ÇOK ACİLL

zamorano007

Kayıtlı Kullanıcı
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Rolanti dengesizli bircok sebepten olabilir, map sensoru maf sensoru, egr, buji, atesleme bobini gibi. Bu havalandirma valfinin testini yapsin calisiyorsa sorun yoktur. Kanister kutusuna vakum testi yapsin arizali olup olmadigi anlasilir.

SM-G970F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

umitmahir49

Kayıtlı Kullanıcı
49-Muş
Siteyi ziyaret et
Rolanti dengesizli bircok sebepten olabilir, map sensoru maf sensoru, egr, buji, atesleme bobini gibi. Bu havalandirma valfinin testini yapsin calisiyorsa sorun yoktur. Kanister kutusuna vakum testi yapsin arizali olup olmadigi anlasilir.

Kanister kutusu zaten hava kaçırıyor dedi. Sensörlerin hepsi sıfır zaten çoğu yeni takıldı

zamorano007

Kayıtlı Kullanıcı
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
O zaman kutuyu degistirmek gerek yada catlak varsa plasyik kaynagi ile onarilmasi gerekli

umitmahir49

Kayıtlı Kullanıcı
49-Muş
Siteyi ziyaret et

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Aracta kontagi kapattigin zaman calismaya devam etme varmi

umitmahir49

Kayıtlı Kullanıcı
49-Muş
Siteyi ziyaret et
Yok öyle bi sorunu yok abi

Korkmazoglu

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Depodaki benziz buharini depolayan ve emme monifolduna aktaran sistemin deposu, diger adi ile karbon kanister deposudur.

Benzinli motorların yakıt deposunda bulunan sıvı benzinin üzerinde her zaman bir miktar benzin (yakıt) buharı bulunmaktadır. Bu yakıt buharının depodan çekilip, geçici olarak depolanmasını ve emme manifolduna (gaz kelebeği boğazına) gönderilmesini sağlayan sisteme EVAP Sistemi - "Benzin Buharı Emisyon Kontrol Sistemi" denir. Benzin deposu hava tahliye sistemi olarak da belirtilebilir. Benzin buharını depolayan kutuya karbon kanister kutusu denir. Benzin buharının emme manifolduna gönderilmesi sayesinde, hem benzin deposundaki benzin buharı (hidrokarbonlar) doğaya salınıp havayı kirletmemiş, hem de benzine verilen para (yakıt) boşa gitmemiş yakıt tasarrufu sağlanmış olur.

Aktif karbon filtresinde depolanan benzin buharı, uygun zamanlarda elektronik kontrol ünitesinin (ECU) kontrolü altında, miktarı ayarlanarak, emme manifolduna (gaz kelebeğinin hemen sonrasına) gönderili ve motorda yakılması sağlanır.
EVAP: Evaporative Emission Control Canister : Buharlaşma emisyon kontrol kanisteri ya da Evaporative Emission Control System: Buharlaşma emisyon kontrol sistemi olarak da otomotiv literatüründe geçer. Burada kastedilen benzi buharı geri kazanımı/yeniden kullanımıdır.
138828e7985323caac2378d541a3e084.jpg

Elinize sağlık.

veccayip

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Anlatılan depo içindeki karbon kömürleri dağılıyor ve motor içine valf vasıtasıyla gitmeye başlıyor. Benzin buhar borusu tamamen tıkanıyor. Valf te bu nedenle görevini yapamaz oluyor.Zaten valfi sökünce içinden küçük karbon parçaları çıktığını göreceksiniz.Ben yaşadım boruları komple temizledim, valfide değiştirdim. Kontak kapatılınca çalışmaya devam etme sorunu var ise valf sürekli açık kalmış ve depodan benzin buharı emmeye çalışıyor demektir.

ali ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Hocam benim sorunumda araba sabahlari benzinde calismiyor. Ama calistiktan sonra benzinde gidiyor. Ve gun icinde araba normal calisiyor. Uzun sure calismadigi zaman bu sorun oluyor.
Anca lpg basili tutup mars yapinca calisiyor. Sizce sorun nedir?
Depodan gelen benzin buhar hortumu galiba icinde karbon parcalari gibi kurumlar vardi. Yardim lutfen

20201101_1221298ea7752030741767.jpg

Anlatılan depo içindeki karbon kömürleri dağılıyor ve motor içine valf vasıtasıyla gitmeye başlıyor. Benzin buhar borusu tamamen tıkanıyor. Valf te bu nedenle görevini yapamaz oluyor.Zaten valfi sökünce içinden küçük karbon parçaları çıktığını göreceksiniz.Ben yaşadım boruları komple temizledim, valfide değiştirdim. Kontak kapatılınca çalışmaya devam etme sorunu var ise valf sürekli açık kalmış ve depodan benzin buharı emmeye çalışıyor demektir.
çalışıyor demektir.
Hocam benim sorunumda araba sabahlari benzinde calismiyor. Ama calistiktan sonra benzinde gidiyor. Ve gun icinde araba normal calisiyor. Uzun sure calismadigi zaman bu sorun oluyor.
Depodan gelen benzin buhar hortumu galiba icinde karbon parcalari gibi kurumlar vardi. Yardim lutfen

ali ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et

20201101_1145017ba127705c770481.jpg
hocam bu resimdeki hortumlardan birisi iste