çift kapi kilitlemeyle otomatik cam kapatma

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece bilgi var yardımcı olan yok. :(

kardes araban sanirim astra astra icin baglanti semasi gayet ayrintili verilmis arti devrede 5 liralik devre gidip bi radyo tamircisine 10 lira verip yaptirabilirsin.hic bilemedin baglanmis resimleri siteden indir bir ciktisini al bi teyp tamircisine yaptir.

illaki ben yapamam diyorsan ben sana kktc den gonderirim de 35 lira burdan en ucuz kargo yurt disi oldugu icin.35 liraya sen komple elin degmeden taktirirsin bunu.

Cok garip olan bisey var, ufuk bey ve onunla birlikte kac arkadas bikmadan sikilmadan bilgi veriliyor,ama surekli laf var bilgi yok deniliyor,ben bi kapasitor cevirisi verdim,yarim yamalak bilmekle suclandim.
Acaba bana yarim yamalak bilyior diyen arkadas hayatinda kac kere lehim yapmis,kac kere devre okumus sema cikarmis ariza bulmus devre kurmus???

Bu devreyi kurmak tasarlamak ve hangi bacaklarin neye baglanacagini bulmak icin acaba kac saat ugrasti.

Ama bazilari direk armut pis azima dus yapiyor,tatmin olamayincada ona buna bilmiyosun yardim yok diyor.

Ne yapsin insanlar?devre kursun gondersin yapamazsaniz ustune bide binsin otobuse gelsinde baglayiversin isterseniz.

Adi uzerinde bu bir DIY proje yani DO IT YOURSELF ( KENDIN YAP)
projesi,e yani sizin istediginiz baskalari icin yapiver,ustune kargola beceremezse bide git bagla projesi olmasi lazim...

Insanlara bilmiyorsun,yardim etmiyorsun demek kolay, bende kendi arabama bagliyamadim,2 gece sabahladim vectra nin semasi icin,butun tesisati darmadagin ettim,simdi bende kalkip millete laf mi edeyim?
Ben bu baglantiyi 2 gece ugrastim onlarca yabanci siteden arastirdim kapi dosemesiz gezdim 3.cu gun buldum dogru yerleri.

Yani gercekten cok garip geliyor bana.Onlarca insan bu devre kurdu yapti,hatta adresine istedi postalandi.
bu devreyi kullanlar bir kuru tesekkurden baska tasarlayana ne yapti da boyle alacakli gibi konusuluyor???

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Degerli arkadaslar burada size olayi madem ole yapamayanlar icin biraz daha acarak anlatmasya calisayim.
once devre elemanlarini tanitalim
role(coil) kosullu devam saglar
Nasil mi? su sekilde ;
Role lerde ana mantik sudur 2 tane tetikleme bacagi 2 tanede kapi bacagi vardir.
bu tetikleme bacagindan voltaj gelince yani - ve + kapi bacaklarini kisa devre yapar.
yani soyle bir ornekle aciklayayim elimizde 1 adet role var bu rolenin tetikleme bacaklarina ihtiyaci olan voltaji verdigimizde(role 12 voltluksa 12,5 se 5,24ise 24)rolenin tetikleme bacaklari cekecektir ve diger 2 bacagi kisa devre oluporaya bagladigimiz her ne ise calismasini sagliyacaktir.)

diyot(diode): akimin sadece 1 yonde gecmesini saglar.burada kullanim amaci dogru baglanti oldugunda sadece camlarin kapanmasini saglamak,acilmasini engellemektir.

kondansator(capasitor):bacaklarina gelen akimi depolar role gibi malzemelerde kullanildiginda rolenin kontak suresini uzatir.Akimi uzerinde depolar,ihtiyac durumunda kullanir.

bize lazim olan aletler : bir adet araba ampulunu mumkunse sinyal falan olsun iki bacagina kablo baglayip yayiniza alin.bir bacagini sase ye sabitleyin.bu bizim cift kilitleme kablosunu bulmamizi sagliyacak.

aracinizda belirtilen kablolari denediyseniz ve olmadiysa renkler yoksa hikaye burada basliyor.

simdi arkadaslar oncelikle kapidaki kilitleme mekanizmasini sokun ve arkasina giren kablolari not alin.bunlardan biri cift kilitleme nin kablosu.simdi bu kablolari siyirin teker teker deneyin.deneyeceginiz kabloya ampulun kablosunu baglayin,ampulun diger kablosunu da saseye baglayin.eger ampul yanarsa cift kilitleme yaptiginizda dogru kablodur.simdi bu kabloyu rolenin tetikleme bacaklarinin diyotlu olanina baglayin,tetikleme bacaginin digerini de sase ye baglayin.Simdi kablo demetinden kapi kilitmeye gitmeyen kablolari deneyin.gene ampulu kullabilirsiniz.bu sefer cam kapatma kablosunu bulucaz,yalniz dikkatli olun bazi kablolar sadece on cami kapatiyor yada aciyor.simdi bu deneyecegiz kablolara teker teker ampulun bi ucunu degdirin,ampulun diger ucuda sasede olsun.bu sefer ampul yanmayacak ama dogru kabloyu buldugunuzda camlar kapanacak.
diyelim ki buldunuz dogru cam kapama kablosunu.simdi bunu da rolenin kapi bacaklarindan diyotluya baglayin,digerini de sase ye bu kadar.

rolenin tetik bacaklari cit cit etmesini saglayan bacaklardir.
ayrica deneme yapmadan once kapi soketini baglayin tekrar yoksa cift kilitlemez ve kapi daki kapinin kapandigini anlayan anahtari cift kapama yaparken bastirin sanki kapi kapaliymis gibi...
umarim acik bir anlatim olmustur...

Son düzenleme:

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada cift kilitleme kablosunu buldunuz diyelim bide bunu direk saseye bagliyayim da cift kilitleyim demeyin,kablo elinizde ise elinizi sonrada tesisati yakarsinniz bilginize...

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
bu arada cift kilitleme kablosunu buldunuz diyelim bide bunu direk saseye bagliyayim da cift kilitleyim demeyin,kablo elinizde ise elinizi sonrada tesisati yakarsinniz bilginize...

Lafım sana değil dostum. Yanlış anlaşılma olmuş...
Bu arada sanıyormusunki öyle pc başında melül melül bakıyorum 3 gün önce aydındaki tüm teypcileri vs dolaştım elimde yazınların (cıktı olarak) resimler gösterdim ama kimse uğraşamayız diyor. Ben ne yapayım şimdi. Evet hazır istiyorum çünkü elimden hiç bir şey gelmiyor. Lehim diyorsun Lehim makinama yok olsa bile anlamam, Transtör vs vs bilsek DIY kuralına uyucaz herhalde. Kusura bakma hiç istememiş say.

Daha öncede bir arkadaş yapmıştı aynısını anlattı. Bende müsait olduğunda ne gerekli ise malzemeleri beraber alalım. Sen yap işçilik ne kadar ise vereyim demiştim tamam dedi. 3 aydır halen bekliyorum. Sen bana 70TL den bahsediyosun fakat ben işimi gücümü bırakıp bir şehirden diğer şehire giderim bu 10TL 'lik cihaz için diyorum. Sözüm sana değil teşekkür ederim. Ben arabayı ilk aldığım gün zaten 10TL verdim servisteki eleman kapıyı söktü 2 kabloyu birbirine bağladı. Kapılar kitlenince otomatik camlarım kalkıyor fakat ben immobilizeri (cift kitlemede) devreye soktuğumda kapansın istedim.

kemal erim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada sanıyormusunki öyle pc başında melül melül bakıyorum 3 gün önce aydındaki tüm teypcileri vs dolaştım elimde yazınların (cıktı olarak) resimler gösterdim ama kimse uğraşamayız diyor. Ben ne yapayım şimdi. Evet hazır istiyorum çünkü elimden hiç bir şey gelmiyor. Lehim diyorsun Lehim makinama yok olsa bile anlamam, Transtör vs vs bilsek DIY kuralına uyucaz herhalde. Kusura bakma hiç istememiş say.

Daha öncede bir arkadaş yapmıştı aynısını anlattı. Bende müsait olduğunda ne gerekli ise malzemeleri beraber alalım. Sen yap işçilik ne kadar ise vereyim demiştim tamam dedi. 3 aydır halen bekliyorum. Sen bana 70TL den bahsediyosun fakat ben işimi gücümü bırakıp bir şehirden diğer şehire giderim bu 10TL 'lik cihaz için diyorum. Sözüm sana değil teşekkür ederim. Ben arabayı ilk aldığım gün zaten 10TL verdim servisteki eleman kapıyı söktü 2 kabloyu birbirine bağladı. Kapılar kitlenince otomatik camlarım kalkıyor fakat ben immobilizeri (cift kitlemede) devreye soktuğumda kapansın istedim.

Alpmurat bey bu devreyi bağlıyanı bulursanız bende yaptırayım..Birde aydında bizim sitenin ustalarından Tansu ve soner bey var bu arkadaşlara sordunuzmu..?

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. devreyi radyo tamircisi filen pek anlamaz aslında çok basit. bulunduğunuz şehirde mutlak meslek lisesi veya meslek yüksek okulu vardır. ordan biraz merak anlayan elektronik öğrencisi çok rahat gereken lehimlemeyi yapacaktır. Devreyi iki senedir kullanıyorum sıkıntı yaşamadım. yalnızca kabloları tespit ederken dikatli olun. renkler modele yıla göre farklı olabilir. veya ben kapının içindeki renkleri söyledim. eşikteki renkler farklı olabilir. bu arada lehim makinesi, lehim minyoncudan alabilirsiniz. mazemelerde elinizde varsa iki noktayı birleştir havya ile ısıt lehimi temas ettis havya çek souması bekle o kadar

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

o zaman size soyle bir cozum sunayim,en yakin elinde TECH 2 cihazi bulunan opel servisine gidin.Aracin imoblizer sistemine baglansin yalniz araci oradan omega b olarak tanitsin.
Ve cift kilitlemede tum camlar kapansin ayarini aktif etsin.

Ben yaklasik 5 yildir TR de degilim,gormeyeli bizim ustalar ne kadar artist olmusya 4 parca lehim yapmaya 10 lira alsan ne var?ben butun gun yaparim parca basi 30 sn almaz.

Ayrica o yaptigin sistem(iki kablo kisa devresi ile yapilyior) akune zararli oldugu baya bi yerde soylenilmis bilgin olsun.

Incittiysem kusura bakma bir kapasitor konusunda aydinlatalim dedik,bilmislik yapiyor olduk da sinirim bozuldu.

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar yapamayanlar icin bu 2-3 gun icinde ptt ye gidecem.Basit posta ucreti ne kadar soracam.Ucuz biseyse(biliyorum kargo en az 35 lira aliyor kargodan) yapayim gondereyim size,4-5 lira bisi cikarsa posta ucreti toplam 10 liraya cikar size.
bu sorunda burda cozulmus olur

D4rkn3ss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

"ben işimi gücümü bırakıp bir şehirden diğer şehire giderim"

Ankara'ya bekliyorum..

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar ptt 8 lira istiyor,malzemeler de 6.5 tl.(kktc de malzemeler biraz daha fazla)
toplam 14.5 tl yani 15 tl.
Simdi kac kisi istiyor.Toptan bana soyleyin.ona gore yapayim.