bitirme tezi hk.

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bitirmenin uygulamasını yap kardeş. :)
Mevcut park sensörünün konuşanı..Bilmem belki vardır piyasada ama bizim hocalar kabul etti prototip tarzı bişeyini yapıyorum bende.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hangi üni merak ettim?

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olabilir hatta ufak kumandali bi arabaya otomatik park pilot tarzi bisey yapabilirim.

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba konusu dışında farklı konular düşünürseniz, kamusal faaliyetlerde scada sistemleri, plcler, sensor verilerinin GIS arayüzlerine aktarımı gibi ileride maddi yararını görebileceğiniz konular düşünebilirsiniz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benzin tasarrufu konusunda birşeyler yapabilirsen inan kral olursun veya az yakıt tüketimine karşın yüksek performans gibi bir şeyler de olabilir.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba konusu dışında farklı konular düşünürseniz, kamusal faaliyetlerde scada sistemleri, plcler, sensor verilerinin GIS arayüzlerine aktarımı gibi ileride maddi yararını görebileceğiniz konular düşünebilirsiniz.

+1
Kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu tarz bir teze yönelmelisiniz. Yapacağınız park sensörünün sizi geliştirmek adına katkısı çok az olacaktır. Zira mikroişlemciler ile çok basit şekilde yapılabilmekte.
Amaç sadece okulu bitirmekse bir şey diyemem tabi. Yeni mezun biri olarak nacizane tavsiyelerde bulunuyorum.

Artı olarak park sensörünü tez olarak bir hoca kolay kolay kabul etmez, hatta etmemeli de.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Benimde önerim senin için ekonomik getirisi olabileck konulara yönelmen olurdu.
Ama amaç yeni ve basit uygulanabilir bir konu arıyorsan
Park sensörü yerine bir çok araç için yeni olan öndeki araca fazla yaklaştığında uyarı veren otomatik fren asistanı yapabilirsin.
Öndeki araçla arasındaki mesafaeyi ölçtürüp kendi hızının fren mesafesinden fazla yaklaşırsa uyarı verdir. krtik sınırı aşarsa otomatik fren yaptır. Mikroişlemci ile kolayca yaparsın iki maket araba ilede görsel uygulama yaparsın. İstersen kendi aracına takarsın hocanın arabayı da yolun ortasına park edersin. Arkadan hocanın arabaya dogru gazı köklersin. heycanlı olur baya..

http://www.youtube.com/watch?v=jSQSueFrxzI

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mustafa hocam bizimki aslında farklı konulardan başladı ama eldeki imkanlarla bu son haline vardı. Amacım görme engelliler için mesafe bilgisini sözlü ikaz eden ufak bi kutu tasarlamaktı. Son geldiğim nokta park sensörünün sözlü hali.. Ha bunu da teoride çok kolay görünüyor ama bikaç yere mail attım bide bununla uğraşmayayım yaptırıp geçeyim diye 5-6bin lira isteyen mi 2-3bin isteyen mi bin liradan aşağı rakam söyleyen çıkmadı :D ha tabi millet ya tutarsa mantığıyla gidiyor mevcut ultrasonik sensörlerle mesafe bilgisi pc ye aktarılıp port kontrolüyle c# da bi arayüz yazılacak. ama inan onun için bile yoğunlaşmasam da uzun zamandır kafamı meşgul ediyor. Mevcut devreler hep bilgi çıkışını 7segment disp. e vermiş port çıkışı verip okuma kısmını düşünüyoruz hala bakalım..
Bu arada sendeki cihazın ayrıntısını alabilir miyim adı sanı nedir onun örnek olsun bana :)