Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkcası Combomuzda arka taraf ciddi anlamda en koyusu.. tüvden hafif kusurlu geçiyor,polis kontrolünde ise şöför tarafında film olmadığı için,bi de genelde babam kullandığı için pek sorun olmadı..
Ama olmayacak denemez elbette,kısmet..

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Camlarımda film yok ama olacak, olunca da yasak değil diyeceğim, o açıdan bana pek bir kapak olmamış görüşündeyim. :) Basında çıkan başlıklara da hiç inanmayın, o başlıklarla haber içeriğinin alakası yoktu.

Aynı soruyu ben de Adana Emniyetine sormuştum. Bana gelen yanıt da buna benzerdi ancak cezai işlemden bahsetmiyorlardı.

Yönetmeliğin ilgili fıkrası şöyle diyor:
Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

Bu kanun yeteri kadar açık değil. "Görüntüyü değiştirecek seviyede" renkli kullanımı ve "renkli" film tabakaları yasaklanmış. Görüntüyü ve rengi değiştirmeyen film tabakaları yasaklanmamış. Bu maddeye göre cezai işlem uygulanabilmesi için görüntünün değişmesi ve renkli olması gerekiyor. Kanun bunun tanımını yapmadığı için görevli arkadaşlar kendi yorumlarıyla işlem yapabiliyorlar. Tutup da camları kapkara yapmadıysanız, teknik şartnamelere uygunsanız da doğru şekilde itiraz ederek o gazetelerde "cam filmi serbest oldu!" diye çıkan haberlerdeki avukat gibi cezadan kurtulabilirsiniz.

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Camlarımda film yok ama olacak, olunca da yasak değil diyeceğim, o açıdan bana pek bir kapak olmamış görüşündeyim. :) Basında çıkan başlıklara da hiç inanmayın, o başlıklarla haber içeriğinin alakası yoktu.

Aynı soruyu ben de Adana Emniyetine sormuştum. Bana gelen yanıt da buna benzerdi ancak cezai işlemden bahsetmiyorlardı.

Yönetmeliğin ilgili fıkrası şöyle diyor:

Bu kanun yeteri kadar açık değil. "Görüntüyü değiştirecek seviyede" renkli kullanımı ve "renkli" film tabakaları yasaklanmış. Görüntüyü ve rengi değiştirmeyen film tabakaları yasaklanmamış. Bu maddeye göre cezai işlem uygulanabilmesi için görüntünün değişmesi ve renkli olması gerekiyor. Kanun bunun tanımını yapmadığı için görevli arkadaşlar kendi yorumlarıyla işlem yapabiliyorlar. Tutup da camları kapkara yapmadıysanız, teknik şartnamelere uygunsanız da doğru şekilde itiraz ederek o gazetelerde "cam filmi serbest oldu!" diye çıkan haberlerdeki avukat gibi cezadan kurtulabilirsiniz.

Dostum sorması ayıp kimi kime şikayet ediyorsun ? Bir laf vardı (söz meclisten dışarı) it iti ısırmaz diye . Bir tane avukat davayı kazandı diye her mahkemeye giden davayı kazancakmı oluyor ? Öyleyse bu ülke ekonomisine kim katkıda bulunacak sen cezanı iptal et o ettirsin şu ettirsin o zaman cezanın bi anlamı kalırmı ?

Birincisi mahkeme artık öyle her önüne gelen film veya diğer cezaları iptal etmiyor bakma adam avukat diye onunkini etmiş sen nesin ? Sarı çizmeli mehmet ağa :)

Bırakın bu işleri , inat gitmeyin artık şunlarla , siz inat gittikçe poliste sizin inadınıza gider sonu malum askerliğinden izne gelmiş birinin karşılaştığı olay gibi olabilir (bilir diyorum , elbette iyi polislerimiz var)

Kaynak : http://www.gazetecileronline.com/ne...uresiye-dovuldu-polisler-degil-o-yargilaniyor

Bence ne sen git film çektir arabana , nede sonra ceza yiyince başın ağrısın , neymiş 70 liralık film içinmiş :) adama gülerler yahu , mahkemeyi ne kadar kolay sanıyoruz , mahkemeye veririm olur biter , en basit bir olayın bile mahkeme tarafından sonuçlanması en az 4-5 ay sürüyor bu konuda bilgin varmı acaba 4-5 ay içinde o yediğin cezanın üstüne kaç kat faiz bineceğini bir düşün değermi ?

Lütfen bırakalım şu yorumları

Saygılarımla

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

Bu maddenin neresi yeteri kadar açık değil anlamadım. İfade son derece net değil mi? Birinci kısımda "taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı" derken camlardan bahsedilmemiş mi? Yani yasaların izin verdiği şekildeki renkli camlardan daha koyusu kullanılamaz denmiyor mu?
İkinci kısımda camların üzerine yapıştırılan renkli film tabakalarından bahsedilmiyor mu?
Benim bu maddeden anladığım; yasal sınırlar içerisinde olan renkli camların kullanımı serbest, cam filmleri ise yasak. Neden yasak, niye yasak gibi yorumları her zaman yapabiliriz, fikirlerimizi ortaya koyabiliriz, neler yapılabilir diyebiliriz ama hiç kimseye de çeşitli mazeretler sunarak yasalara uymayın diyemeyiz. (Bildiğim kadarıyla cam filmi konusunda açtığı davayı kazanan avukatın davası yerel mahkemede görülmüştür, bu karar yanlış anlaşılmalara neden olduğundan EGM lüğü dava sonucuna itiraz ederek temyize gitmiştir, yani yasal süreç halen devam etmektedir, ayrıca unutmayalım yasalar kişilerin mahkemelere açtıkları davalarla iptal edilmez, davaları iptal etme yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir, mahkemeler yasaların haksız uygulamalarına müdahale eder)

ASTRAloji

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu maddenin neresi yeteri kadar açık değil anlamadım. İfade son derece net değil mi? Birinci kısımda "taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı" derken camlardan bahsedilmemiş mi? Yani yasaların izin verdiği şekildeki renkli camlardan daha koyusu kullanılamaz denmiyor mu?
İkinci kısımda camların üzerine yapıştırılan renkli film tabakalarından bahsedilmiyor mu?
Benim bu maddeden anladığım; yasal sınırlar içerisinde olan renkli camların kullanımı serbest, cam filmleri ise yasak. Neden yasak, niye yasak gibi yorumları her zaman yapabiliriz, fikirlerimizi ortaya koyabiliriz, neler yapılabilir diyebiliriz ama hiç kimseye de çeşitli mazeretler sunarak yasalara uymayın diyemeyiz. (Bildiğim kadarıyla cam filmi konusunda açtığı davayı kazanan avukatın davası yerel mahkemede görülmüştür, bu karar yanlış anlaşılmalara neden olduğundan EGM lüğü dava sonucuna itiraz ederek temyize gitmiştir, yani yasal süreç halen devam etmektedir, ayrıca unutmayalım yasalar kişilerin mahkemelere açtıkları davalarla iptal edilmez, davaları iptal etme yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir, mahkemeler yasaların haksız uygulamalarına müdahale eder)
Savaş abi yukarda 1-2 tane soru sormuştum sana görmedin sanıyorum :(
Merak ettiğim şey tamda bu. NEDEK YASAK? Gerçekten bu sorunun cevabını bilmiyorum.Yani camın %40 derecede göstermemek ne gibi bir sorun teşkil eder acaba?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim kadarıyla film uygulanan camlar dağılmıyor, kolayca parçalanmıyor, yani eski nesil asetatlı camlar gibi oluyorlar. Kaza anında (yangın, suya düşme) kolayca dağılmadıkları için aracın içinden çıkmayı zorlaştırıyor yani araç içindekilerin can güvenliği açısından mahsurlu. Özellikle toplu taşıma araçlarında, okul servislerinde cam filmi kullanımı çok sakıncalı, malüm kaza anında bu araçların camları acil çıkış kapısı olarak kullanılıyor. Yani yasak olan camların renkli olması (belli bir değere kadar serbest) değil, filmle kaplı olması. Fazla güneşten rahatsız olanlar araçlarına renkli cam taktırabilirler, bununla ilgili bir yasak yok ki. Bazıları renkli camlar için pahalı diyorlar, peki araçlara takılan müzik setleri veya 17" jant ve tekerlekler çok mu ucuz?

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle söyleyeyim,benim filmi yaptırma sebeplerim;

1.2004 model comboda arka camların açılır olmaması ve bu yüzden yazın cehennem sıcağında olması..
2.ticaretle uğraşıyoruz ve araç her hafta yük'leniyor..
3.dışardan gelen acaip bakışları sevmiyorum.

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle söyleyeyim,benim filmi yaptırma sebeplerim;

1.2004 model comboda arka camların açılır olmaması ve bu yüzden yazın cehennem sıcağında olması..
2.ticaretle uğraşıyoruz ve araç her hafta yük'leniyor..
3.dışardan gelen acaip bakışları sevmiyorum.

1 ve 2 numaralı sebepleri anlarımda üçüncü sebep polis için bahane olamaz ben polise yengem var bebekli arkada emziriyor onu götürüp getiriyorum dedim banamısın demedi , kız arkadaşım kullanıyor daha çok aracı onun için dedim yok yine tolerans göstermedi

Yani yok benim eşim kullanıyor , yok bebeğim var yok gözümde sorun var yok kimse bana baksın istemiyorum demek polis için bir bahane değil

Ama diğer hususlarda bir bilgim yok

Bildiğim tek şey cam filminin ne olursa olsun YASAK olduğu , isterse sadece arka camlarda olsun isterse sadece kelebek camda olsun

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostum sorması ayıp kimi kime şikayet ediyorsun ? Bir laf vardı (söz meclisten dışarı) it iti ısırmaz diye . Bir tane avukat davayı kazandı diye her mahkemeye giden davayı kazancakmı oluyor ? Öyleyse bu ülke ekonomisine kim katkıda bulunacak sen cezanı iptal et o ettirsin şu ettirsin o zaman cezanın bi anlamı kalırmı ?

Birincisi mahkeme artık öyle her önüne gelen film veya diğer cezaları iptal etmiyor bakma adam avukat diye onunkini etmiş sen nesin ? Sarı çizmeli mehmet ağa :)

Bırakın bu işleri , inat gitmeyin artık şunlarla , siz inat gittikçe poliste sizin inadınıza gider sonu malum askerliğinden izne gelmiş birinin karşılaştığı olay gibi olabilir (bilir diyorum , elbette iyi polislerimiz var)

Kaynak : http://www.gazetecileronline.com/ne...uresiye-dovuldu-polisler-degil-o-yargilaniyor

Bence ne sen git film çektir arabana , nede sonra ceza yiyince başın ağrısın , neymiş 70 liralık film içinmiş :) adama gülerler yahu , mahkemeyi ne kadar kolay sanıyoruz , mahkemeye veririm olur biter , en basit bir olayın bile mahkeme tarafından sonuçlanması en az 4-5 ay sürüyor bu konuda bilgin varmı acaba 4-5 ay içinde o yediğin cezanın üstüne kaç kat faiz bineceğini bir düşün değermi ?

Lütfen bırakalım şu yorumları

Saygılarımla
Adana'ya taşındım, burası cehennem sıcağı. Burada cam filmi keyfi değil, ihtyaç. Yoksa bu kadar ısrar etmezdim. :) 70 liralık cam filminden de bahsetmiyorum zaten, sizin tanımınızla o riske girersem birkaç yüz TL'lik filan olacak. Yana döne "ısının %40 civarını kesen, ama ışığın en az %75'ini geçiren film" arıyorum, bizim ülkede bunlar görüntüye yönelik "1 numara, iki numara" diye adlandırıldığından ve kimse de bu rakamları bana veremediğinden yaptıramıyorum. :) Açıkçası benim uygulattığım cam filmi muhtemelen görevli arkadaşların dikkatini bile çekmeyecek.

Mahkeme o kadar kolay değil evet, ancak bunların da çoğu kimse uğraşmadığı için oluyor. Böyle bir durumda kalırsam da kaybedersem, bunun yolda yürürken başıma gelebilecek bir kanunsuzluktan (mesela verdiğiniz haber linkinden) farklı olacağını düşünmüyorum. Bunlardan payıma düşeni zaten almışlığım var. Ayrıca haberdeki konu adamın "avukat olmasından" kaynaklanmıyor. Avukat diye iyilik yapmamışlar, adam mesleği gereği kanunu bildiğinden doğru şekilde itiraz etmiş. İşi kanunsuz şekilde kanunun etrafından dolanmaya getirirsek zaten kopkoyu filmlerle dolaşmamı sağlayabilecek bir rapor alma olanağım var. :)

Haberlerde gördüğümüz olayları tüm teşkilatlara maletmekten de vazgeçelim artık. Adana'ya taşındığım zamanlarda Emniyet Müdürlüğü'ne sormadan önce her durduran ekibe sordum ben konuyu. İstisnasız hepsi gayet kibarca durumu açıkladı, Adana'da bir görevli arkadaş da "çok koyu olmadığı ve başka bir şey yapmadığı sürece durdurmuyoruz bile" dedi. Kanun yeteri kadar açık olmadığından keyfi uygulanabiliyor, ancak siz düzgün bir sürücü olduğunuz sürece de polis öyle pek pislik yapmıyor. Tutup renkli camlarla, akşam vakti sis farları açık şehir içinde makas atarsanız adamlar da hız cezasından girer filmden çıkar.