Aylık dogal gaz faturanız ne kadar?

tahtaravalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankarada 130 m2 kapalı garaj üstü evimde otururken (yeni bina ısı yalıtımlı)ortalama 250 tl yakıt ödüyordum.İstanbulda kasım 10-aralık 11 30 günlük 268, aralık 11-ocak 11 arası 198 tl fatura ödedim.Ama aralık ocak döneminde salonu kapattım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
biz kömürle ısınıyoruz şu an t-shirt var üzerimde... çorapları çıkarsam mı diye düşünüyorum yakıyor :) Seneye doğalgaza geçiyoruz, faturaları duyunca geçmesek mi diyorum... Afyonda en ucuz 250 TL ödeyeni duydum... 350 TL bile ödeyen arkadaşlar var yalıtımsız binada...

Doğalgaz faturaları yaz kış aynı olmuyor, bizim en soğuk havalarda (2 ay süreli) 250 TL civarında geliyor, daha sonraki 1-2 ayda 150 TL civarına düşüyor ama yazın da 5-8 TL arasında oluyor :).

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savas bey tum merkezi apartmanlarda sensör vardır olmazsa o kazan calısmaz.
Hatta bir sensör de apartman dışında olur, olmazsa kazan karşılaştırma yapamaz ve devreye giremez. Isı pay ölcer bir cesit kombi mantıgı, evde kimse yokken
para ödemiyim ama o ev soguyunca alt ve ust daireler fazladan gaz yakacak
normalden fazla para ödeyecekler. Isıpay ölcer allahdan apartmanda şikayet
olmadıkca zorunlu degil (buyuk sehir belediyesi ve odunpazarı belediyesine sordum). Yani herkes ısınmasından şikayetci degilse kimse hesap sormaz
ama tek kişi şikayet ederse taktırmak zorunlu oluyo.

Bizim eski merkezi sistemde böyle bir şey yoktu, kömürlü olduğu için olabilir mi? Yeni pay ölçerli merkezi sistemlerde minimal ısınma derecesi şartı var. Yani cihaz merkezi olarak (atıyorum) en az 15 dereceye ayarlanıyor, o miktar için sabit bir ödeme planı var, daha fazla ısınma istenirse o zaman ekstra ödemeler başlıyor, yani bu sistemde ben hiç ısınmadan faydalanmayacağım diye bir seçenek yok, herkes minimal ısınmaya merkezi sistemlerdeki gibi kuzu kuzu katılmak zorunda. Yani pay ölçer kullanmak son derece mantıklı.

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen ay İzmir gibi yerde (kombi ile) biz de 225 TL ödedik. Bizim binada da mantolama yok ayrıca doğramalar alüminyum olduğu için çok fazla ısı kaybı oluyor. Biraz keseyi doğrultursam ilk önce alüminyum doğramaları değiştireceğim. (Ben bu kadar doğalgazı soğuk iklime sahip Ankara'da da kullanıyordum. Ankara'da on senede:13.400 m3, İzmir'de 3,5 senede: 5.000 m3

Abi aluminyum doğramaları imkanın varsa ahşap değiştir, çünkü pimapen türü plastik doğramalar ısı geçirmiyor ama çok sağlıksız. Kaliteli bir ahşap kullanırsan daha sağlıklı olur ve ısı izolasyonu da sağlarsın. Ayrıca ısı kayıplarından birinin sebebi de güzel görüntü sağlasın diye doğrama altına konulan mermerlerden kaynaklanıyor, sürekli ısı alışverişine sebep oluyor, yapacak usta bulabilirsen o mermerleri iki parça koydur ya da araya köpük koyarak direk beton yaptır.

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savas bey

225 tl = cam kenarı 18 ev ici 22

djkelaj

190tl = cam kenarı 21 ev ici 26

demek camlarınız pvc olsa birde yalıtım olsa cok rahat ısınırsınız

bu arada gece yatarken 26 olan ev sabah kalorifer yanmadna önce
kontrol ettigimde 24 idi. Kocas 8 st de sıcaklık 2 derece azalmış
ama yalıtım olmadna önce gece 21 sabah 16 derece olurdu

apartmanda 3660 m3 gaz yakılmış gecen ay
2012 aralıkda ise 4700 m3 yakılmış yani 1040m3 az yakmışız
(%22 az gaz sarfiyatı ) , bu arada ev belki 22C olacak şekilde
ayarlansa (4 derece dusuk olsa her 1C de %3 den %12 daha
az gaz harcar %34 olurdu)

savaş bey, 15C de olsa yan daire 23C olsa o 8C fark yuzunden siz yinede o evi
ısıttıgından fazla gaz yakarsınız.

tahtaravalli, ev sıcaklıgınız ne kadar ?

ömerfaruk, oda nemlendiriciler var, ayrıca arada bi 1 er dk gun icinde cam acabilirsiniz. Ahşap
pencereninömrü 5 maks 8 senedir, hele cok yagmur yagan sehirde o pencereler su sızdırabilir
(Kışın büzülür yazın genleşir)

Son düzenleme:

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cetto, bu kış bitsin, gecen sene ve bu sene dogal gaz faturalarını tarayıp
sana bir dokuman hazırlar yollarım. Malum kışın yalıtım olmaz, belki bizim
sarfiyatları gorunce ikna olurlar.

Dedigim gibi gecen sene 220-230 tl oderken bu sene 190 tl odedik
ustelik botas.gov.tr sitesine göre %30 zam olmasına karşın %18 az odedik
ve gecen sene 21 ken bugun 26C . Daha ne olsun dimi

Çok makbule geçer abi.

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle diyim Avantaj 1

1) Gecen sene 21 bu sene 26, dogal hani denilene gore her 1C, %3 para demek ise 5 derece arttıgından %15 fazla vermemiz lazım dı

2) Gecen sene 220-230 ise bu sene zamsız 253 TL ve %29,9 zammı ile 328 ödememiz lazımdı eger yalıtım olmasaydı

3) Ama biz 190 tl ödedik ki bu %42 az fatura verdik demek 1 ayda kazanc
138 tl x 4 ay yaksak (kasim-aralik-ocak-subat) = 552 tl + 138/2 (yarım yaksak)
621 tl kazanclıyız.

Tek sorun bizdeki mualefet, 3500 tl /621 = 6 sene mi bekleyecez kar icin dedi

Bende dedim ki gecen sene aynı firma yalıtım icin geldiginde daire başı 2300 tl
önermişti, o zaman yaptırsaydınız. Ve yalıtım yapan bina sayısı arttıkça zamlancak (petrol türevi malzeme oldugundan, bu sene 7 cm köpük ama 2013 yada 2014 de ya 10 cm köpük yada 7-8 cm TAŞYÜNÜ dendi ki en pahalısıdır

mesela 30 densite yalıtım malzemesi köpükde 35 TL/m2 duvar yuzeyi iken
8 cm taş yünü 50 tl/m2 dir

Mesela bizim bina tumden 55000 tl oldu kdv dahil 1300 m2 felan + mantolama da cam kenarına her cama mermer cekilir yoksa yagan yagmur mantolara sızar
eski tip dökme taş kenarlık olmuyor.

Ama taşyünü denseydi 66.000 tl den mişti buda daire başına 4400 tl civarı
idi , 900 tl civarı ek maliyetdi. Ama kredi kartında anlaşmalı kart varsa
mesela bonus da 2 taksite 5 ekstra taksit yaptılar. nerdeyse yok para
faiz i 7 böldük. Ama tabiki bu o firmanın bankalar ile olan özel anlaşmasına baglı
Bizim firma şehirde 200 den fazla apartman dikmiş 1000 den fazl yalıtım yapan
en buyuk firmalardan dı. O yuzden bankalar ile taksitler ilave + 4-6 taksit arası idi.

Mesela dandirik bir firmaya gitmiştik, 2 senelik firma toplam 5 binaya yalıtım
yapmışlar adamlar 2000 tl dediler daire başına, ama yaptıkları binaların
adresini alıp gittigimizde apartman sakinleri hic önermediler o firmayı.
Kısacası ucuz etin yahnisi, bir yalıtım en az 15 sene korumalı binayı ki
bizim apartmanı yapan firma karşı binayıda yapmış 8 sene önce ki eski
teknoloji malzeme ile buna ragmen en kucuk bir sorun yok onlarda.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savas bey

225 tl = cam kenarı 18 ev ici 22

djkelaj

190tl = cam kenarı 21 ev ici 26

demek camlarınız pvc olsa birde yalıtım olsa cok rahat ısınırsınız

bu arada gece yatarken 26 olan ev sabah kalorifer yanmadna önce
kontrol ettigimde 24 idi. Kocas 8 st de sıcaklık 2 derece azalmış
ama yalıtım olmadna önce gece 21 sabah 16 derece olurdu
.......

savaş bey, 15C de olsa yan daire 23C olsa o 8C fark yuzunden siz yinede o evi
ısıttıgından fazla gaz yakarsınız.

Osman bey sizin evde de cam kenarı (cam kenarı derken, derece camdan bir karış mesafe uzakta ve duvara asılı değil) ile ev içi arasında 5 derecelik bir ısı farkı var, bence bu kadarlık fark da fazla. Ben kooperatif inşa halinde iken alüminyum doğramaya çok karşı çıktım ama oylamada azınlıkta kaldığım için teklifim o zaman kabul görmemişti, şimdi son derece haklıymışsın diyenlerin sayısı hızla artıyor. Bizim duvarlarda mantolama veya yalıtım olmadığı için soğuma daha çabuk oluyor.
Yeni yasa ile 1000 m2 den fazla kapalı olan binalarda zorunlu tutulan merkezi sistemde kullanılan payölçerler parayı ödeyenlerle ödemeyenler açısından bence son derece mantıklı, keyfini düşünen, sıcağı seven vanaları açar, param yok diyen kısar, kimse bir başkasını sırtında taşımak zorunda değildir. Eski tip merkezi sistemlerde yakıt parasını ödemeyen dairenin peteklerini kapatma hakkınız var mıydı? Nice adamlar bilirim hem yakıt parası ödemezler hem de ısınamıyoruz diye şikayet ederlerdi.:mad:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi aluminyum doğramaları imkanın varsa ahşap değiştir, çünkü pimapen türü plastik doğramalar ısı geçirmiyor ama çok sağlıksız. Kaliteli bir ahşap kullanırsan daha sağlıklı olur ve ısı izolasyonu da sağlarsın. Ayrıca ısı kayıplarından birinin sebebi de güzel görüntü sağlasın diye doğrama altına konulan mermerlerden kaynaklanıyor, sürekli ısı alışverişine sebep oluyor, yapacak usta bulabilirsen o mermerleri iki parça koydur ya da araya köpük koyarak direk beton yaptır.

Ben ahşapı bir daha doğramalarda kullanmam, onun boyası cilası canıma yetiyor, ayrıca yeşili de korumalıyız. Ankara'daki evimizde PVS doğramalardan vardı, 17 sene boyunca hiç sorun yaşamadık.