Aylık dogal gaz faturanız ne kadar?

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merkezi sistemde buna karşı önlemler vardır

1) Merkezi kazana 2 sensör baglanır ve en alt ve en ust katın sıcaklıkların ortalamasına
göre acar kapatır
2) Kaloriferlere termostatlı vana konur ve her evinkisi mesela 22C e sabitlenir yada 23C
taki en alt ile en ust deger sabit olana dek

Termostatlı vana pahalı gibi gozuksede tanesi 37 TL olsa 5 kaloriferli eve 10 vana alınsa
370 tl eder. Anca toptan alınına bu degeri daha da dusurtmek mumkun.

Tabiki herkes parasını veriyorum sonuna kadar acarım derse buda onların kendi ayıbıdır
Bizde de oyle dediler ama dedimki siz 23 de ısının fazla su yukarı cıkarsa apartman
az suyla ısınır daha da az fatura gelir. Bu baharda vanalarıda değiştirticem, yalıtım
da haklı oldugumu gorunce bunada razı oldular.

Yalıtımsız apartmanlarda dedigin gibi ust kat donar ama dört bir yanı yalıtım yaparsanız
herkes ısınır. Bizde zemin kat 29 en ust kat 27C bizde dusun bu apartmanda 190 tl
yakıt parası verdik. Bu ay kazanı 2 derece azalttık buda 2 x 3 = %6 yakıt dusmesini
bekliyoruz ekstradan, malum her derece %3-4 kazanc saglar.

izm35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evt abi straforda farklı bir yalıtım şekli, sanırım farkı bu sistem yazın sıcak havada soğutma acısından daha etkiliymiş, mantoloma kışın daha etkili ama yazın soğutma için daha zayıfmışmış...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Osman bey dediğiniz bu evler ülkemizde mi? Yıl 2013, kaç tane apartmanın kalorifer vanaları termostatlı, kaç tane apartmanın kalorifer kazanında sensör var, kaç tane binada mantolama var? Mantolama daha yeni zorunlu olmadı mı? Bizler şu an eski nesil evlerde mevcut imkanlarla idare ettiğimize göre kombiye devam. Yeni binalarda dairelere pay ölçerler konarak merkezi ısınma sistemleri kuruluyor, yeni tür uygulamayı bilmediğim için iyidir veya kötüdür diyemem.

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savas bey tum merkezi apartmanlarda sensör vardır olmazsa o kazan calısmaz.
Hatta bir sensör de apartman dışında olur, olmazsa kazan karşılaştırma yapamaz ve devreye giremez. Isı pay ölcer bir cesit kombi mantıgı, evde kimse yokken
para ödemiyim ama o ev soguyunca alt ve ust daireler fazladan gaz yakacak
normalden fazla para ödeyecekler. Isıpay ölcer allahdan apartmanda şikayet
olmadıkca zorunlu degil (buyuk sehir belediyesi ve odunpazarı belediyesine sordum). Yani herkes ısınmasından şikayetci degilse kimse hesap sormaz
ama tek kişi şikayet ederse taktırmak zorunlu oluyo.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biz kömürle ısınıyoruz şu an t-shirt var üzerimde... çorapları çıkarsam mı diye düşünüyorum yakıyor :) Seneye doğalgaza geçiyoruz, faturaları duyunca geçmesek mi diyorum... Afyonda en ucuz 250 TL ödeyeni duydum... 350 TL bile ödeyen arkadaşlar var yalıtımsız binada...

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Afyon'un bekçiyi ayazda bırakan soğuğunda 140 lira ödedik, üşüyoruz :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biz kömürle ısınıyoruz şu an t-shirt var üzerimde... çorapları çıkarsam mı diye düşünüyorum yakıyor :) Seneye doğalgaza geçiyoruz, faturaları duyunca geçmesek mi diyorum... Afyonda en ucuz 250 TL ödeyeni duydum... 350 TL bile ödeyen arkadaşlar var yalıtımsız binada...

yalıyımsız binada zemin katta,(güvenevler :D ) 140 civarı geliyor, fazla yakmamaya gayret ediyoruz, bilgisayarların sıcaklığında devam haha

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalıyımsız binada zemin katta,(güvenevler :D ) 140 civarı geliyor, fazla yakmamaya gayret ediyoruz, bilgisayarların sıcaklığında devam haha

iyi gelmiş ama söylediğinize göre az yakıyormuşsunuz :)
biz de ataköy migrosun arkasındayız hemen, yeni bina, doğalgaz kapıya kadar gelmiş ama kurulmadı daha, seneye bıraktık... O değil de Afyon buluşması ne zaman yapıyoruz? :D

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizlerden ricam bir termometre alıp ev sıcaklıgınız ölcermisiniz. Mesela aksam 20:00 de
buraya yazalım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et