Bu Benzin nereye gidiyor Nerde duracak...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya kardeslerim ülke sirf vergilerle degil bakin 11 aydir türkiyedeyim..gördügüm su oldu almanyada tosya pirinci 5 kilo 3,99 kalitelisi burda yeri gelince 19 lira, bildigimiz rize cayi orda 1,79 burda 12 lira..yani bu yalniz bir iki misal..burdan oraya götüren de kar yapiyor ve almanyaya vergi ödüyor.. ama burda satinca kazik satiyorlar..yani artik toptancilarmi marketler mi milleti sövüslüyor anlayamadim..birde orda marketler kusura bakmayin 600 liraya isciyi bütün gün calistirmiyor..sorsan esnafa kazanmiyoruz ama altlarinda karilarina kadar cip var.. gecen gazetede sütcüler devletten izin istiyor avrupaya süt satalim diye okuyunca gedin lan isinize demekten kendimi tutamadim..nedenmi??? avrupada süt 45-60 cent sen burda millete o ucuz iscilik ve maliyet ile 1,80 den asagiya vermiyorsun ora ile nasil rekabet edeceksin...sunu bilirim süte zam istemilerdi hatirlarsiniz devlet vermedi sütleri sokaklara dökmüsütü ciftciler..yine vermedi...birde bakin siki durun beko camasir makinasi avupada 189 euro ya satildi burda???? yani birileri bu vatandasi sövüslüyor ama hala anlayamadim..bu kadar nakliyat masrafi avrupada türk ürünleri burdan ucuz olsun..siz almanyada bir marka gidayi diger magzadna diger magzaya arada tam 5-10 lira fark ile satildigini göremezsiniz..burda indirim yapiyor market gecen 23 lira olan ürünü 13 liraya satiyor???? ve hala karda bu unutmayin...yani gida sektöründe cok büyük kazanc ve dolandirilik dönüyor...benzinde oldugu gibi..iste devlet burda maliyet arti % 3 kar disinda baski uygulamali..almanyada bu kadar cip e binen yoktur..bu kadar lüks yasam yoktur zenginlerde..bu ülke de zenginler resmne milletin kanini emiyor..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Selim kardeşim satırlarına katılmamak elde değil. Boşuna balık baştan kokar dememişler. Sömürünün mimarı daha doğrusu sömürüye zemin hazırlayan devletin ta kendisi. Çünkü mantıklı bir tarım politikası yok. Tosya'lıyım. 25-30 sene kadar evvel Tosya'lı çiftçilerin %70'i pirinç ekerken şimdi bu oran % 10'larda. Tosya'da kaliteli pirincin kilosunu 5 liradan aşağı alamazsın. Üretici sütün litresini toptan 40 kuruşa bile satamıyormuş. Bir malın satış fiyat belirlenirken maliyet hesabı yapılır+üzerine emek+kar konularak belirlenir. Bu dünyanın her yerinde aynıdır. Bizde işçilik ucuz ama kanunun açık kapılarından faydalanırsan. Adam gibi kayıtlı iş yaparsan yandın. Esnaf kaç çeşit vergi verdiğini unutmuş durumda, çiftçinin maliyetlerini artıran en önemli kalem mazot. Kullandığı tohum, gübre, ilaçlar genelde yurt dışı kökenli. Şimdi üretenler hesabı şöyle yapıyorlar kaç tane mal satarsam, veya kaç kilo ürün satarsam ne kadar mazot alırım, veya ne kadar SSK primi öderim gibi. Bir çok ürünü dışarıdan getirirsen, üretene girdileri pahalıya sunarsan, her sene yeni vergiler icad edersen üreten yaptığı işten zevk almaz dolayısı ile üretmekten vazgeçip devlet kapısında veya orada burada ücretli iş bulmaya yönelir. Ben küçükken zabıtalar esnafı denetlerdi. Kar marjı hiç unutmam % 20 ile sınırlıydı. Ürünlere alış satış rakamlarını, fatura bilgilerini belirten etiketler koymak zorunlu idi. Şimdi böyle bir şey görebiliyormuyuz. Bir de cahilce bir moda türedi. Ürün bedeli: 8,99 adam gibi 9 lira yazsana be kardeşim. Para üstü 1 kuruş vermiyor, ben 4 tane bir kuruş versem, 1 kuruş geçmiyor diye almıyor bu durumda da benim 1 kuruşumu kusura bakmayın ama ÇALMIŞ oluyor.

izmirlicem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen sene ben kaza yaptıktan 1 ay sonramı ne benzin 2.7-2.6 lara kadar düşmüştü:)bendeki şans işte,arabayı son 3-4 aydır kullanıorum hep 3.4 ten alıodum artık 3.7 den alıorum.4.0 olursada şaşırmayın

06volkan38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güncell eee durmak yok devlet bizim devlet insan bizim insan zam zam zam nereye gider artik 4.0 olucakmi olucaksada daha 9.0 görürmüyüz vergiler benim arabanin vergisi 1senelik 650 nolucak bu iş bakim mi yaklasiyor 1 senelik 13.000 km de onada vercez 1.000 tl hadi bakalim bu soruyu ben cözemedim artik ben eror veeriyorum noulcak bu işin sonu nerde bitecek gül gül öldüm :D :D sende gül sonrada yak benim için bir sigara :D :D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güncell eee durmak yok devlet bizim devlet insan bizim insan zam zam zam nereye gider artik 4.0 olucakmi olucaksada daha 9.0 görürmüyüz vergiler benim arabanin vergisi 1senelik 650 nolucak bu iş bakim mi yaklasiyor 1 senelik 13.000 km de onada vercez 1.000 tl hadi bakalim bu soruyu ben cözemedim artik ben eror veeriyorum noulcak bu işin sonu nerde bitecek gül gül öldüm :D :D sende gül sonrada yak benim için bir sigara :D :D

hadin sana iyi bir haber en azindan...
bakim bin kagit degil 400 lira civari..hehehe:D

06volkan38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
400 lirami sanmiyorum opel servisinde en asaga en kötü bakim 750 civarindadir hemde ilk bakim ama saol güzel haber verdiğin için kardesim

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama ben yaptirdim...diesel icin ilk bakim 412 lira..ki mazot filitresi 69 lira..bu benzinlide yok..zaten ilk bakim..polen filitresi,hava filitresi, yagfilitresi arti yag...iscilik..

06volkan38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama ben yaptirdim...diesel icin ilk bakim 412 lira..ki mazot filitresi 69 lira..bu benzinlide yok..zaten ilk bakim..polen filitresi,hava filitresi, yagfilitresi arti yag...iscilik..

inşallah öyledir bakalim mart 30 da ilk bakim var yada 15.000 geldiğinde görücem cok merak ediyorum ne kadar cikacak :D

magic_ocean

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bastakıler ıcın onemlımı benzın kac para ne kadar olmus adamların makam araclarını nasıl olsa beleşe dolduruyorlar bınlerce tl maas alıyorlar 5lira olsa koyarmı onlara?

emrastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu benzin ,pompasıyla beraber bu zamı yapanların biyerlerine doğru yol almaya gidiyor... her gün zam=her gün zamı yapana küfür olarak geri dönüyor

Son düzenleme: