Aylık dogal gaz faturanız ne kadar?

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gecen sene mantolama öncesi aralıkda 230 ocakda 330 odedik
bu sene mantolama sonrası %29 dogal gaz zammına ragmen
aralıkda 190 tl odedik ocak faturası 25 inde gelecek
%29 zam gelmeseydi 116 tl odeyecedik ki bu para
gecen senenin yarısı olacakdı buda mantolamanın nasıl
buyuk bir avantaj oldugunu gosteriyor.

bu arada apartmanımızda merkezi sistemvar

gecen sene 230 oderken evimiz en fazla 21C iken
su an 26C oluyor yani hem az ode hem cok ısın.

MAntolamayı apartmana ikna ederken bana inanmadılar
şimdi teşekür ediyorlar. Ayrıca dusunun zam gelmeseydi tek bir dairede
kazanc 110 tl olsa turkiyede 16 milyon konut olsa ve yarısı dogal gaz
kullansa elde edilecek kar'ı siz dusunun. (1,76 milyar tl) sadece 1 ayda
4 ayda 7 milyar kar saglanır

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi seni bizim apartmana getirsem, bir de benim komşuları ikna etsen, çoluk çocuk dua ederiz sana. Aylık 300 TL kadar gaz yakıyorum, buna rağmen hırka giymezsen tüm tadın kaçıyor soğuktan.

Sizin apartman kaç daire? Tamamını ikna edebildiniz mi? İkna edemediğiniz daire ve kat mülkiyeti kanununu kullanarak aldığınız karar oldu mu? Mantolama kaça maloldu? m2 hesabı mı götürü mü?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Geçen ay İzmir gibi yerde (kombi ile) biz de 225 TL ödedik. Bizim binada da mantolama yok ayrıca doğramalar alüminyum olduğu için çok fazla ısı kaybı oluyor. Biraz keseyi doğrultursam ilk önce alüminyum doğramaları değiştireceğim. (Ben bu kadar doğalgazı soğuk iklime sahip Ankara'da da kullanıyordum. Ankara'da on senede:13.400 m3, İzmir'de 3,5 senede: 5.000 m3

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
5 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar olan dönemde 173 TL geldi. Evin içi çok çok sıcak değildi. Isı yalıtımı yok ve altım boş. İskenderun gibi bir yer için çok görünebilir ama yine de iyidir, elektrikle ısınmaya kalksam iki katını öderim herhalde.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaz da dandik yav...yanarken bir garip yanıyor...bence sayaç atsın diye farklı bir karışım var...istanbuldaki evde istediğin kadar yak biz ısınamıyoruz...canını yediğimin sobası yaa..

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence kombi tam bir enerji tuzagı, neden mi dersiniz, bir muhendis olarak sunu acıklayabilirim, bir binada az para ödeme ancak her dairede enerji dengesi saglanması sayesinde olur. Ama kombili sistem apartman icerisinde bölgesel soguk kısımlar olur cunku acılmayan petekler yada evde olunmayan zamanlarda
kapatılan kombiler, bu yuzden onlar sıfır TL öderken siz normalden %20 daha fazla para harcarsınız. Kombili apartmanlarda katlar arası tavan-taban ve duvarlarda yalıtım olmadıgı sürece, kombi tam bir ısı kıyımıdır. Ama merkezi sistemde tum daireler eşit ısındıgından , binada her daire eşit ısınır.

Önemli olan binanın dışarısının iyi yalıtılmasıdır

cetto, bu kış bitsin, gecen sene ve bu sene dogal gaz faturalarını tarayıp
sana bir dokuman hazırlar yollarım. Malum kışın yalıtım olmaz, belki bizim
sarfiyatları gorunce ikna olurlar.

Dedigim gibi gecen sene 220-230 tl oderken bu sene 190 tl odedik
ustelik botas.gov.tr sitesine göre %30 zam olmasına karşın %18 az odedik
ve gecen sene 21 ken bugun 26C . Daha ne olsun dimi

Doğalgazın icine birmiktar hava basılıyor bu hava ne oranda basılıyor bende bilmiyorum.

Son düzenleme:

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kayseride bir evin üst katındayım mantolama yok tek odayı yakıyorum öğlen açıp akşam yatarken kapatıyorum banyo ve mutfak dahil Aralık faturm 117 tl yinede çok bence full açan komşuya 330 tl geldi oda 3 odasını açıyor...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bence kombi tam bir enerji tuzagı, neden mi dersiniz, bir muhendis olarak sunu acıklayabilirim, bir binada az para ödeme ancak her dairede enerji dengesi saglanması sayesinde olur. Ama kombili sistem apartman icerisinde bölgesel soguk kısımlar olur cunku acılmayan petekler yada evde olunmayan zamanlarda
kapatılan kombiler, bu yuzden onlar sıfır TL öderken siz normalden %20 daha fazla para harcarsınız. Kombili apartmanlarda katlar arası tavan-taban ve duvarlarda yalıtım olmadıgı sürece, kombi tam bir ısı kıyımıdır. Ama merkezi sistemde tum daireler eşit ısındıgından , binada her daire eşit ısınır.

İyi de merkezi sistemlerde yakıt parasını ödemeyen veya geç ödeyenler var. Bizim bina önceden merkezi kömür kaloriferi ile ısınıyordu. Aylarca yakıt parası ödemeyenler oluyordu, milleti mahkemeye vere vere avukatlarla kanka olduğumuz bir yana mahkemeye verdiğimiz için de bir sürü de düşman kazandık. Bir de bazı daireler ısınamadıkları gerekçesi ile devamlı başkanla veya kapıcı ile didişiyorlardı. Ferdi sisteme döndük, maşallah şimdi kimse ısınamıyorum diyemiyor, bir zamanlar param yok ayaklarına yatan uyanıklar şimdilerde gelen doğalgaz faturalarını ikilemeden kuzu kuzu ödüyorlar. Bir de şunu hatırlatırım; merkezi sistemlerde bütün daireler aynı oranlarda ısınmaz, kuzeyde olan daire ile güneyde olan veya en alt/en üst katta olan daire ile ara katta olan dairenin ısınması aynı olmaz. Ben yıllarca merkezi sistem ile ısınan dairelerde oturdum üst kattakiler buz keserken bizler petekleri kapatırdık ;).

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim ev izmir bornova profesorler sitesi dolaylarında 188 m2, şehir merkezine göre en az 3-4 derece daha serin oluyor, mantoloma yok ancak 2010 yılında inşaatı sürekli izledim, dış cephede 2 kat tuğla var ve bu tuğlaların arasında strafor gibi bir şey var, ayrıca boya olarak yalıtımlı değişik bir boya kullanılmış, kombi otomatik olarak 16.00-23.00 arası 23,5 derecede çalışıyor. hem metre kare olarak geniş hemde bölge olarak daha serin bir yerde olmamıza rağmen gecen ay 102 tl geldi faturamız. Alsancakta klasik yalıtımsız bir binada oturan bir yakınım hemen hemen aynı kullanım saatleri ve derecelerinde 110 m2 bir evde 175 tl gelmiş faturaları, ki alsancak bizim semte göre 3-4 derece daha ılık oluyor...

yalıtımın önemi işte rakamlarla böyle birşey...

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Rıfkı eğer iki kat tuğla arasında strafor varsa o da bir yalıtım şeklidir. Bizim Ankara'daki eski evimize de bu şekilde bir yalıtım şekli uygulanmıştı, ev kuzeybatı cepheli ve bahçe katı olduğu halde kolay ısınır geç soğurdu.