunuz :) dizel ve benzinli kıyaslaması yapmıyorum. ben aracımı özellikle sabahları yoğun trafikte kullanmak zorunda kalıyorum. dizel kullanan bir iki arkadaşımda kısa mesafade motor soğukken araçlarının çok da az yakmadığını söylemişti. nacizane motor bilgimle de bunun böyle olacağını düşündüğüm ve yine şahsi görüşüm olarak dizel araçtan zevk almadığım için tercih etmedim. 

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

iş anlaşıldı... hepimizde olan bir sorun bu....

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ortalama tüketiminiz yüksek görünüyor ama bunun sebebi soğuk motorlarda jiklenin açık olması.

Yol bilgisayarı bu şartlar altında tüketimin yüksek olacağını gösterse de jikle devreden çıkınca tüketim düşer ve sizin rölantideyken motoru ısıtmak için tükettiğiniz akaryakıt ile -motora göre- 10 - 40 km yol yapılabilir.

Bu yüzden motoru (hava çok soğuk değilse) ısıtmak için beklemek tüketimi arttırır, yapılması gereken motoru soğukken zorlamadan hareket ettirmektir.